Politicky nabyté koryto ještě není odbornou kvalifikací, Kalousku

24. 06. 2013 10:01:59
Blb zůstane blbem a lump lumpem bez ohledu na politickou nominaci do vysoké hospodářské funkce. A tak stejně, jako se nestane z průměrného chemika vynikající národohospodář, ani z defraudanta a bankrotáře funkce ve vedení VZP poctivého odborníka s „mimořádnou kvalifikací“ neudělá.

Naopak si člověk pomyslí, jak tragická je personální politika tam, kde o ní rozhodují politici. Oni totiž udělují trafiky a dělají politické „dealy“, protože jde jen o koryta, ne o prosperitu oněch státních podniků. Podle toho jejich hospodaření také vypadá; VZP je dobrým příkladem. Soukromý vlastník by si to dovolit nemohl, stát to za cenu zadlužování a zvyšování daní zatím unese.

A tak klidně se stane kozel zahradníkem, protože zahrada nepatří politikům, ale nám všem. Výnosy si ovšem přisvojuje jen „kozlí bratrstvo“. Dá se říci, že tak je tomu vždy, kdykoliv jde o politickou nominaci do hospodářské funkce. U velkých státních podniků jsou škody miliardové. Vyplatilo by se uzákonit i na tyto funkce transparentní výběrová řízení, aby nerozhodovala svévole a osobní a politické zájmy. Pochybuji, že pak by mohl bakalář usednou do tak významné pozice. Mimochodem, opilec typu Kalouska by taky neprošel.

Těmi škodami nemyslím jen legální odměny „za práci“, jimiž se Kalousek zaklíná. Kouzlo takové funkce spočívá v nakládání s miliardami. A to by v tom byl čert, aby si kozel ze zahrady něco pro sebe a spřízněné kozly nepřivlastnil. Oni jsou často pitomí, ale jinak to jsou vychytralí a sobečtí hrabivci. A tak ke škodám z diletantství se přidávají hlavně škody úmyslné a zištné.

Ó, jaká to pak je kvalifikace! Tohle mi proběhlo hlavou, když jsem četl v sobotním Právu rozhovor s Miroslavem Kalouskem. Opětovně tam hájil nominaci Šnajdra do ČEPRA a Fuchsy do Aeroholdingu. Dokonce překonal i rozhovor pro Týden.cz, který jsem již komentoval ve svém článku: „Odměna za práci? Miroslave Kalousku, nedělejte z nás blbce!“.

Teď své rozhodnutí nominovat oba tyto šíbry do významných funkcí velkých státních podniků obhajoval s ještě větší arogancí a drzostí hraničící až s výsměchem. Pravil: „Navíc oba jsou pro tyto pozice mimořádně kvalifikovaní. ... Píše se o nich jako o poslancích, ale já bych tuto nabídku nedal jakémukoliv poslanci. Šnajdr byl čtyři roky náměstek ministra zdravotnictví pro ekonomiku a předsedal správní radě VZP, která má řádově vyšší obrat než ČEPRO. A Fuksa byl první náměstek ministra financí pro otázky správy majetku a pro otázky privatizace, členem dozorčí rady ČSA a také ministr. Na jejich místech v zásadě nikdo předtím neměl kvalifikovanější životopis a musel bych být hlupák, kdybych se takové lidi nesnažil uplatnit ve prospěch ČR a pustil je někam do soukromé sféry ke konkurenci. Na trhu pracovních sil je o takovéto životopisy mimořádný zájem. ... Já se opravdu nemám za co stydět. Životopisy obou pánů je zcela opravňují k výkonu takové pozice. A co se týče důvěryhodnosti, byli nositeli poslaneckého mandátu a těšili se důvěře voličů.

Zaklínat se důvěryhodností poslanců Sněmovny, kterou už prošlo několik usvědčených kriminálníků, to je tedy síla. A dělat zásluhy z předchozích politických nominací je demagogie. Podstatné by byly přece výsledky, ne kam je strany protlačily. Šnajdr už se „předvedl“ i v soukromé sféře (úpadce HP CONSTRUCT, a.s., po němž zůstaly miliónové dluhy), takže Kalousek musel Šnajdrovi jako akcionář udělit výjimku z Obchodního zákoníku. Také trestní stíhání pro něj není novinkou. Takový je to „odborník“. Bez politického krytí by podle zákona tento člověk nemohl řídit ani s.r.o.

Skuteční odborníci si své renomé vybudují v soukromých firmách, kde nesou za své výsledky odpovědnost. O „trafikanty“ opravdu může být po jejich vyhazovu zájem i v soukromých firmách přilepených na „kozlí bratrstvo“, jenže tam nikoho nezajímá odbornost, ale jen konexe, které otevírají státní kasu na úkor nás všech.

Jen pro ilustraci: Jeden z takových „odborníků“, jenž o sobě dal zase v poslední době slyšet, byl například Kalouskův kamarád Topolánek, který svou „odbornost“ prokázal předlužením firmy VAE ještě dříve, než nadělal škody jako premiér a spustil úpadek ODS. Jeho klon Paroubek v bledě oranžovém si s ním nemá co vyčítat. Dokonce se spolupodepsali na neslavném konci První městské banky.

Kalousek si hraje na Krista, jenž měnil vodu ve víno. On si myslí, že politická nominace zapsaná v životopise udělá i z nemravného hlupáka kvalifikovaného poctivce. Je to jinak: Z lidí, co by si bez politiky nevydělali ani na slanou vodu, dělá rozmařilé pijáky vína.

PS Pro ty, kdož nečetli, aktuálně doporučuji svůj předchozí článek: "Policejní plukovníci, jde Vám o kejhák!".

Autor: Dušan Streit | pondělí 24.6.2013 10:01 | karma článku: 39.15 | přečteno: 2026x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Vladimíra Bošková

Kam vlastně naše pojistné zmizí?

Premiér a ministr zdravotnictví přihráli zdravotníkům další miliardy. Odbory, lékařská komora i další subjekty v resortu zůstávají nespokojené.

18.10.2019 v 14:43 | Karma článku: 9.57 | Přečteno: 289 | Diskuse

Jan Dvořák

Jen co prezident „vytáhl paty“…

Ještěže prezidenta Zemana nechali odříznout od informačních toků! Jeho dobrý zdravotní stav by se totiž mohl náhle zhoršit a rekondiční pobyt by se musel změnit na léčebný, pokud by se dozvěděl, co se v Praze děje za jeho zády.

18.10.2019 v 14:17 | Karma článku: 13.89 | Přečteno: 426 | Diskuse

Jan Ziegler

Nejen EU, ale i Česko ničíme šílenou byrokracií

Levice žije v představě, čím více úřadů, tím lépe. A bohužel tyto snahy se prosazují i v Evropském parlamentu. Tamní socialisté chtějí nový úřad pro boj s nezaměstnaností. Takové příšerné komunistické řešení.

18.10.2019 v 11:40 | Karma článku: 23.33 | Přečteno: 519 | Diskuse

Jan Hink

Nikoli pohlaví, ale lidská práva jsou sociální konstrukt! Šaría bude patřit do Evropy.

Co si to Evropský soudní dvůr dovoluje, vytvářet pro nás zákony? Máme prý do azylového zákona zapracovat "strpění" zločinců. Obětujeme životy blízkých, vítejte, vrazi, ochráníme vás, aby vás neoběsili tam, odkud pocházíte.

18.10.2019 v 10:17 | Karma článku: 38.34 | Přečteno: 1324 | Diskuse

Karel Januška

Justice je černou dírou ve státním rozpočtu

Legislativní rada vlády je prostředkem, jak v zákonných předpisech zajistit „občanům s právnickým vzděláním“ nevysychající zdroj příjmů.

18.10.2019 v 9:15 | Karma článku: 11.89 | Přečteno: 232 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3933
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz