Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. srpna 2021 Oskar

Zlatá slza (EXPO) či slzení za zlato (ČNB)? Krvavé slzy!

28. 01. 2010 9:17:59
Jako sarkasmus by to bylo dobré. Někdo tady provokuje, co si necháme líbit. Vysmívá se nám a zkouší, kam až lze zajít. Česká republika chce na EXPO 2010 okázale zapůsobit bohatstvím, které nemá, a to v jedné z nejbohatších zemí světa, v Číně.

Generální komisař české účasti na Expu Pavel Antonín Stehlík se pochlubil dle iDnes, že chceme uhranout Číňany tunovým zlatým odlitkem ve tvaru slzy: "Jde však o naprosto unikátní dílo, které nemá v lidské historii obdoby. Bude z ryzího zlata," říká. Prý Číňané jako většina velkých národů milují bombastické věci.

To jsme to tedy dopracovali. Největšího držitele světových devizových rezerv budeme omračovat posledními zbytky, které v ČNB zbyly po našem zlatém pokladu. Člověk by řekl, že jim budeme chtít ukázat, jak se dělá skutečně kvalitní sklo nebo porcelán, že se pochlubíme zručností českých strojařů, pivem nebo naší kulturou. Kdeže loňské sněhy jsou?

Je pravda, že o mnoho našeho „rodinného stříbra" jsme už přišli. Ale zlato? Vozit dříví do lesa či sovy do Athén by bylo totéž. Mohli jsme se pokusit představit vtipně naši invenci, improvizaci a kreativitu (viz kdysi kinoatomat). Bohatstvím se opravdu chlubit, zvláště nyní, nemůžeme. Přesto se dalo skromně a vkusně zapůsobit, chytrých a nadaných lidí máme dost. Ale to by jim nesměli velet ignoranti, jak je u nás bohužel zvykem.

Že bychom už opravdu neměli čím se pochlubit? No, dluhy se tam asi opravdu vystavovat nedají, ale určitě ještě někteří lidé nebo soukromé firmy mají zajímavé myšlenky nebo produkty. Ale od zlata je opravdu jen krátká asociace ke stavu naší ekonomiky a potažmo i politiky v područí diletantů.

Když jsme u zlata, jen si vezměme, jak se zlatým pokladem zatočila ČNB. V roce 1997 až 1998 prodala 56 tun zlata za rekordně nízkou cenu (desetileté minimum!) za cca 300 USD za unci, tedy celkem za cca 540.130.000 USD. Dnes při ceně cca 1.100 USD za unci by za stejné zlato inkasovala 1.980.500.000 USD. Rozdíl je cca 1.440.500.000 USD. Když to přepočteme přes koruny, protože dolar slevnil z nějakých 30 Kč na 18 Kč, tak ztráta z tohoto obchodu činí cca 19 až 26 miliard korun (záleží, kdy by ČNB devizy směnila). Jsou to jen hrubé a ilustrační počty, které nezahrnují nepříliš vysoké úroky z dolarů, ale obrázek o „odborné" správě státního majetku dávají více než dostatečně.

Takže i nám všem by měla ukápnout slza nad tím, o co všechno nás denně po miliardách připravují diletanti. A ne abychom na chvíli propadli klamu, že to nebudeme muset uhradit. Neutěšujme se, že to čeká až naše děti a vnuky. Čeká nás to hned po volbách, kdy z nás budou ždímat krev.

Ale teď ještě jako furiant - zapalující si cigaretu poslední padesátikorunou - si k té smuteční trachtaci pořizujeme zlatou megaslzu. Ano, stigmata mrhání by se měla otevřít na všech státních institucích, odkud celá léta kanuly zlaté slzy. Největším proudem stékají po dálnicích. Ale místo drahého kovu tam uvidíme jen díry jako ve státní kase.

Krvavé slzy za to, že jsme si to všechno nechali líbit, nás neminou.

Autor: Dušan Streit | čtvrtek 28.1.2010 9:17 | karma článku: 30.55 | přečteno: 3604x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Josef Prouza

Pirát Bartoš se pral s Krpálkem v mladších žácích, já trénoval Čáslavskou

A chlubím se tím? Nechlubím. I když je to svatá pravda, kdežto u Bartoše čirá lež, z níž ho média s chutí hned usvědčila, že pěkně kecá. Kdepak, v předvolební době aspirant na premiéra něco plácne a už se veze.

1.8.2021 v 10:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Petr Borovec

Demokracie s pohledu zakladatelů.

Technologie se neustále zlepšují, přesto nás stále něco trápí. Můžeme vinit stále dokola jednotlivé poslance a co takhle se podívat na systém a to demokracii. Funguje tak jak se předpokládalo, když se na ní přecházelo???

1.8.2021 v 8:00 | Karma článku: 5.37 | Přečteno: 94 | Diskuse

Aleš Merta

Dělňas po očkování volno nepotřebuje

Volby se blíží, a většinu politiků tedy chytá amok. Ten slibuje to a ten zas tohle, a ti vládní rozdávají pro jistotu již před volbami. Samozřejmě ale že to není ze svého, ale ze státní kasy.

30.7.2021 v 12:35 | Karma článku: 27.35 | Přečteno: 747 | Diskuse

Jan Bartoň

Po cenzuře zavádějí „giganti“ povinné očkování

O tom, že západní svět ignoruje svobodu a demokracii a že tak zvaní „giganti“ započali s její cílenou likvidací, je dostatek důkazů. Ruší se účty politickým soupeřům a po zaměstnancích se vyžaduje povinnost očkování.

30.7.2021 v 11:31 | Karma článku: 34.07 | Přečteno: 871 | Diskuse

Jindřich Pilc

O CO2 jde?

Jde o centrální řízení společnosti a ekonomiky. O to jde. Jde o to zcela zničit kapitalismus, nahradit ho socialismem.

30.7.2021 v 10:56 | Karma článku: 24.58 | Přečteno: 505 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3935
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz