Neděle 20. září 2020, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 20. září 2020 Oleg

Senát je k ničemu, leč ne natolik, aby v něm seděl Antiklaus

15. 04. 2008 23:34:47
Kromě toho, že se Švejnar už dostatečně znemožnil sám, hlavně svým nefér vystupováním po prohraných volbách, jeho diskvalifikují především jeho porodní báby: Paroubek a Bursík. Čest mu nedělá ani úloha náhradníka za Havlovu favoritku Allbrightovou. Toho, že by mohl Švejnar v čemkoliv porazit Klause, jsem se ani na vteřinu neobával, teď však musím upozornit na málo pravděpodobné, avšak o to strašlivější nebezpečí.

Představte si, že by se Švejnar dostal do Senátu a posílil by šílené trio Mejstřík, Štětina a Zlatuška. To bychom si opravdu nezasloužili, ani kdyby byl Senát bez jakýchkoliv kompetencí. Žvásty těchto protagonistů jsou totiž samy o sobě patologické a virulentní. Z nákazy jejich myšlenkami obavy u duševně zdravých lidí nemám, ale šíření infekce havlovské blbé nálady a zamindrákovaného pocitu provinciálního čecháčkovství se opravdu obávám.

Vážnější však je mor kosmopolitismu a jakési světácké arogance, které zejména mládež vytrhávají z kořenů domoviny. Všichni si uvědomujeme, jak dopadá dítě bez rodiny. Vyrůstá-li společensky se etablující mladý člověk bez vztahu k vlasti, přichází o jednu důležitou dimenzi sociální výbavy - o jednu z kotev, aniž si to uvědomuje. O problematice jsem psal zde. Některé exempláře z toho neblahého trendu se rekrutující, již mi budou ostatně v diskusi spílat, jsou opravdu děsivé. Asi bude nevyhnutelné před rozpadem Evropské unie znovu projít národním obrozením. Nevím však, jestli ještě kdy bude situace tak příznivá, jako byla v roce 1918.

Pan Švejnar je Čechoameričan s občanstvím USA, což by mohlo vzhledem k historickým reminiscencím mít i svůj pozitivní význam. To by ovšem nesměl být tento člověk tak „zásadový", jenž v otázkách svého občanství se zamotával tak nedůstojně, že teď není důvěryhodné - nejen z hlediska morálky, ale i závazků - ani jedno.

Obdobně obojetně a konjunkturalisticky přistupoval ke své lukrativní funkci předsedy dozorčí rady ČSOB. Ne nadarmo byl nazýván prezidentským kandidátem ČSOB. Funkce se nevzdal, ale ji „pozastavil", což je pojem z hlediska obchodního zákoníku nevídaný. Pan Švejnar si chtěl koláč ponechat, ale zároveň jej pokradmu konzumovat. Ostatně analogicky, jako to předváděl s tím občanstvím. Kdyby byl pan Švejnar ženou, dokázal by být tak trochu těhotný.

Nemám rád dnešní bijce komunistů, protože to považuji za minulé války, dobré tak pro mrchožrouty, kteří čekali v závětří. Avšak takové farizejství, které před prezidentskými volbami předváděl Švejnar, to nemá obdoby. Nevěděl, jak se komunistům vlichotit, a přitom neodradit ostatní. I veškerá další jeho staviska byla stejně rozplizlá až k trapnosti. Pro mě to byl pan Neříkám-Tak-Ani-Tak.

Nechme Švejnara, aby se nemusel stresovat ani s pozastavováním funkcí, ani s pozastavováním občanství. Takový přírůstek by si nezasloužil ani tolik kontroverzní Senát. On mnoho opodstatnění nemá, ale přece jen prokázal demokracii dobrou službu. Především díky němu není Švejnar prezidentem.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dušan Streit | úterý 15.4.2008 23:34 | karma článku: 27.07 | přečteno: 1453x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Zdeněk Bárta

Hysterická Basiková ? Jděte s koronavirem do "někam"....!

Však víte kam. Emoce. Na jedné straně naštvání, na druhé strach. Hysterie začíná hýbat společností. Jistě by se našel i někdo, kdo by Basikovou poslal také "někam". Nejvíc se ozývají ti, které koronakrize postihla nejvíc.

20.9.2020 v 7:55 | Karma článku: 19.12 | Přečteno: 966 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Skočí Bělorusové na špek německé EU, či na normované špekáčky dovezené z EU?

Váleční stratégové se tentokrát pořádně spletli. Jídlo a potraviny jsou v Bělorusku mimořádně kvalitní a ještě k tomu podstatně levnější. Bělorusové by se měli rádi ještě lépe, ale to by je v zadlužené EU, zřejmě nečekalo.

20.9.2020 v 7:42 | Karma článku: 23.62 | Přečteno: 305 |

David Karásek

Blíží se senátní volby

Začátek října se blíží a my budeme opět vybírat třetinu Senátu. Není proto od věci si připomenout, jak se ten který senátor stavěl k držení zbraní, a hlavně jak o něm hlasoval. Protože řeči se vedou, ale hlasování se počítá.

19.9.2020 v 17:04 | Karma článku: 22.16 | Přečteno: 1152 | Diskuse

Vít Klíma

Sladký Nový rok 5781, tentokrát věnovaný našim maminkám

Koronavirová epidemie jen potvrdila, jak je pro náš život důležitá fungující rodina. Máme-li si něco do k Novému roku přát, pak o ní s láskou pečovat a chránit ji! Na oplátku vám pomůže, až to budete nejvíce potřebovat!

19.9.2020 v 15:02 | Karma článku: 10.47 | Přečteno: 262 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Švédsko přitvrzuje v migraci?

Už v polovině loňského roku Švédsko doplnilo zákon o přechodné restrikci možnosti získat souhlas k pobytu, patrně i letošní koronavirus nastavil přísnější pravidla.

19.9.2020 v 12:00 | Karma článku: 12.59 | Přečteno: 863 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3934
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz