Odrážíme se ode dna (pokolikáté už?)... přímo do propasti

2. 08. 2013 11:21:59
Dělají si z nás legraci? Jsou tak hloupí? Pokoušejí se zoufale o sebenaplňující předpověď? Je přání otcem myšlenky? Nebo je součástí plánu ohlupovat veřejnost?
Ještě nedávno se takto ode dna odrážel Kalousek.Ještě nedávno se takto ode dna odrážel Kalousek.

Zase jsou plná média předpovědí „odborníků“, že se naše ekonomika odráží ode dna. Už někdy v dubnu tu kampaň zahájila členka bankovní rady ČNB Eva Zamrazilová. Teď se přidávají další ekonomové a zejména bankéři. Včera v televizi mě stejným idealistickým odhadem zklamala i zdejší blogerka Markéta Šichtařová, s níž jinak často souhlasím.

Autoritativně tvrdím, že o žádném odrážení ode dna nemůže být ani řeči, pokud tedy nemyslíme ještě hlubší pád. Bude hůř.

Níže vysvětlím, proč tak usuzuji, ale nejdříve připomenu, že podobné jásavé predikce slýcháme s přestávkami už více než pět let. Mohu to doložit svými tehdejšími články Pitomci už věští konec krize (z května 2009) nebo Děsivá krize teprve pomalu přichází (ze září 2009). Abych zůstal u své tehdejší terminologie, pitomci neudělali žádnou sebereflexi a nechodí kanály, nýbrž spoléhají na krátkou paměť lidí. K takovým manipulacím bez konečného rozhřešení se rádi propůjčují také politici, kteří s oblibou nasedají na optimistickou vlnu, jejichž podmínkou jsou ovšem vždy bolestivé „reformy“ a kontraproduktivní změny.

Proč žádnému vzestupu nevěřím? Shrnu jen v pár bodech:

1. Svět nevyřešil příčiny krize. Naopak je kamufluje za cenu zvyšování inflačního až hypeinflačního potenciálu.

2. Stávající finanční systém není kryt žádnými skutečnými aktivy, je dluhovým „letadlem“. „Letenky“ se kamuflují různými deriváty.

3. Ti, co jsou zadluženi, ať už se jedná o občany nebo celé státy, ztratili faktickou schopnost své dluhy vůbec kdy splatit. Nejde jen o Řecko nebo Kypr, ale na druhé straně i o USA.

4. Bohatí, ať už se jedná o jednotlivce, firmy nebo státy, jsou už bohatí natolik, že reprodukci jejich bohatství neufinancují svými nákupy ty stamilióny chudáků, mezi něž se už propadá i střední třída.

5. Růst už klesá i v Čině, která je světovým dodavatelem. Ovšem světová poptávka z výše uvedených příčin klesá.

6. Ostatní producenti BRICS nejsou motorem, pokud se týká civilizačního rozvoje.

7. Světová politika je šíleně turbulentní vlivem nesmyslných válečných „dobrodružství“ (Irák, Libye, Sýrie a další nepokoje), občanskými revoltami nejen v Arábii (Turecko, Řecko, Španělsko, Portugalsko, Bulharsko...).

8. Evropská unie je „v čele“ směřování k celkovému úpadku. Byrokracie, politická korektnost a multikulturalismus problémy neřeší, ale vyvolávají.

9. O české politice, která by měla problémy řešit, se ani nebudu rozepisovat (naposled jsem okomentoval zde). Nic dobrého na obzoru není :-(

10. Dám jen poslední argument ze Severomoravského kraje. Berte to jen jako příklad, nikoliv však nevýznamný, naopak charakteristický. Poté co Bakala dostal OKD z větší části „darem“ a legálně převedl aktiva nejen z firmy, ale i z České republiky bůhvíkam, bude zřejmě zavírat doly Paskov a Staříč. O práci jen tam má přijít cca 2.500 lidí. Negativní multiplikační efekt však bude mnohem vážnější. Nejen pro státní kasu a osudy postižených zaměstnanců, ale i na kupní sílu v regionu.

Myslíte, že stojíme na dně? Vidíte světýlko na konci tunelu?

Hin sa hukáže... Pak napíšu blog, kterak se zase pitomci odráželi ode dna. Pamatujte si je.

Autor: Dušan Streit | pátek 2.8.2013 11:21 | karma článku: 38.75 | přečteno: 4557x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Luboš Smrčka

Roboti a proč (možná) rosteme pomaleji než Slovensko

Dostala se mi do rukou studie HSBC, která je (mimo jiné) o vztahu robotizace a demografické křivky. Nejsme na tom zle. Tedy – s demografickou křivkou na tom zle jsme. Ale s těmi roboty si vedeme vcelku dobře.

22.2.2019 v 8:38 | Karma článku: 8.16 | Přečteno: 314 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Pravda o penzijních fondech, kterou nechcete slyšet

Myslím, že většina lidí během týdne v záplavě vágních zpráv typu, že u nás běží Apple Pay, nebo že se premiér ČR potká s prezidentem USA, přehlédla něco, co se v mnoha případech dotkne přímo jejich peněženky.

22.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 44.24 | Přečteno: 5890 | Diskuse

Jan Vašek

Proč to v téhle firmě dělají tak špatně?

Tuto otázku si položí každý schopný nový pracovník nejpozději ve druhém měsíci po nástupu. Jedná se o natolik zásadní téma pro firmu i pracovníka, že se jej pokusím ilustrovat na konkrétním příkladu z vlastní praxe.

21.2.2019 v 15:39 | Karma článku: 12.48 | Přečteno: 711 | Diskuse

Luboš Smrčka

Do učňáků? To není řešení…

Máme prý málo řemeslníků. A málo vyučených. Málo lidí na stavby, do továren. A moc děcek na gymnáziích a na vysokých školách. Chápu Vladimíra Dlouhého, když to říká. Lobbuje za průmysl. Ale má to více děr, než ementál.

21.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 21.95 | Přečteno: 1771 | Diskuse

Tomáš Flaška

Apple Pay – mnoho povyku pro nic

Docela jsem zíral, jak včera propagandisticky proběhlo zprovoznění služby Apple Pay v naší republice. Málokterý soukromý projekt se dočká takové pozornosti. Přitom to není nic převratného.

20.2.2019 v 11:22 | Karma článku: 18.36 | Přečteno: 736 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3933
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz