Pátek 6. prosince 2019, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Senát je k ničemu, leč ne natolik, aby v něm seděl Antiklaus

15. 04. 2008 23:34:47
Kromě toho, že se Švejnar už dostatečně znemožnil sám, hlavně svým nefér vystupováním po prohraných volbách, jeho diskvalifikují především jeho porodní báby: Paroubek a Bursík. Čest mu nedělá ani úloha náhradníka za Havlovu favoritku Allbrightovou. Toho, že by mohl Švejnar v čemkoliv porazit Klause, jsem se ani na vteřinu neobával, teď však musím upozornit na málo pravděpodobné, avšak o to strašlivější nebezpečí.

Představte si, že by se Švejnar dostal do Senátu a posílil by šílené trio Mejstřík, Štětina a Zlatuška. To bychom si opravdu nezasloužili, ani kdyby byl Senát bez jakýchkoliv kompetencí. Žvásty těchto protagonistů jsou totiž samy o sobě patologické a virulentní. Z nákazy jejich myšlenkami obavy u duševně zdravých lidí nemám, ale šíření infekce havlovské blbé nálady a zamindrákovaného pocitu provinciálního čecháčkovství se opravdu obávám.

Vážnější však je mor kosmopolitismu a jakési světácké arogance, které zejména mládež vytrhávají z kořenů domoviny. Všichni si uvědomujeme, jak dopadá dítě bez rodiny. Vyrůstá-li společensky se etablující mladý člověk bez vztahu k vlasti, přichází o jednu důležitou dimenzi sociální výbavy - o jednu z kotev, aniž si to uvědomuje. O problematice jsem psal zde. Některé exempláře z toho neblahého trendu se rekrutující, již mi budou ostatně v diskusi spílat, jsou opravdu děsivé. Asi bude nevyhnutelné před rozpadem Evropské unie znovu projít národním obrozením. Nevím však, jestli ještě kdy bude situace tak příznivá, jako byla v roce 1918.

Pan Švejnar je Čechoameričan s občanstvím USA, což by mohlo vzhledem k historickým reminiscencím mít i svůj pozitivní význam. To by ovšem nesměl být tento člověk tak „zásadový", jenž v otázkách svého občanství se zamotával tak nedůstojně, že teď není důvěryhodné - nejen z hlediska morálky, ale i závazků - ani jedno.

Obdobně obojetně a konjunkturalisticky přistupoval ke své lukrativní funkci předsedy dozorčí rady ČSOB. Ne nadarmo byl nazýván prezidentským kandidátem ČSOB. Funkce se nevzdal, ale ji „pozastavil", což je pojem z hlediska obchodního zákoníku nevídaný. Pan Švejnar si chtěl koláč ponechat, ale zároveň jej pokradmu konzumovat. Ostatně analogicky, jako to předváděl s tím občanstvím. Kdyby byl pan Švejnar ženou, dokázal by být tak trochu těhotný.

Nemám rád dnešní bijce komunistů, protože to považuji za minulé války, dobré tak pro mrchožrouty, kteří čekali v závětří. Avšak takové farizejství, které před prezidentskými volbami předváděl Švejnar, to nemá obdoby. Nevěděl, jak se komunistům vlichotit, a přitom neodradit ostatní. I veškerá další jeho staviska byla stejně rozplizlá až k trapnosti. Pro mě to byl pan Neříkám-Tak-Ani-Tak.

Nechme Švejnara, aby se nemusel stresovat ani s pozastavováním funkcí, ani s pozastavováním občanství. Takový přírůstek by si nezasloužil ani tolik kontroverzní Senát. On mnoho opodstatnění nemá, ale přece jen prokázal demokracii dobrou službu. Především díky němu není Švejnar prezidentem.

Autor: Dušan Streit | úterý 15.4.2008 23:34 | karma článku: 26.84 | přečteno: 1453x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Zdeněk Macura

Demonstrace chvilkařů nejsou proti Babišovi, ale proti 30 % voličů, otravují společnost

Demonstrace obecně nepochybně patří ke zdravé demokracii, ať už se demonstruje za cokoliv. Když už nic, jsou aspoň inspirací k zamyšlení nad různými otázkami. Jenže opakované demonstrace chvilkařů smrdí útokem na demokracii.

6.12.2019 v 1:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 77 | Diskuse

Petr Burian

Slibuji dnes přede všemi, jako jiskra jasná

Máte rádi sliby? Znějí tak upřímně, odhodlaně, tak novátorsky. Voliči A.Babiše se ve slibech přímo rochní. A čím absurdnější slib, nesmyslnější vysvětlení, či prolhanější a drzejší tvrzení, tím jsou více u vytržení.

5.12.2019 v 19:04 | Karma článku: 23.10 | Přečteno: 386 | Diskuse

Miloslav Havelka

Možná se dozvíme, že Václav Klaus ml. snědl spolužákovi svačinu. A půjde to do Bruselu!

Výzkumy volebních preferencí jsou ošemetná věc. Chlubí se nimi ti, pro koho jsou příznivé, naopak méně úspěšní je zpochybňují. Co ale s grafy, které vychází diametrálně odlišně?

5.12.2019 v 13:21 | Karma článku: 37.95 | Přečteno: 1079 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Vrácením celé věci kolem pana Babiše opět do hry, došlo…

... k nejlepšímu možnému řešení celé záležitosti. I když se dnes z toho jedni radují a druzí skoro zuří, radovat bychom se měli všichni. Proč? Vysvětlím...

5.12.2019 v 13:08 | Karma článku: 23.59 | Přečteno: 809 | Diskuse

Jan Dvořák

Že je nouze o anděly a čerty? Chytrý Mikuláš sáhne po Babišovi

Už od středečního odpoledne je veřejný prostor v diskusích na sítích i v blozích přebabišovaný úvahami, lamentacemi i jedovatými slinami, které reflektují obnovené stíhání premiéra s odůvodněním, že „na zavření“ to ještě není.

5.12.2019 v 9:31 | Karma článku: 13.37 | Přečteno: 240 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3933
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz