Nenechme si líbit zvyšování cen energií

Píše o tom i dnešní MF DNES. Zákazník je sice ve slabším postavení, přesto se ale v konkurenčním prostředí může aspoň částečně bránit.

 

Ceny rostou i tehdy, i když by podle světových cen nemusely. Bohužel, na Energetický regulační úřad se příliš spoléhat nedá. Spíše mi to připadá, že se jedná a lobbyistickou agenturu energetiků. Vzpomínám na polemiku předcházející spuštění onoho tragického solárního penězovodu. Připadalo mi to, podle projevů regulačního úřadu, že nejdříve podcenil rozměr připojovaných fotovoltaických zdrojů a bagatelizoval dopad na konečné ceny elektřiny, později tyto ceny nedostatečně reguloval. Podílel se tak na jednom z největších polistopadových útoků na kapsu občana. Byl to podvod, posvěcený poslanci.

MF DNES píše, kterak nás v příštím roce čeká dražší teplo, nafta, voda, elektřina i potraviny. Za něco mohou naše „skvělé“ vlády, které zvyšují daně, což je u pravicové vlády až morbidní, za něco nepromyšlená privatizace (voda) za něco hloupý tlak EU a hlavně Německa a Rakouska na bezjadernou „ekologickou“ energetiku, ale pořád tady zbývá dostatečný prostor k nemravnému tlaku na zisk ze strany dodavatelů. Svítit, topit i dopravovat se musí každý.

Ale smysl moc nedává, aby v krizi rostly ceny energií. Při rozumné politice a korektním chování energetických dodavatelů by v útlumu měl být energií spíše přebytek, a tak by se ceny měly logicky snižovat. Přenášet krizi z firem na občany je nejen nemravné, ale i z hlediska koupěschopnosti i krátkozraké.

Přesto se aspoň částečně můžeme bránit přechodem k jiným dodavatelům. Tím nemám na mysli, že naletíme prvním dealerům, kteří obcházejí domácnosti za účelem své provize a nechají nás podepsat nevýhodné smlouvy. Je však možné si vybrat, podkladů na internetu najdeme dostatek. Jen musíme odlišit reklamní demagogii firem od seriózního srovnání.

Chci upozornit zejména na možnost, o níž se málo ví. A to, že v případě, že náš dodavatel změní cenu v průběhu trvání smlouvy, tak ve smyslu energetického zákona č. 458/2000 Sb. v platném znění má zákazník právo odstoupit od smlouvy nejméně 15 dní před účinností cenové změny. Změny cen si tedy nemusíme nechat líbit, pokud je na trhu lepší nabídka! Nový dodavatel nás s otevřenou náručí přijme i bez otravného dealera.

Jen upozorním, že změna ceny, kterou můžeme ovlivnit, se týká vesměs jen ceny čisté energie, nikoliv přepravy a dalších složek. Pro zajímavost uvádím, že mi se podařilo sjednat cenu 810 Kč/MWh. Docílil jsem toho tak, že elektřinu beru od plynáren a plyn od elektráren. :-)

Pokud odcházíte od stávajícího dodavatele, třeba od ČEZu, raději se nejprve přesvědčte, že máte uzavřenu smlouvu o připojení k síti. Asi by Vás nemohli odpojit, ale mohli byste předejít zbytečným problémům.

Teď jsem zjistil, že RWE vzhlásilo zvýšení cen plynu k 19. prosinci. Hrrr na ně! Tedy od nich... ;-)

 

PS Trochu jsem předběhl iDnes; dávám odkaz:

http://ekonomika.idnes.cz/rwe-opet-zdrazi-vetsina-rodin-si-od-prosince-priplati-za-plyn-240-kc-1cy-/ekoakcie.aspx?c=A111123_131442_ekoakcie_fih

PPS Můj článek není zatím extra úspěšný a to bohužel svědčí o tom, že lidé jsou líní se dokonce i bránit. Raději budou čekat na dealera od jiného molocha...

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dušan Streit | středa 23.11.2011 11:00 | karma článku: 34,80 | přečteno: 3143x