Neděle 20. září 2020, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 20. září 2020 Oleg

I skalní eurofily začíná děsit Merkozystán

7. 12. 2011 12:28:59
Až se zlomyslnou satisfakcí jsem si přečetl článek Martina Hekrdly v dnešním Právu. On, jako poctivý stoupenec integrace, otevřeně vyjevil obavy o demokracii v EU, oddělené od lidu a potažmo od státu, i o nezávislost a kredit Evropské centrální banky. Učinil tak v komentáři "Fantastický Merkozystán".

Nazval to mocenským triumvirátem celebrit (Merkelová, Sarkozy) a soudcokracie (ESD). Je zaskočen odklonem od očekávané a tolik proklamované solidarity a pobouřen akcentem na sankční vymáhání rozpočtové kázně od jednotlivých zemí.

Pochopil, že „kvalifikovanou většinu“, která má stačit k přitahování oprátky kolem „nedisciplinovaných“ členů, budou držet „levou zadní“ Berlín s Paříží, tedy – jak uvádí – prakticky Berlín.

V podtextu je cítit, že je zklamán, že padly „solidární“ eurobondy a že ECB na sebe „nezávisle“ nevzala úlohu konečného věřitele nesplatitelných dluhů. Obává se – částečně oprávněně -, že přílišné škrty a jednostranný akcent na úspornost, inspirovaný německou předválečnou inflační krizí, povede k útlumu – on to nazývá deflací - Evropy.

Pan Hekrdla je velice inteligentní, sečtělý a znalý komentátor, i když levicového zaměření. Častokrát u některých ekonomických jevů lépe vystihl jejich kauzalitu i podstatu než pseudopravičáci. Nechci mluvit za něj, ale EU podle mě vnímal jako extenzi solidarity v zájmu obrany proti nadvládě sobectví globalizované finanční moci. Proto fandil politické integraci.

Znovu opakuji, že pan Hekrdla není žádný hlupák. Jeho anticipace i přání mělo svou logiku. Tak v čem je problém? Jak je možné, že se mýlil a dnes zažívá zklamání i obavy ze zadostiučinění „suverenistů“, jimž připisuje zkratkovitě nacionalismus? To chci demonstrovat právě na něm, protože to není žádný potrhlý euronadšenec typu Roučka, Gajdůškové nebo Hybáškové.

V brilantních a logických úvahách páně Hekrdly došlo k jediné obligátní, notoricky se opakující (nejen u něj) a zdánlivě banální chybě. Tuto chybu vykazují všechny dobře myšlené a teoreticky propracované Utopie, které nevzaly v úvahu toliko jedinou neodstranitelnou a rozhodující překážku, která pak neodvratně, i když v různých podobách, papírové předpoklady postaví vzhůru nohama.

Tou překážkou je geneticky zakotvené sobectví. I kooperace je de facto sobecky zvolenou alternativou. Nemyslím to pejorativně. Vysvětlím: Celá realita ve svém trvání je založena na diverzitě a rozdílu potenciálů (čím dále od rovnovážného stavu, tím lépe), což brání konečnému vítězství entropie (neuspořádanosti, chaosu, tepelné smrti) a vede k existenci negentropických enkláv, tedy interagujících organizovaných systémů. V biologii je analogicky evoluce založena na konkurenci. Ta vede k sobectví, i když to je strukturované do sobectví individuálního, rodinného a patriotického.

Další chybou, kromě podcenění sobectví, je mesiášské a vizionářské ignorování faktu, že výrazem patriotismu je po staletí tradičně stát a nikoliv kontinent. Já třeba nechápu nekonzistenci „politické korektnosti“ eurofilů, že bychom měli nadřazovat (zcela příkladmo) svou solidaritu s Maltou či Kyprem solidaritě dejme tomu s Austrálií či Japonskem. Ať někdo chce, či nechce, stát v historických hranicích, držený i jazykovými vazbami, je přirozeným systémem, kde zákonitě soubor vnitřních vazeb bude vždy převažovat nad těmi externími. Každá opice ví, do které tlupy patří, a na ostatní bere klacek.

Vidím to téměř jako přírodní zákonitost. A co horšího, týká se to především velkých a mocných států, které nikdy ze svého sobectví nesleví. I když vypouštěly pohádky o společných zájmech a klišé o evropské rodině, bylo dopředu jasné, jak to skončí. Kdo to nepochopil ani po „Lisabonu“ a dal se opít nesrozumitelnými technikáliemi, byl velmi naivní. Vždyť útok na ústavy jednotlivých států začal právě tam. A teď se pozdně prozřivší pan Hekrdla diví, že „vůli lidu“ uzurpovali Merkelová se Sarkozym. A jak jinak?

A řeknu ještě jeden děsivý výhled. Merkelovou považuji za demokratku, i když se pochopitelně snaží vyhovět SVÝM voličům. Až místo ní přijde rázný chlap, Němec jak poleno, hrůza pomyslet.

Ceterum autem censeo Unionem Europaeam esse delendam!


Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dušan Streit | středa 7.12.2011 12:28 | karma článku: 38.74 | přečteno: 3955x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Zdeněk Bárta

Hysterická Basiková ? Jděte s koronavirem do "někam"....!

Však víte kam. Emoce. Na jedné straně naštvání, na druhé strach. Hysterie začíná hýbat společností. Jistě by se našel i někdo, kdo by Basikovou poslal také "někam". Nejvíc se ozývají ti, které koronakrize postihla nejvíc.

20.9.2020 v 7:55 | Karma článku: 18.26 | Přečteno: 929 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Skočí Bělorusové na špek německé EU, či na normované špekáčky dovezené z EU?

Váleční stratégové se tentokrát pořádně spletli. Jídlo a potraviny jsou v Bělorusku mimořádně kvalitní a ještě k tomu podstatně levnější. Bělorusové by se měli rádi ještě lépe, ale to by je v zadlužené EU, zřejmě nečekalo.

20.9.2020 v 7:42 | Karma článku: 23.33 | Přečteno: 303 |

David Karásek

Blíží se senátní volby

Začátek října se blíží a my budeme opět vybírat třetinu Senátu. Není proto od věci si připomenout, jak se ten který senátor stavěl k držení zbraní, a hlavně jak o něm hlasoval. Protože řeči se vedou, ale hlasování se počítá.

19.9.2020 v 17:04 | Karma článku: 21.98 | Přečteno: 1135 | Diskuse

Vít Klíma

Sladký Nový rok 5781, tentokrát věnovaný našim maminkám

Koronavirová epidemie jen potvrdila, jak je pro náš život důležitá fungující rodina. Máme-li si něco do k Novému roku přát, pak o ní s láskou pečovat a chránit ji! Na oplátku vám pomůže, až to budete nejvíce potřebovat!

19.9.2020 v 15:02 | Karma článku: 10.46 | Přečteno: 261 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédsko přitvrzuje v migraci?

Už v polovině loňského roku Švédsko doplnilo zákon o přechodné restrikci možnosti získat souhlas k pobytu, patrně i letošní koronavirus nastavil přísnější pravidla.

19.9.2020 v 12:00 | Karma článku: 12.59 | Přečteno: 856 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3934
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz