Státe, já tě nenávidím!

13. 01. 2010 12:52:59
Protože jsem vlastenec, tak ostře bych to za sebe neformuloval. Ale čím to je, že občané nemají pozitivní vztah ke svému státu? Jen málokdo dokáže odlišit stát a vlast, takže tento fenomén dělá škodu České republice.

Budu to dokumentovat na případu, který jsem nedávno komentoval již v článku http://streit.blog.idnes.cz/c/115902/Babo-rad-co-s-kauzou-socialniho-pojisteni.html. Za sebe mohu říci, že za normálních okolností bych považoval dodatečné žádosti o vrácení sociálního pojištění za nemravné a nemorální. Jedinou výjimku bych přiznal firmě Ježek Software, která na celou záležitost přišla a svým důsledným a statečným postupem státu i v našem zájmu ukázala, že zákony by měly platit pro každého.

Ostatní žadatelé o vrácení přeplatků však jsou v postavení generálů po bitvě. Kdyby neznali vyměřovací základ, tak by prostě stejně jako Ježek nezaplatili. Zvlášť odpudivé je, že na celé kampani se snaží parazitovat vyžírkové v advokátních, auditorských a daňových kancelářích.

Na druhé straně mám pochopení i pro poplatníky, kteří se rozhodli státu nic nedarovat. A zde jsme u meritu věci. Z ohlasů na minulý článek vím, že ve velké míře jejich motivací je až taková nenávist ke státu, která zastiňuje i finanční motivy. Jinak je tomu u velkých nadnárodních společností. Pro ty je dobré v situaci, kdy už vyčerpaly dotace, si před poutí dále na východ vyzvednout další bonus.

Ideální by bylo, kdyby stát měl takovou autoritu, vážnost, respekt a sounáležitost, že by podobné jednání poplatníků bylo až autodegradační a natolik dehonestující, že by firmu poškodilo ve společnosti i obchodně natolik, že by od nich pes kůrku nevzal. Byli by pak považováni za neloajální škůdce sociálního systému, nad nimiž by si mohl každý důchodce nebo invalida odplivnout, stejně jako solidární občané.

Proč tomu tak není? Za prvé všichni vidíme, že stát si uzurpovali politici s jedinou motivací - napakovat se na státních zdrojích. Nemá smysl se zde rozepisovat o veškerém mrhání a excesech, které už nabyly až regulérních forem. Nakonec stav státní pokladny to potvrzuje a dokládá i tragický fakt, že ani zadlužení státu neutlumilo u většiny apetit k rozhazování. Ostatní se proti němu vymezují jen verbálně a když by měli ušetřit třeba na svých ministerstvech - o vlastních příjmech ani nemluvím -, tak skutek utek.

V této situaci si oprávněně každý poplatník řekne, že daně a dávky nejsou výrazem solidarity, ale skoro hlouposti. Dobře vědí, že ať se vybere kolik chce, stát jakoukoliv částku prošustruje. Nakonec si řeknou, že ti opravdu velcí se umějí různými triky, daňovou optimalizací a prostřednictním daňových rájů placení daní zcela vyhnout.

Tímto jsme se dostali k další motivaci, týkající se menších subjektů. Zadruhé tedy k nenávisti vůči státu je vede jeho předchozí chování, a to zejména u těch, co mají zkušenost s finančními úřady. Ty dobře vědí, že na velké nedosáhnou. Je to pro ně pracné, složité a někdy na to nestačí odborně. Když vyškrtneme eseróčka, u nichž se nedopátrají ani sídla ani společníků, soustřeďují se berňáky na poctivé malé a střední firmy.

A tam se byli zvyklí chovat jako něco mezi drábem, policií a exekutorem. Když viděli, že poplatník nic neskrývá a snaží se odvádět poctivě daně podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, začali kvůli „daňové efektivitě" vyhrabávat formální nedostatky a používat kolikrát sporných výkladů. Začali vytvářet demotivační vzorec „za dobrotu na žebrotu". Protože rozhodnutí finančních úřadů nemá odkladný účinek, mohli kontroloři šířit oprávněný děs. Naštěstí se tato situace začíná zmírňovat ustavením správních soudů a také judikáty, které některé excesy alespoň částečně napravují. Zůstal však pocit, že stát neodpustí nikdy nic.

A nejsou to jenom finanční úřady. Úřednické zvůle stále přibývá. Tohleto všechno má devastační účinek na solidaritu a sounáležitost se státem. Stát se pasoval nikoliv do role zastřešujícího a uznávaného subjektu, ale do role soupeře v zápase kdo s koho. A ještě při tom platí „chyť jak můžeš".

Tak tohleto mě napadlo, když jsem včera slyšel ministra Janotu, jak vyhrožuje poplatníkům žádajícím o vrácení sociálního pojištění. Vzal do ruky hůl v podobě dodatečného daňového přiznání a penalizace. No nevím. Až stát případně „přeplatky" vrátí, měl by pravdu. Ale jestli to chce dopředu a bude penalizovat, tak vlastně dopředu uzná nárok.

Nadto nevím, jak firmy přinutí, aby na jeho hru přistoupily. Když jen požádají o vrácení pojistného Českou správu sociálního zabezpečení, nemají ještě uznaný nárok, kvůli němuž by měly podávat dodatečné daňové přiznání. Mohl by to sice řešit zahájením kontroly u každého takového subjektu, ale to by kapacitně finanční úřady nezvládly. Kdyby daň předem doměřily, nárok na vrácení přeplatku by de facto stát uznal.

Místo hole je někdy efektivnější vlídná tvář a té se našemu státu nedostává.

Autor: Dušan Streit | středa 13.1.2010 12:52 | karma článku: 35.54 | přečteno: 3898x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Martin Mařák

Kdyby kopka rýže nevykopla toho Ostravaka...

Odpoledne se pod koněm v Praze sešli příznivci SPD. Čacké národní písně jim coby předkrm za bujarého skandování Čechy Čechům a my jsme tady doma zahrál folklórní soubor Ortel.

25.4.2019 v 22:18 | Karma článku: 8.56 | Přečteno: 298 | Diskuse

Jan Dvořák

S Jágrem do Číny prezident zabodoval

Na rozdíl od dvou neperspektivních ministrů, kteří ve funkcích končí - a přesto je prezident, zřejmě jako bolestné vzal do Číny - doprovází M. Zemana i kladenský rytíř s ušlechtilým posláním, motivovat k olympijské medaili.

25.4.2019 v 21:12 | Karma článku: 9.77 | Přečteno: 254 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Andrej Babiš a jeho toxický vliv na demokracii

Demokracie je nepochybně nejlepším společenským systémem. Je však současně velmi zranitelná a snadno zneužitelná.

25.4.2019 v 19:38 | Karma článku: 27.66 | Přečteno: 522 | Diskuse

Lukáš Burget

„Nacionalisté“ a „demokraté“, každý svoji půlku Václaváku…

Strana SPD dnes pořádá setkání svých příznivců, euroskepticky a národovecky zaměřených evropských politiků a koncert skupiny Ortel. Proti nim vystoupí "Hluková olympiáda".

25.4.2019 v 16:30 | Karma článku: 22.89 | Přečteno: 684 | Diskuse

Josef Nožička

Věříte paní Šojdrové, že za nás bude v Evropě statečně bojovat?

Již za měsíc nás čekají volby do Evropského parlamentu. Všichni politici, kteří v nich kandidují, mluví o tom, že právě oni budou v Bruselu či Štrasburku nejlépe a nejodpovědněji hájit zájmy naší země...

25.4.2019 v 14:15 | Karma článku: 44.31 | Přečteno: 2817 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3933
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz