Středa 29. ledna 2020, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. ledna 2020 Zdislava

Senát je k ničemu, leč ne natolik, aby v něm seděl Antiklaus

15. 04. 2008 23:34:47
Kromě toho, že se Švejnar už dostatečně znemožnil sám, hlavně svým nefér vystupováním po prohraných volbách, jeho diskvalifikují především jeho porodní báby: Paroubek a Bursík. Čest mu nedělá ani úloha náhradníka za Havlovu favoritku Allbrightovou. Toho, že by mohl Švejnar v čemkoliv porazit Klause, jsem se ani na vteřinu neobával, teď však musím upozornit na málo pravděpodobné, avšak o to strašlivější nebezpečí.

Představte si, že by se Švejnar dostal do Senátu a posílil by šílené trio Mejstřík, Štětina a Zlatuška. To bychom si opravdu nezasloužili, ani kdyby byl Senát bez jakýchkoliv kompetencí. Žvásty těchto protagonistů jsou totiž samy o sobě patologické a virulentní. Z nákazy jejich myšlenkami obavy u duševně zdravých lidí nemám, ale šíření infekce havlovské blbé nálady a zamindrákovaného pocitu provinciálního čecháčkovství se opravdu obávám.

Vážnější však je mor kosmopolitismu a jakési světácké arogance, které zejména mládež vytrhávají z kořenů domoviny. Všichni si uvědomujeme, jak dopadá dítě bez rodiny. Vyrůstá-li společensky se etablující mladý člověk bez vztahu k vlasti, přichází o jednu důležitou dimenzi sociální výbavy - o jednu z kotev, aniž si to uvědomuje. O problematice jsem psal zde. Některé exempláře z toho neblahého trendu se rekrutující, již mi budou ostatně v diskusi spílat, jsou opravdu děsivé. Asi bude nevyhnutelné před rozpadem Evropské unie znovu projít národním obrozením. Nevím však, jestli ještě kdy bude situace tak příznivá, jako byla v roce 1918.

Pan Švejnar je Čechoameričan s občanstvím USA, což by mohlo vzhledem k historickým reminiscencím mít i svůj pozitivní význam. To by ovšem nesměl být tento člověk tak „zásadový", jenž v otázkách svého občanství se zamotával tak nedůstojně, že teď není důvěryhodné - nejen z hlediska morálky, ale i závazků - ani jedno.

Obdobně obojetně a konjunkturalisticky přistupoval ke své lukrativní funkci předsedy dozorčí rady ČSOB. Ne nadarmo byl nazýván prezidentským kandidátem ČSOB. Funkce se nevzdal, ale ji „pozastavil", což je pojem z hlediska obchodního zákoníku nevídaný. Pan Švejnar si chtěl koláč ponechat, ale zároveň jej pokradmu konzumovat. Ostatně analogicky, jako to předváděl s tím občanstvím. Kdyby byl pan Švejnar ženou, dokázal by být tak trochu těhotný.

Nemám rád dnešní bijce komunistů, protože to považuji za minulé války, dobré tak pro mrchožrouty, kteří čekali v závětří. Avšak takové farizejství, které před prezidentskými volbami předváděl Švejnar, to nemá obdoby. Nevěděl, jak se komunistům vlichotit, a přitom neodradit ostatní. I veškerá další jeho staviska byla stejně rozplizlá až k trapnosti. Pro mě to byl pan Neříkám-Tak-Ani-Tak.

Nechme Švejnara, aby se nemusel stresovat ani s pozastavováním funkcí, ani s pozastavováním občanství. Takový přírůstek by si nezasloužil ani tolik kontroverzní Senát. On mnoho opodstatnění nemá, ale přece jen prokázal demokracii dobrou službu. Především díky němu není Švejnar prezidentem.

Autor: Dušan Streit | úterý 15.4.2008 23:34 | karma článku: 26.84 | přečteno: 1453x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Ať to v Bruselu dopadne dobře (momentka z letiště)

Na ruzyňském letišti v úterý ráno došlo k milé epizodě. Dokládá, jak pozitivně veřejnost vnímá práci českých úředníků při hájení dobré pověsti naší země, kterou bruselští dehonestují zmanipulovanými audity a útoky na premiéra.

29.1.2020 v 7:39 | Karma článku: 5.87 | Přečteno: 198 | Diskuse

Karel Stýblo

Smrťák.

Kdo by to řekl, že další z hrozby lidstva je pod mikroskopem podobný našemu slunci s jeho zářivou koronou. U nového koronaviru, jde o další zmutovaný vir ze čtyř rodů, které způsobují, někdy i závažná onemocnění zvířat i lidí.

28.1.2020 v 16:18 | Karma článku: 16.21 | Přečteno: 455 | Diskuse

Vít Klíma

Šanghaj, úspěšné židovské dítě

Šanghaj je jedno z největších židovských měst na světě, které kdy bylo postaveno. Jak k tomu došlo?

28.1.2020 v 14:50 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 576 | Diskuse

Petr Drozdík

Čáry, máry ... optimalizace!

Bude to rok, od schválení optimalizace zdravotní péče. Dle jejich příznivců a tvůrců je vše v naprostém pořádku a nemá žádný dopad na pacienty. Je tomu ale skutečně tak?

28.1.2020 v 12:55 | Karma článku: 6.66 | Přečteno: 297 | Diskuse

Jan Hink

Znáte rozdíl mezi korektností a politickou korektností?

Je asi stejný, jako mezi aktem a pietním aktem. Místo pravdy se má sdělovat alternativní pravda. Přívlastky zcela mění původní význam slov. Máme tu cenzuru, nebo jen diskriminaci názorové většiny?

28.1.2020 v 10:17 | Karma článku: 29.19 | Přečteno: 700 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3933
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz