Pátek 6. prosince 2019, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Nejbohatší jsou příliš bohatí, aby zbytek udržel jejich bohatství

16. 01. 2012 15:06:59
Když nejbohatší nezdravě bohatnou, chudých přibývá. Týká se to jak osob, tak celých států. Strukturální nerovnováha mezi těmi nejbohatšími a těmi ostatními se tak vyhrotila, že postupně mizí střední třída a propadá se do chudoby. Také státy, které nejsou velmocemi nebo nalezišti surovin, postupně ztrácejí evoluční výsadu zůstat sociálními státy.

Nejsem žádný socialista. Pokud mám na mysli nejbohatší, nejde o střední třídu, která si za závisti většiny populace vydělá třeba přes sto tisíc korun měsíčně. Když to převedeme na eura, tak vidíme sami, že jde vlastně o „chudáky“ s příjmem kolem čtyř tisíc eur.

Já mám však na mysli skutečné oligarchy, kteří mají planetu v hrsti, i když se jim do toho chaoticky pletou politici, kteří by sami mezi ně chtěli patřit. Dvě procenta lidí totiž vlastní přes polovinu světového bohatství a pět procent lidí vlastní už osmdesát procent planetárního jmění. Chápete? To je ona časovaná bomba. A neobviňujte mě z marxismu.

Tady jde totiž o něco jiného. Kupní síla normálních lidí a potažmo normálních států klesá pod hranici, kdy jsou schopni i nadále rozvíjet a udržovat bohatství těch nejbohatších. Dá rozum, že když lidé rapidně omezí nákupy, v konečném důsledku by nadnárodní korporace nemohly v demokratických poměrech bohatnout, ale naopak. A když chudnoucí lidé masově přestanou splácet své závazky, tak i exekutor narazí na hranici, za níž se věřiteli nevyplatí zaříznout slepici, která mu snášela. Této hranici se i naše ekonomika škrtů začíná přibližovat.

Ale jak je vidět na Řecku – ale i na velkých ekonomikách typu Španělska a Itálie – stejná strukturální nerovnováha nastala i mezi státy. Zejména Německo stáhlo na sebe bohatství, které většině ostatních státu znemožňuje, aby je pasivní obchodní bilance netáhla ke dnu. Pokud se týká Řecka, tam je vidět, že tato situace, aby se vlk nažral (německé a francouzské banky) a koza zůstala aspoň živá (zbytek sociálního státu), nemá řešení.

Laciné je žehrání, že Řekové byli moc rozmařilí. Částečně je to sice pravda, protože uplácet voliče na úkor budoucnosti, je pro každou politickou vládu lákavé, ale jinak se jednalo o zákonitý důsledek globalizace působící mezi ekonomikami s různou výkonností. Když zavedení eura těmto slabším státům vzalo poslední regulační mechanismus, tedy vlastní měnu s vlastním kursem a s vlastními úrokovými sazbami, nemohlo to dopadnout jinak.

Je jen otázkou času, kdy tyto důsledky dopadnou i na ostatní dlužnické státy. A čím více budou šetřit, tím více tento stav přibližují. To, co se zatím děje, je dáno dvěma důvody. Zaprvé jde o neochotu věřitelů připustit, že špatně investovali, spolu s jejich neochotou gró pohledávek odepsat. A zadruhé je snaha z tohoto neštěstí vytřískat politický kapitál, vedoucí paradoxně k ještě větší integraci na úkor státních suverenit.

Musím tady zopakovat, co jsem napsal v článku Gigantická lež o předlužení eurozóny, že eurozóna ani Evropská unie nejsou navenek předluženy. Všechno, co dělá problémy je, že se rozevírají nůžky mezi nejbohatšími a chudšími. Kdybychom s takovými parametry na počítači hráli nějakou hru LIFE, nakonec by ten nejbohatší získal vše, ale pak by zahynul na tom, že už nemá koho vykořisťovat. I lichvář musí mít aspoň minimum obětí ještě schopných splácet.

Jestli je totiž vůle integrovat, je nezbytné počítat s transfery od bohatších k chudším. Třeba tak, jak západní Německo „doplácí“ na to východní. Nebo aspoň tak, jak po vzniku Československa proudily zdroje na Slovensko. Jde o politické rozhodnutí, které navenek integrovaný subjekt posílí. Opakuji, navenek! Uvnitř ti bohatší musí přispívat na rozvoj chudších.

Ale tak tomu v EU není. Je snaha jen integrovat politickou moc, ale ekonomicky nechat vývoj samospádu, kdy ekonomicky slabší budou nadále v ringu bez jakékoliv ochrany s těžkými váhami. Pravidla budou určovat – de facto již určují – ti nejsilnější. Investice i zdroje se budou v této „volné“ hře přesouvat od slabších k silnějším.

Nakonec slabší přijde o kalhoty a silnější už nebude mít na čem parazitovat. Že by mu stačily třeba řecké ostrovy? Neslýchané! Ale i kdyby, na jak dlouho, když by Řekové byli odříznuti od posledního zdroje z cestovního ruchu? Co potom? Otroctví?

Ekonomové se přou, jestli podstatou dluhové krize je předimenzovaná nadvýroba (nabídka) nebo rozmařilá spotřeba (poptávka na dluh). To už jsou jen sekundární jevy. Podstatné je něco jiného:

Závěr:

Skutečně bohatí zbohatli příliš na úkor ostatních. Důsledkem je, že střední stav už nezvládá svou udržitelnou poptávkou udržovat bohatství soustředěné v několika málo státech a v několika málo rukou. Střední kategorie se tak začínají propadat mezi problémové. A ti nejbohatší chtějí pokračovat v nastoleném trendu o to zuřivěji. Přibližují tak i pád systému, který to umožňuje.

To už není kapitalismus. O volné soutěži se vůbec nedá hovořit. S demokracií je to podobné. Jde o globalizovaný mix finanční agrese, politické nabubřelosti a světovládných choutek.

Aktéři si však podřezávají větev, na níž sedí.


Autor: Dušan Streit | pondělí 16.1.2012 15:06 | karma článku: 41.35 | přečteno: 4494x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Miroslav Pech

Od pantáty vedou dráty... jak první republika podporovala elektrifikaci

Občas mě zaujme nějaká milá pohádka. V poslední době mám obzvlášť rád tu o návratu k volnému trhu v energetice. O návratu do mytického období, kdy trh nebyl pošpiněn dotacemi a panovala výlučně jeho neviditelná a nepokřivená ruka.

3.12.2019 v 9:52 | Karma článku: 14.45 | Přečteno: 434 | Diskuse

František Kubásek

Nepříjemná pravda o Ursule von der Leyen

Evropský parlament si zvolil novou Evropskou komisi, která nám všem bude vládnout. Co že je zač tato eurokomise? Chtěl jsem se na ně podívat, ale samotná Ursula von der Leyen, předsedkyně, vydá dost na vlastní příspěvek.

30.11.2019 v 21:37 | Karma článku: 32.77 | Přečteno: 1036 | Diskuse

Jan Ferenc

Parkuj v klidu

Městské části širšího centra Prahy opět rozšířily, nebo do konce roku rozšíří tzv. modré zóny pro parkování. Místním jen přibudou starosti a výdaje.

29.11.2019 v 9:39 | Karma článku: 25.79 | Přečteno: 671 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Penzijní fondy už dokamuflovaly

Jak zajímavé sledovat média u nás a v zahraničí. Obvykle to funguje tak, že pokud se nejedná o nějakou vyloženě klíčovou zprávu, většinu témat přebíráme s jednodenním zpožděním.

29.11.2019 v 8:00 | Karma článku: 48.68 | Přečteno: 27587 | Diskuse

Miroslav Pech

Proč stát rozdává lidem dotace na zateplování?

"Samozřejmě, že chci ty vaše peníze na Zelenou úsporám. Ale o klimatický změně nechci slyšet ani slovo!"

26.11.2019 v 9:55 | Karma článku: 7.41 | Přečteno: 839 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3933
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz