Povodně: ne globální oteplování, ale globální betonování

28. 06. 2009 12:28:59
Fanatici klimatických balíčků opět brečí na špatném hrobě. Za naše daně si kupují odpustky a ještě na tom přes spřízněné firmy vydělají. Příroda si však jejich šíleného aktivismu ani nevšimne. Nynější povodně tedy jistě nejsou důsledkem těch faktorů, které podle nich katastrofické změny klimatu působí.

Jeden výbuch sopky Mt. Redoubt na Aljašce dne 22. března 2009 má na globální klima větší vliv, než všechny automobily na Zemi. Takže jsou pošetilá veškerá hloupá a nesmírně drahá - kolikrát i protismyslná - opatření zelených pošuků. Je možné, že rozptýlený prach z erupce nyní ovlivňuje rozhodujícím způsobem současné deštivé počasí. I když na Medarda pršelo, že ano.

Zakopaný pes je totiž jinde. Že může pršet, někdy málo a někdy zase více než je zdrávo, by nemělo nikoho udivovat. Pak je ale otázkou, co se s napadanou vodou stane. Za mého dětství pamatuji také povodně. Řeky tehdy nebyly tolik regulované, takže když dlouho pršelo, toky se postupně rozvodňovaly a nakonec i vylily z břehů. Týkalo se to nejen řek, ale i každého potoku a strouhy. Nějaké záplavové vlny byly tak výjimečné, že jsem žádnou nezažil.

Nyní ještě v předvečer severomoravské katastrofy nikdo žádnou povodeň nepředvídal. Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Ale zamysleme se, že to v posledních letech nebylo poprvé. Obdobné to bylo i v letech 1997, 2002 a 2006. Tady ovšem už se lidská „zásluha" nedá upřít.

Už komunisté začali narovnávat toky a zejména u potoků a struh je sváděli nejen do koryt, ale i rour, které vedou pod zemí. Urychlil se tak příval vody do říček a řek, přičemž se znemožnilo, aby se voda po cestě průběžně rozlévala. Tehdy ještě pomáhaly tuto chybu kompenzovat přehrady, které dokázaly na nějakou dobu svými rezervami vodu zadržet.

Ale po roce 1989 došlo k jinému ekologickému šílenství, které však nemá nic společného s tzv. skleníkovými plyny. Pokud to má s tímto náboženstvím cokoliv společného, tak jen fakt, že lány řepky olejné, které nahradily jednotlivá diverzifikovaná pole (s pietou vzpomeňme cukrovou řepu) zadržují méně vláhy než předtím.

Ono ekologické šílenství primárně spočívá v betonování dosud zemědělské půdy. Souvisí to s těmi bláznivými preferencemi průmyslových zón, jež se nám v krizi ještě vymstí. Tam, kde ještě nedávno pole nebo louky zadržovaly v půdě vodu, dnes jsou betonová manipulační prostranství a obrovské plochy střech všemožných montoven a skladů. Na jeden takový neskutečný areál se skoro dívám z okna, jak dnes stojí místo nošovického zelí přímo pod Beskydami.

Jediný, kdo si mne ruce, jsou vodovody a kanalizace, které inkasují platby za to, že co nejrychleji vodu ze zpevněných ploch a střech dopraví kanálem do nejblížšího toku. Tady se skrývá hlavní důvod povodní, které se samozřejmě budou periodicky na různých místech opakovat. A nevím nic o tom, že by proti tomu šílenství nějaký Al Gore, Bursík nebo Cohn-Bendit bojovali. Oni bojují s větrnými mlýny na frontě, kde sice nestojí nepřítel, zato tečou peníze.

Uvědomme si přitom, kolik zchátralých průmyslových objektů máme. Říká se jim brownfieldy a jsou potenciálním zárodkem ghet a trestné činnosti. Kvůli výstavbě na zelené louce však tyto areály zkrachovalých podniků zcela ztratily hodnotu, což kromě přírody zatížilo zbytečně i banky, které jimi měly zaručeny úvěry, a tak jsme je museli z daní všechny sanovat. Každý zahraniční investor totiž kromě pobídek, které inkasoval, chtěl ušetřit i nutné demoliční náklady.

Drancování našich lesů je dalším faktorem. Za levným dřevem se dokonce rakouské pily a celulózky vydaly na naše území. Jedna mi také smrdí skoro za humny. Ano, někde se i zalesňuje, ale mladé lesy tolik vláhy ještě neudrží.

Vrcholem všeho je dotační politika EU, která ekonomicky stimuluje zcelování už tak velkých polí. Rozorávají se meze a remízky a najednou žádným ochráncům nevadí, že se kromě vodohospodářských parametrů zhoršují i podmínky pro přežití lesní a polní zvěře. Prostě sociální inženýrství, které jde proti vlastnímu náboženství.

Hlavně, že ekologičtí aktivisté stavějí přechody pro medvědy, které nikdo neviděl, a tunely pro jinou havěť. Hrdinně také bojují proti nejekologičtější jaderné energetice. O skleníkových plynech raději pomlčím, protože bychom museli likvidovat i přežvýkavce a zakázat konzumaci luštěnin. Auta na zemědělské produkty jako zcela zvrácené, však zmínit musím. Ale proti šílenému hospodaření s vodou neprotestuje nikdo.

To, že zahynulo už 13 lidí, těmto šílencům nevadí. Ale víte, kolik voda musela spláchnout živočichů?

Autor: Dušan Streit | neděle 28.6.2009 12:28 | karma článku: 36.05 | přečteno: 2560x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun

Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?

24.3.2024 v 9:47 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 538 | Diskuse

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma článku: 21.26 | Přečteno: 6056 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Baterky, kam se podíváš

Poslední dekáda byla ve znamení obrovského nárůstu výroby baterií, tedy lépe řečeno, akumulátorů. Připadá mi to jako druhá elektrifikace. Na baterie bude po čase zřejmě všechno.

3.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 6.42 | Přečteno: 342 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Tak co hoši a holkiíí, jakxte na tom s tem vodíkem?

Zelená vodíková produkce je další dílek do dekarbonizační skládačky udržitelného rozvoje. Byla jen otázka času, kdy na vodík dojde v praxi a loni nastala úplná exploze publicity. Toto třaskavé téma stojí za pozornost.

1.3.2024 v 8:21 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 293 | Diskuse

Vašek Brynda

Co je eko kůže a proč je pravá kůže ekologičtější?

Není to tak dávno, kdy se na trhu objevily pojmy, jako je eko kůže a veganská kůže. Mnoho lidí znejistělo a začalo považovat pravou kůži za neekologickou, a naopak slepě opěvovat tyto nové materiály. Jak je to ale skutečně?

19.2.2024 v 13:03 | Karma článku: 22.75 | Přečteno: 436 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3937
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...