Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 6. června 2020 Norbert

Deus ex machina Klaus

10. 03. 2011 13:04:59
Ne, za Boha ho vůbec nepovažuji. Dokonce ne vždy s ním souhlasím (viz také níže). Ale že to pěkně nandal těm farizejům, co pod záminkou péče o naše důchody chtěli jen zvýšit daně, to musíte uznat.

Na to téma už jsem napsal minulý článek „Klaus - s pomocí Bárty - odpískal lžireformu, doufám“. Teď to vezmu obecněji.

Důchodová reforma

Mnoho lidí mi psalo po posledním článku, že zase se přidávám ex post na Klausovu stranu. Ale to prostě není pravda. Každý si na mém blogu může dohledat, že dávno před tím, než se prezident jakkoliv vyjádřil, jsem s podobnými argumenty „reformu“ i zvýšení DPH odmítal, zejména pokud ji má v plánu (pseudo)pravicová vláda, jejíž strany před volbami popíraly zvyšování daní.

Přesto prezident uvedl jeden argument, s nímž nesouhlasím tak úplně a budu se mu níže věnovat v následující kapitolce. Také uvedl jeden argument, který jsem já dosud nezmínil a s nímž plně souhlasím.

A to je kolize tzv. druhého opt-out pilíře s dosavadním systémem dosud daňově zvýhodněného penzijního připojištění, které dnes hospodaří s penězi více než 4,6 miliónů občanů, což převyšuje 70 procent ekonomicky aktivních obyvatel v ČR, a obhospodařuje cca 220 miliard korun. To není záležitost, nad níž by ekonomové měli mávnout rukou nebo tento systém destabilizovat, když jen za poslední rok přibylo 125.000 klientů.

Takže druhý pilíř existuje a vláda se vlamuje do otevřených dvěří! Co pak může být důvodem? Jednak to, že vláda jen takticky couvla a de facto navrhovala systém povinný. Tomu odpovídá i to, že z něj nebožák, ulovený z mladické nerozvážnosti, již nikdy nesmí vystoupit.

Ještě horší je však druhá úvaha, že současní ministři a na ně napojené ekonomické skupiny chtějí sami znovu přerozdělit tento koláč systémem nových licencí. Kdo by nechtěl založit finanční subjekt, který bude skoro 40 let jen inkasovat bez jakékoliv výplaty. No nekupte to! Tak dlouho dosud nikdy u nás bez měnové reformy nebo statoprávní změny nevydržely stabilní poměry. Všechno za horizontem 20 let je chiméra.

Prezident měl pravdu také, že vláda kromě „reformní“ mantry nic vlastně nevysvětlila. No, ono se nevysvětlitelné špatně vysvětluje. Ale slyšeli jste už z úst některého ministra, že každému, kdo se nechá nachytat na „druhý pilíř“ klesne jeho průběžný důchod o více než 10 procent?

Udržitelnost penzí

Tady s prezidentem souhlasím jen částečně. Už to, že lidé se dobrovolně připojišťují, je dobrá zpráva. Chtějí vzít osud do vlastních rukou a nespoléhat jen na stát. S prezidentem jsme zajedno, že by je ale nikdo neměl nutit zvolit právě státem preferovanou – a přitom negarantovanou – formu. Nechť se každý rozhodne, zda se chce připojistit, spořit, individuálně investovat nebo třeba koupit nemovitost.

S prezidentem ale nesouhlasím, že v kritice (ne)udržitelnosti průběžného systému penzí použil Bismarckova východiska z 19. století. Jako argument vzal, že tehdy byl nárok na důchod až tři roky po průměrném věku dožití, dnes důchodci přežívají v průměru 14 let a Drábek straší budoucími 20 lety. Ale tomu se, pánové, říká pokrok! Produktivita práce za těch 130 let vzrostla přece také násobně.

Jde jen o to přerozdělení, kde na to vzít. A tady se s prezidentem neshodnu. Samozřejmě, že to musí zaplatit v nějaké formě zdanění (odvodů) podnikatelské subjekty. Nemůžeme tady hrát donekonečna hru té nadnárodní lobby na levnou pracovní sílu. Číně stejně v tomto konkurovat nemůžeme, tak se nesmíme orientovat na co nejnižší náklady, ale co nejvyšší kvalitu.

A pozor! To, co jsem právě sdělil, není levicové, ale pravicové. Proč? Byly to přece všechny ty levicové a pseudopravicové vlády, které sem lákaly nadnárodní korporace na daňové prázdniny, levnou pracovní sílu a dotace. Mantrou bylo, že fabriky pak nikdo neodveze. Už se ukázalo, že i to byl omyl.

