Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šikana na hranicích potvrdila buzerační povahu prohibice

24. 09. 2012 10:03:59
Tak jsme si zase nadělali do vlastního hnízda a tentokrát poškodili i export nevinných domácích výrobců. Přece si nikdo nemůže myslet, že oficiální vývozy, u kterých navíc odpadá lákadlo obejít spotřební daň, mohly být kontaminovány metylalkoholem. Trest, který dopadá na nevinné, vždy naopak nahrává viníkům.

Nemůžeme se však divit, že EU této situace využila v neprospěch našich exportérů. Má dobrý argument v tom, že když je zapotřebí absolutní ochrany českého spotřebitele před naším tvrdým alkoholem, musí mít tuto ochranu i občané jiných států EU. Takže tady jsme si nadělali do kalhot poprvé.

Podruhé jsme si kaťata potřísnili zevnitř iniciativním zákazem vývozu tvrdého alkoholu ještě dříve, než jej stačila projednat Evropská komise (EK). Ve čtvrtek se ještě premiér Nečas holedbal, že takto budeme mít celou záležitost ve svých rukou. Povídali, že mu hráli! Hned ve všech sobotních novinách už se objevilo, že restrikci vývozu bude možné zrušit až po dohodě s EU. Mluvčí EK prohlásil, že Česko se zavázalo, že nepodnikne žádné jednostranné kroky, které by se týkaly změny současného systému.

A teď si představte ty tlaky zahraniční konkurence. Hned budou lační zaplnit onu díru na trhu, kterou tam byli nuceni zanechat čeští výrobci. A nemůžeme se divit ani tomu, že dobrou záminku pro „ochranu“ svého trhu jsme masochisticky poskytli i dalším zemím, zejména Rusku, které už import alkoholu z ČR zakázalo rovněž.

Ale to je jen ekonomická stránka věci, byť nikoliv nepodstatná. Mě irituje ta lidsko-právní stránka věci, zejména aspekt narušené osobní svobody; svobody chovat se zodpovědně, či nezodpovědně. Proto jsem napsal články „I metanol a smrt se hodí k útokům na trh a k možné buzeraci“, „Prohibice svobody: co je moc, to je příliš!“ a „„Hodný“ Kalousek a „starostlivý“ Heger“. Ono totiž vedle toho jde i o logickou stránku věci, kdy efekt plošné buzerace bývá vždy kontraproduktivní.

Ať mi někdo vysvětlí, proč třeba barman nemůže naředit legálně koupený alkohol třeba jako podlimitní Cuba-libre nebo Mojito, ale likérky totéž dodávat na trh smějí? Je to šaškárna. Osobně jsem zažil šikanu firmy Martinek, která na obřích reklamních panelech nabízela při prodeji kožených bund láhev fernetu zdarma. Tuto reklamní akci měli zjevně připravenu před prohibicí. Při vlastním prodeji každému místo fernetu odečetli stovku z ceny. Přesto jim hrozí několikamiliónová pokuta, o čemž dokonce sobotní Právo napsalo velký práskačský článek. Mezitím mi domů chodí nabídkové prospekty supermarketů, v nichž všude už byl stažený alkohol „v akcích“ nabízen...

Prostě, šaškárna. Ale kdyby tento nesmyslný stav, který postihuje nevinné, trval déle, tak jediný, kdo by si s ním poradil a na něm nakonec vydělal, by byl černý trh. A svou „munici“ dostávají všichni „spořádaní občané“ z řad příznivců omezování, regulace a zákazů: od alkoholu, přes cigarety až po základy lidské svobody. Jsou to zakomplexované bytosti neschopné se zodpovědně rozhodovat, které se na všech restrikcích pasou. A tisk je k tomu ponouká.

Ale vraťme se v tomto kontextu k zákazu vývozu tvrdého alkoholu. Dobře, nedá se nic dělat. Ale proč jsou hergot na hranicích celníky buzerováni občané v osobních automobilech nebo dokonce jdoucí pěšky? Probíhají příhraniční šťáry jako za komunistů. Původně jsem si myslel, že zákaz exportu se bude kontrolovat na úrovni kamiónů. A ať mi nikdo prosím nepíše, že pašovat alkohol se dá i pěšáky. Pokud by protistrana z toho měla obavy, nechť si takový „import“ ohlídá sama.

A noviny k tomu všemu devótně přizvukují, kterak můžete dostat vysokou pokutu i za plaskačku v kapse, již vám na hranicích zabaví. V TV na celníky žalovali, že láhev přes hranice pronesli. Hnus! Jakou má logiku, že láhev, kterou jste si doma klidně mohli vypít, si nemůžete vzít na zahraniční dovolenou? Svým přístupem stát jen prokazuje, že cílem je ve velké míře buzerace samotná.

Stát má pouze ta práva, která mu svěří zákon. Občanu může ukládat povinnosti a zákazy také pouze zákonem. A tady si stát vyzkoušel, jak všechny – a to se zjevným gustem! – buzerovat svévolným rozhodnutím ministra. Stačí to naroubovat na epidemii. Už chápete, k čemu byly dobré ty nesmyslné zastrašující kampaně typu ptačí či prasečí chřipky? Někdy to vypadá, jako by lidstvo, a zejména jeho politická reprezentace, už dávno podlehlo nemoci šílených krav.

PS Dnes má policie rozkrýt údajně celou síť metanolových podvodů až po vrchol pyramidy. Něco mi říká, že se nedozvíme, odkud se ten metylalkohol vzal. Celé vyšetřování probíhalo nelogicky z opačného konce. Také hloupá opatření typu červených kolků se realizují na špatné straně řetězce. Neslyšel jsem nic o tom, jaká opatření se přijmou u výrobců tohoto jedu. Proto v lepším případě podezírám, že státu jde - kromě té buzerace - pouze o daně, nikoliv o ochranu zdraví. A v horším případě může ten skutečný vrchol pyramidy, vedoucí ke zdroji metylalkoholu, končit ve sféře nedotknutelných kmotrů. Uvidíme už za pár hodin...

Autor: Dušan Streit | pondělí 24.9.2012 10:03 | karma článku: 35.56 | přečteno: 1966x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Beata Krusic

Jedno velké tajemství

"Musíme ctít vodu, vnímat ji s láskou a vděčností a dostane se nám pozitivních vibrací a pozitivní změny. Pak se změní voda, změníte se Vy, změním se já. Protože Vy i já jsme voda."

29.6.2017 v 0:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Martin Mařák

Macron není Zeman

Vojáci US Army se navíc zúčastní slavnostní vojenské přehlídky v centru Paříže, která se při té příležitosti koná každý rok, 14. červenec je totiž ve Francii státní svátek.

28.6.2017 v 19:40 | Karma článku: 12.58 | Přečteno: 499 | Diskuse

Jan Dvořák

Výzvu Několik vět zpopularizuje klip s Mádlem a Kocábem, jestliže noviny nesmí

Organizátoři přelomové iniciativy Několik vět počítali s tím, že celoplošná média jim odepřou zveřejnění textu a pokud se o něm zmíní, tak v pohrdlivém kritickém tónu.

28.6.2017 v 19:05 | Karma článku: 17.28 | Přečteno: 540 | Diskuse

Monika Pilloni

Konec ramadánu ... statisíce muslimů proměnilo Itálii na Itálistán.

Itálie: oslavy konce ramadánu vypadají jako bychom se ocitli v nějaké arabské zemi. Tohle už není Evropa. Například v zatím ještě italském Turíně se v parku Dora se starostkou Hnutí 5 hvězd Appendino v neděli sešlo 25 000 muslimů.

28.6.2017 v 18:54 | Karma článku: 39.98 | Přečteno: 2458 | Diskuse

Jindřich Pilc

Právo držet zbraň není kvůli povinnostem

Člověk má právo držet a nosit zbraň na svou obranu, ne kvůli povinnosti a úkolu bránit stát. Právo držet zbraň je přirozené právo, právo na vlastnictví.

28.6.2017 v 16:09 | Karma článku: 22.16 | Přečteno: 469 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3928
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.