Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Zakázat generalizaci by znamenalo zakázat Cikány

29. 11. 2010 10:40:59
Nebýt abstrakce a generalizace, nemohli bychom mluvit ani o Romech, jak si s oblibou říká většina Cikánů. Zákaz jakékoliv generalizace by znamenal zákonitě i zákaz jakéhokoliv etnika (a nejen etnika).

Abstrakce je logickou schopností našeho mozku odhlížet od konkrétních znaků, abychom pochopili společné vlastnosti a zákonitosti. Generalizace pak znamená zobecňování, tedy aplikaci společných znaků a vlastností na sourodé objekty. Obojí je metodou, která odliší podstatné a podružné záležitosti.

Lidský mozek bez schopnosti abstrahovat a generalizovat by ztratil svou výjimečnost. Zakazovat tyto mentální schopnosti může jenom někdo, komu vadí nezávislý rozum. Ruku v ruce s těmito zákazy jde falešný imperativ, že věci se nesmí nazývat pravými jmény.

My, co si pamatujeme totalitní praktiky, bychom těch příkladů onoho kamuflačního ohlupování našli dost. Rádi těmito praktikami vládnou propagandisté a jak vidno, nemusí se jednat jen o propagandu komunistickou. Ničím si s ní nezadá propaganda „politické korektnosti“; dávám do uvozovek, protože kamufláž je už v názvu, když korektního na ní není nic.

Na jedné straně kvůli Cikánům vláda zřídila celé ministerstvo, i když je kamufluje jako lidská práva menšin, na druhé straně není možné v žádné konkrétní souvislosti spojené s negativními jevy toto etnikum jmenovat. Není možné napsat, že Cikáni mají ty a ty problémy se vzdělaností, pracovní morálkou nebo kriminalitou. Dokonce jsou zakázány statistiky! Jak potom může stát jakékoliv problémy řešit, když kamufluje jejich existenci?

Každý rozumný analytik potřebuje znát, jak je konkrétní jev rozložen mezi skupinami. Nebudeme si nalhávat, že vzdělání, nezaměstnanost i kriminalita je větší u cikánské populace než u té majoritní. Všimněte si, že stejné ohledy se neberou, když nějaký problém je vlastní vietnamské komunitě. Klidně se napíše, jak Vietnamci prodávají falešné značky nebo pěstují konopí. Tady se dá dokonce hovořit až o šikaně. Klidně je žádoucí napsat, že nějaký zločin spáchal „občan bývalé Jugoslávie“, i když jde o Kosovce nebo Albánce.

To farizejství bychom si neměli nechat líbit. Jestliže kradou Cikáni, nelze před tím zavírat oči a chránit je více než třeba Ukrajince (kteří na rozdíl od nich v drtivé většině zde vykonávají otrockou praci a jsou za nečinného přihlížení českého státu a policie terčem mafie). Otevřenost by byla prvním krokem k nápravě. Pštrosí politika vede k pravému opaku.

Od slova Cikán se spontánně vyvinuly pejorativní jazykové zkratky, viz třeba cikánit. Jestliže to Cikánům vadí, není řešení v tom, že si budou nelogicky říkat Romové, jako by pocházeli z Říma, ale v tom, že uvnitř své komunity budou chtít udělat pořádek. Až bude většina slušných, nebudou se muset za své etnikum stydět.

Není přece myslitelné, abychom se o řešení bavili v jinotajích. Zamlčovat pohlaví, věk, národnost nebo etnikum nejenže k ničemu nevede, ale je jen projevem pštrosí politiky a práce se zbytečnou (a povinnou) ztrátou informace.

Proto plně rozumím a jsem na straně starosty Pavla Loudy z Nového Bydžova, který se nebál nazvat pravým jménem problémy, které cikánská komunita městu přináší. Co je na tom proboha rasistického?! Řekl jen to, co každý vidí a co se zamlčováním nevyřeší. On neřekl, že každý Cikán je lump a nemůže tomu být jinak. On jen pojmenoval realitu, aby ji bylo možno začít řešit. Bez přesného pojmosloví to nelze.

Kvílení všech těch pseudohumanistů je hloupé. Kdybychom si zakázali abstrakci a generalizaci, vlastně by neexistovali ani Cikáni, o Romech nemluvě. Nebo toto etnikum nemá žádné obecné znaky? Pak tedy neexistují. A amorfní a „politicky korektní“ lidstvo by přehlížením obecných odlišujících kritérií ztratilo zdravý rozum.

A posuďte sami to farizejství: Jaké opodstatnění by pak měla „pozitivní diskriminace“? Vždyť si to protiřečí s potlačováním práva tuto skupinu zmínit i v negativních souvislostech. Když to skončí, bude to především ku prospěchu Cikánů samotných.

Autor: Dušan Streit | pondělí 29.11.2010 10:40 | karma článku: 41.38 | přečteno: 4407x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Bartoň

Pohřeb Schwarzenberga a Václav Klaus

Václav Klaus nebyl na pohřbu Karla Schwarzenberga a nejprve to bylo zdůvodňováno tím, že se zotavuje z nemoci. Pak ale Klaus prohlásil, že na pohřeb nejde z jiného důvodu.

11.12.2023 v 8:00 | Karma článku: 20.70 | Přečteno: 1023 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Jak jsem potkal Václava Klause

Jeho ekonomické názory má stále smysl číst a přemýšlet o nich. Má v mnohém pravdu, ale jeho názory zahraničně politické jsou pro mě nepochopitelné a zcela neakceptovatelné.

11.12.2023 v 7:00 | Karma článku: 10.01 | Přečteno: 321 | Diskuse

Marcel Burkert

Som nacista..., lebo podporujem Izrael v boji proti teroristom z Gazy

Učiteľka, a na blogu Pravda pomerne populárna blogerka, vystupujúca pod pseudonymom „Malinova“ keďže odvahu písať jej výtvory pod vlastným menom táto zapálená bojovníčka za spravodlivosť a pravdu...

10.12.2023 v 22:40 | Karma článku: 15.35 | Přečteno: 284 | Diskuse

Radek Sárközi

Byla stávka ve školách úspěšná?

Zda byla stávka úspěšná, bude možné zhodnotit až podle toho, zda se podaří školským odborům prosadit všechny původní stávkové požadavky. Odboráři dostali velmi silný mandát. Snad ho nenechají vyšumět v nekonečných jednáních...

10.12.2023 v 18:00 | Karma článku: 11.29 | Přečteno: 476 | Diskuse

Boris Jedlička

Tak EU už zcela oficiálně podporuje terorismus. Že my nevěříte?

Tak EU už zcela oficiálně podporuje terorismus. Že my nevěříte? Ale ano. Ti "naši zástupci" z Brusele rozhodli o "humanitární" pomoci do Gazy ve výši 125 milionů EUR, což v dnešním kurzu dělá něco přes 3 miliardy Kč.

10.12.2023 v 15:38 | Karma článku: 12.04 | Přečteno: 201 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3937
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada vozidel dostala tvary a...