Spoléhat v globalizovaném světě na levnou pracovní sílu je dlouhodobě sebevražedné. S montovnami to nevyhrajeme. Jako subdodavatel Německa zase nemůžeme počítat s relativním sbližováním životní úrovně. Takže tento systém u nás fixuje nejen nižší konkurenceschopnost, ale i nižší životní úroveň. A velká zranitelnost hopodářství je doprovodným jevem. Měli bychom naopak usilovat o náročnější segmenty trhu s vyšší přidanou hodnotou a nižší energetickou náročností s vkladem české kreativity, flexibility a improvizačních schopností, což bývá vlastní zejména menším firmám.

Naproti tomu Kalousek převzal Špidlovu rétoriku i v tom, že jde těmto korporacím na ruku a chce více zdanit drobné živnostníky. Prý aby se vyrovnaly podmínky oproti zaměstnancům. Rozdmýchávají tady nevraživost mezi chudáky. Jenže dokud se nevyrovnají podmínky živnostníků s těmi velkými firmami, je vůbec zázrak, že u nás ještě vůbec někdo podniká.

Nejde jen o ekonomickou sílu a lobbing, který lze nejlépe demonstrovat na stavebních zakázkách nebo na vztahu obchodních řetězců ke svým dodavatelům. Jde i o to, že prostřednictvím agentur velké firmy zcela beztrestně najímají cizince na černou práci. Tomu žádný živnostník nemůže konkurovat. Může se nechat odírat jen jako subdodavatel na hranici nebo pod hranicí svých nákladů.

Připočtěme si k tomu hru s eurodotacemi pro vyvolené a obraz se začíná jevit jinak. Volná soutěž, kterou bych jako pravicově smýšlející člověk rád viděl, se nekoná. Přes hradbu prorůstajích zájmů velké politiky a velké ekonomiky to není možné. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na „daňové optimalizace“ a převod zisků do daňových rájů. Takže tady bych cílově hledal zdroje na financování důchodové reformy. Tady opravdu jsou - na úkor položek v žebříčku Forbes.

Antiklausové

I přes tuto výhradu k prezidentovi není v současné politice člověk, který by se mu mohl rovnat. Klaus není žádný fundamentalista s klapkami na očích. Znovu to dokázal svým přístupem k Libyji, které tak kontrastovalo s výkřiky minulého prezidenta. A jeho kritické výhrady se průběžně potvrzují (EU, euro, multikulturalismus, oteplovací alarmismus...).

Nejhorší je, co za garnirura se chystá za dva roky ucházet o prezidentský úřad. Za všechny se dnes zase připomněl Švejnar. Tento pán „Neříkám Tak Ani Tak“ si dovolil sdělit v MF Dnes, že nám chybí kormidelník a že Klaus je zpátečník a černá ovce Evropy. A to říká taková nula, která už se neúspěšně ucházela snad o všechna koryta. Prezident Klaus by měl přičíst Nečasovi na vrub, že tlučhubu Švejnara jmenoval do NERVu.

Děkujme za Klause na hradě. Ještě dva roky...

Autor: Dušan Streit | čtvrtek 10.3.2011 13:04 | karma článku: 34.80 | přečteno: 3292x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Bartoň

Ricinová blamáž Respektu

Aston se ve svém úvodníku zabývá tak zvanou ricinovou aférou. Ptá se v titulku, čí je to vlastně blamáž, a dedukuje, že Respektu. Ten sice zprávu o ricinovém agentovi zveřejnil, ale získal bůhví jak.

6.6.2020 v 12:17 | Karma článku: 30.56 | Přečteno: 720 | Diskuse

Jiří Beránek

Jsem rád, že lidé spolu drží pohromadě?

V obecné rovině jistě ano, ale v normálním životě se nelze ubránit jistým pochybnostem. Když nás drží pohromadě strach, je to špatně. Ale v rámci předvolebního boje je to ta nejlepší taktika, která má úspěch po celém světě.

6.6.2020 v 11:44 | Karma článku: 6.89 | Přečteno: 131 | Diskuse

Jan Švadlenka

Jak se to má s českými bolševiky

Co kdyby někdo založil Nacionálně socialistickou stranu Čech a Moravy, předstíral, že nemá nic společného s Hitlerem, ale pak slavil výročí Pivního puče? Měl by být považován za demokrata? Podle mě nikoli.

5.6.2020 v 21:53 | Karma článku: 30.74 | Přečteno: 754 | Diskuse

Karel Trčálek

Mariánský sloup, či socha Koněva jako nástroj politické indoktrinace, polemika s p. Mertou

S neskrývaným zájmem jsem si přečetl poučený článek pana Merty a se stejným zájmem s veleváženým panem Mertou polemizuji

5.6.2020 v 20:18 | Karma článku: 31.27 | Přečteno: 1627 | Diskuse

Jaroslav Novák

Ruský agent, který nebyl

Potvrzeno. Velký blondýn s černou botou byl opět na scéně. Tentokrát v roli ruského agenta aka Muže s ricinem. Nyní odchází.

5.6.2020 v 20:11 | Karma článku: 23.35 | Přečteno: 538 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3934
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz