Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 6. června 2020 Norbert

Nečasův „úlet“ správným směrem. Konečně! Asi však nedoletí...

11. 09. 2012 14:17:59
Jenže: Kdo to kdy viděl, aby ministr veřejně plísnil premiéra?! Nebylo to poprvé. Takže mám obavu, že i po úvodní pochvale nám zůstává souzen Tvarohový Péťa a oči pro pláč.

Nečas v na zahájení Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně řekl (zdroj lidovky.cz):

... Musíme také ale, dámy a pánové, zabránit některým módním politickým projevům, které objektivně řečeno mají dopad do našeho exportu.

Já bych si tady dovolil zmínit dvě. Umělé a falešné adorování takových záležitostí, jako je ruská skupina Pussy Riot. Něco, co je vrcholem nevkusu, v žádném případě to není něco, co symbolizuje svobodu a demokracii, přesto se část politiků nechá unést touto módní vlnou, povzbuzovanou především novináři a má to potom praktický dopad v konkrétních exportních teritoriích.

Řekl bych i druhý konkrétné případ a to je moderní politická móda dalajlámismu, to znamená vzývání dalajlámy. To v žádném případě není úvaha o tom, že máme vyměnit naší proexportní politiku za politiku podpory lidských práv. Podpora lidských práv nadále musí zůstat klíčovou komponentou naší zahraniční politiky.

Ale není žádný důvod podívat se tváří v tvář skutečnosti, která je - a sice opět -, že vzývání tohoto politického směru není podporou svobody a demokracie, při všech jaksi sympatiích ke kulturní autonomii Tibeťanů, ale je to vzývání režimu vlády, který by pravděpodobně neměl demokratický charakter, který by měl polofeudální teokratický charakter se silnými autoritativními prvky.

A pokud se naprosto nevhodně toto podporuje, tak samozřejmě může být potom teoreticky zpochybněna česká politika, která razí politiku jedné Číny - a tu my razíme.

A jsem přesvědčen, že těmito umělými problémy si nemáme házet klacky pod nohy, protože je to mimo jiné i ve prospěch naší ekonomiky. Ale není to žádný kšeft, žádný deal, na základě kterých obětujeme svou politiku podpory lidských práv, protože v těchto případech o žádná lidská práva nejde, jde pouze o módní teorie, na které nemáme hloupě naskakovat...

Schwarzemerg ihned v Lidových novinách premiéra vyplísnil:

Tohle už je na mě moc. Po takovém úletu mám obavy z dalšího osudy vlády,“ tvrdí ministr zahraničí.

Je to úlet. Ale hrozivý! Pokud má vláda pokračovat v takovém stylu, mám z jejího dalšího vývoje a osudu velké obavy.

Protože ten projev mezi řádky říká, že třeba v případě exportu jde o to, hodit v případech velkých mocností otázku lidských práv přes palubu. Všude to bude interpretováno jednoznačně: že se nechceme dotýkati velkých a bohatých států.

Jsem z toho zděšený. Vždyť v otázce Tibetu se tam přebírá čínská propaganda, jako kdyby šlo o to, nastavit stav z před x let. O to ale vůbec nejde. Toto vyjádření je poklona před režimem. A já stále doufám, že žádný český ministr zahraničí nikdy neskloní hlavu před velmocemi, pokud půjde o lidská práva. Proti diktátorům se musí postupovat stejně, ať jsou jakkoli velcí.

Ponechme stranou, že Schwarzenberg vědomě Nečasova slova překroutil. Je to v krátké době podruhé, co premiéra kritizoval (nedávno na poradě diplomatů). To, co se podařilo zosnovat Západu v nevelkém Srbsku, z něhož bylo za pomoci zločinů Schwarzenbergova chráněnce Thaçiho a zahraniční intervence ukradeno Kosovo, to se nemůže podařit v Číně. Náš ministr zahraničí by měl vzít na vědomí, že si nikdo nemůže dovolit zpochybňovat územní celistvost jedné z nejmocnějších zemí světa. Tady nejde o lidská práva, ale o respektování politiky jedné Číny. Když si odmyslíme Havlovy postmoderní a duchařské úlety s dalajlámou, tak není možné se takto vměšovat do vnitřních věcí supervelmoci.

Není to rezignace na nezávislou zásadovou politiku, naopak. Neměli bychom za zády USA, které se k Číně chová – jakožto ke svému „hlavnímu akcionáři“ – s respektem, poštěkávat jako mopslík, jenž nedosáhne ničeho jiného, než odplaty, zejména hospodářské. Myslím, že kdyby to vůbec Číně stálo zato, že by našla spoustu argumentů k porušování lidských práv v České republice. Měli bychom si zamést před vlastním prahem.

Totéž platí o Rusku. Ani Německo s Francií nechodí do zbytečné konfrontace. Vědí, že musí tohoto velkého evropského (i asijského) hráče respektovat. Nemusíme schvalovat vše, co Rusko představuje. Rusové nám svůj model nevnucují. Ale je urážlivé, u vědomí nepochybné autority, jakou Putin v Rusku má, když odmítáme vzít na vědomí, že Rusové Putina chtějí, ať si o jejich volbách myslíme cokoliv. A nezaznamenal jsem, že by Putin nebo jeho administrativa kritizovala, že na rozdíl od nich máme vládu, kterou nikdo nechce.

Tato havlovská arogantní politika, kterou teď k naší škodě aplikuje Schwarzenberg, nám už způsobila spoustu zbytečných škod. Opuštěné trhy za nás převzaly západní firmy bez ideologických předsudků. Jako bychom si neuvědomovali, jaký – nejen - surovinový význam pro nás Rusko má. Vzpomeňme na Topolánka, který také rád na Putina poštěkával. A když ten nechal zastavit kvůli kšeftům Tymošenkové kohoutky, nevěděl - v pozici formálního šéfa EU – jak se Vladimiru Vladimiroviči vlichotit.

A Pussy Riot? Těm nestoudnicím snad nemůže fandit žádný slušný, natož konzervativně založený člověk, i když s výší trestu nemusíme souhlasit. Schwarzenberg tím na sebe proradil, že je mu dobrá každá hůl, když s ní chce senilně mávat směrem k Rusku.

Jenže on není nějaký potrhlý důchodce, kompenzující si všechny křivdy světa (a Drábkův přízrak). On je ministr zahraničí! A zároveň však je - po smrti Havla - největším škůdcem polistopadovéo vývoje. Škody, které Schwarzenberg napáchal, nejen na exportu, se už ani nedají vylíčit.

Mám však obavu, že Suchý Hadr Nečas jej k pořádku přivést nedokáže.

Autor: Dušan Streit | úterý 11.9.2012 14:17 | karma článku: 36.81 | přečteno: 2759x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Bartoň

Ricinová blamáž Respektu

Aston se ve svém úvodníku zabývá tak zvanou ricinovou aférou. Ptá se v titulku, čí je to vlastně blamáž, a dedukuje, že Respektu. Ten sice zprávu o ricinovém agentovi zveřejnil, ale získal bůhví jak.

6.6.2020 v 12:17 | Karma článku: 29.88 | Přečteno: 683 | Diskuse

Jiří Beránek

Jsem rád, že lidé spolu drží pohromadě?

V obecné rovině jistě ano, ale v normálním životě se nelze ubránit jistým pochybnostem. Když nás drží pohromadě strach, je to špatně. Ale v rámci předvolebního boje je to ta nejlepší taktika, která má úspěch po celém světě.

6.6.2020 v 11:44 | Karma článku: 6.30 | Přečteno: 127 | Diskuse

Jan Švadlenka

Jak se to má s českými bolševiky

Co kdyby někdo založil Nacionálně socialistickou stranu Čech a Moravy, předstíral, že nemá nic společného s Hitlerem, ale pak slavil výročí Pivního puče? Měl by být považován za demokrata? Podle mě nikoli.

5.6.2020 v 21:53 | Karma článku: 30.66 | Přečteno: 748 | Diskuse

Karel Trčálek

Mariánský sloup, či socha Koněva jako nástroj politické indoktrinace, polemika s p. Mertou

S neskrývaným zájmem jsem si přečetl poučený článek pana Merty a se stejným zájmem s veleváženým panem Mertou polemizuji

5.6.2020 v 20:18 | Karma článku: 31.11 | Přečteno: 1581 | Diskuse

Jaroslav Novák

Ruský agent, který nebyl

Potvrzeno. Velký blondýn s černou botou byl opět na scéně. Tentokrát v roli ruského agenta aka Muže s ricinem. Nyní odchází.

5.6.2020 v 20:11 | Karma článku: 23.35 | Přečteno: 533 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3934
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz