Neděle 29. listopadu 2020, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. listopadu 2020 Zina

Místo nácviku voleb – lekce karierní předposranosti

28. 04. 2010 11:02:59
Studentům středních škol se dostalo v projektu „studentských voleb“ opravdu nečekaného didaktického materiálu. Místo procvičení tohoto základního demokratického nástroje získali úplně jiná poučení, a to o návratu existenčního strachu ředitelů škol, známého z totality.

Také dostali neuvěřitelný doklad falše levicových politiků, který si nezadá s minulým režimem. Ne nadarmo se vždy po dvaceti letech postupného zabředávání do farizejské a odcizené politiky schyluje k nějaké formě revolty. Teď zejména ČSSD mladým dala školu života, že takto to dál nejde.

Když jsem dnes otevřel Právo, v duchu mě to vrátilo před rok 1989. Narazil jsem na titulek: „Hejtmani podpořili studentské volby“. Vzpomněl jsem si také na Orwelovo, že válka je mír a mír je válka. Nehoráznost vydávat černé za bílé vyžaduje vždy určitou míru společenské apatie a naopak neprozíravé drzosti vládnoucích potentátů. Signalizuje to neklamně, že se jistý styl politiky právě vyčerpal.

Socan Hašek předvedl v krátké době už podruhé licoměrnost takových metod. Nejprve nazval mlžení lavírujícího nešťastníka Vlčka slovem chlapa. Dělal z nás snad blázny? Poté jako zástupce Asociace krajů brojil proti projektu studentských voleb natolik, že ministryně Kopicová ostudně stáhla svou záštitu. Dělal dokonce zastrašující „průzkumy“, kolik škol se projektu zúčastní. Když se mu podařilo valnou část ředitelů odstrašit a zveřejnění výsledků odložit po volbách, najednou pokrytecky hejtmani - vesměs z řad socanů – studentské volby „podpořili“.

Všechno to začal Rath, který je často používán jako socialistické beranidlo. Ve Středočeském kraji, kde je 154 středních škol, zůstali jen tři stateční ředitelé, kde se volby uskuteční. Ostatní si mohli připomenout, jak to vypadalo v Česku před pádem socialismu. Nebyla už padesátá léta, aby se vydávala jednoznačná rozhodnutí shora. Tehdy se už spoléhalo na karierní sebekázeň, autocenzuru a „dorovolně povinnou“ loajalitu.

Ani v hodinách dějepisu nebo občanské výchovy by studenti nemohli projít výmluvnějším seminářem. Toto poučení je důležitější, než kdyby mohli cvičně hodit nějaký lístek do urny. Týká se to zejména těch, kteří se na tu možnost těšili a byla jim upřena. Měli by si pamatovat, kdo byl původcem strachu vedení jejich škol. Měli by získat životní citlivost a trvalou averzi proti takovým metodám.

Ti, kteří tuto možnost dostanou přes všechny překážky nastražené ČSSD, by si měli svých ředitelů a příslušných pedagogů o to více vážit. A pokud by jim hrozila pod jinými záminkami karierní pomsta, měli by se za ně postavit třeba i revoltou.

Na závěr chci poukázat na tohle: Kdo má strach z mladých? Kdo se bojí jejich hlasu? Kdo má strach z budoucí inteligence? Nejsou to ti usvědčení lháři, kteří si dávají na transparenty, že naplní sny našich dětí? Ta neskutečná záludná troufalost!

Chci věřit, že děti důsledky této politiky, jíž je existenční strach, nebudou muset snášet. Chce to jedno, aby se rodiče a prarodiče opravdu zamysleli, jestli za nějaké krátkodobé úplatky při volbách ohrozí budoucnost svých potomků.

Autor: Dušan Streit | středa 28.4.2010 11:02 | karma článku: 43.21 | přečteno: 3940x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Petr Štrompf

U Moniky Babišové na večeři

Svět chce být klamán, tak tedy bude. Svět voličů klamán je a tak to i je. Budu tedy klamat taky, fiktivně jsem se nechal pozvat na večeři druhou dámou, kterou pandemie donutila vařit. Monika Babišová a já u společné tabule.

29.11.2020 v 7:19 | Karma článku: 5.79 | Přečteno: 319 | Diskuse

Ivo F. Cilich

Fandím každému, kdo se té zbytečné buzeraci vzepře

Poslední dny se ukazuje, že těch vládních nařízení mají lidé čím dál víc plné zuby a odmítají se jim víc a víc podvolovat. A zcela pochopitelně.

28.11.2020 v 19:00 | Karma článku: 29.85 | Přečteno: 1126 | Diskuse

Radek Sárközi

Plagův školský PES aneb Chaos a improvizace pokračují

Žáci 2. stupně ZŠ se vrací do škol. Bohužel pouze na týden, protože je čeká tzv. rotační schéma. Toto týdenní střídání distanční a prezenční výuky nedává smysl, protože se týká jen malého počtu dětí. Epidemii to příliš nezpomalí.

28.11.2020 v 17:17 | Karma článku: 20.80 | Přečteno: 846 | Diskuse

Jan Bartoň

Na Tchaj-wanu se to pralo v parlamentu

Mezi poslanci tchajwanského parlamentu propukla bitka, když se vládní a opoziční poslanci utkali kvůli možnému dovozu vepřového masa z USA.

28.11.2020 v 9:00 | Karma článku: 25.99 | Přečteno: 512 | Diskuse

Pavel P. Kopecký

Nepřátelští přátelé

Trump vždy rozděloval společnost až na krev. Komunikoval bizarně. Ovšem jisté úspěchy mu nejde upřít!

27.11.2020 v 22:28 | Karma článku: 11.06 | Přečteno: 346 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3934
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz