Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. srpna 2021 Oskar

Dvourychlostní Evropo, vítej!

13. 06. 2008 10:43:59
Nehraji si na prognostika, jen jsem celý rozechvělý z očekávání výsledků irského referenda o Lisabonské smlouvě. Přání je u mě otcem myšlenky. Těch myšlenek je více a chci se o ně podělit.

Nic by mě tak nepotěšilo, jako kdyby Irové udělali práci za nás a Lisabonskou smlouvu zavrhli. Zaprvé si to ta přemalovaná „ústava" zaslouží. Zadruhé by se ukázalo, že není možné, aby s občany skoro celého kontinentu manipulovalo pár byrokratů z Bruselu. No, opravuji „pár" na „pár desítek tisíc". Také bychom mohli v „páru" vidět Německo a Francii ve vzácné mesalianci k ovládnutí a pacifikaci Evropy od stolu.

Ale hlavně bych byl rád, kdyby se splnily ty výhružky o dvourychlostní Evropě. Ono totiž, pokud by v tom „rychlejším" proudu nebylo koho direktivně komandovat, ztratila by ta integrace pro velké členy smysl a zjistilo by se, jak mají rozličné zájmy. Jeden společný zájem mají, stát se velmocemi aspoň v Evropě, když ve světě ztrácejí postavení vč. vojenského.

Jak to s tou rychlostí právě těch nejaktivnějších integrátorů ve skutečnosti je, dokládá rychlost, s jakou jsou ochotny tyto země naplňovat takové fundamentální závazky, jako je volný pohyb pracovních sil. Takže ve svobodách pomalu, v direktivách co nejrychleji. Nejraději už by viděli federální útvar, ale vnitřní omezení, týkající se malých členů, by zanikala jen pomalu, dávkovaně. Vždyť na jejich hřbetech se musí ta federace založit.

Znamenalo by to také rychlý úprk od demokracie k byrokratickému dirigismu, plánování a sociálnímu inženýrství. Jen ať si někdo takovou kúru naordinuje, ale proboha bez nás. S tím chtějí konkurovat USA, Číně, Rusku a Indii? Možná zvítězíme v největším promoření našich polí řepkou olejnou nebo počtu montoven podřadných automobilů na kilometr čtvereční. Určitě nikdo na světě netrumfne počet závazných direktiv, zamořujících právní řád až k nefunkčnosti.

Ať splní velcí členové své výhružky a vydají se touto „rychlou" cestou. My ostatní se můžeme spokojit s Evropou volného pohybu osob, kapitálu a zboží a jít klopotnou cestou národních demokracií bez diktátu „osvícených" samozvaných vizionářů. Ono by se za pár let ukázalo, kdo roste a kdo je v úpadku. Nedělejme křoví těmto šíleným ambicím a nenechme se vtáhnout do recese. Ne plánování a direktivy z Bruselu, ale svoboda, demokracie a konkurence v soutěži různých přístupů jsou zárukou růstu.

My přece nechceme Číně konkurovat levnou pracovní silou. Pokud se týká Ruska, tak se žádný náš politik nedostane do Gazpromu jako Gerhard Schröder. Také nemusíme s USA soupeřit o vliv ve světě, jak to zoufale činí Francie. My můžeme ve svobodném prostředí sázet na pružnost, invenci, flexibilitu, kreativitu, improvizaci a adaptabilitu. S velkými nemůžeme soupeřit jejich zbraněmi. Ale děr na trhu bude vždycky dost. Takže chodit s pány na led se nevyplácí, zvlaště když hledají své Vašky, kteří by podpírali jejich vratké nohy, jež má každý kolos.

Jsem stoprocentně přesvědčen, že „rychlejší" část Evropy by se vydala na cestu rychlého zaostávání. Zatímco setrvání mimo tento proud, řítící se do útlumu, by neznamenalo, že budeme vytlačeni na „okraj Evropy", jak nám vyhrožují až s vyděračským akcentem, ale naopak by urychlovalo žádoucí přizpůsobování ekonomiky nárokům konkurenčního prostředí v globalizovaném světě.

Nezkazí Irové můj sen o dvourychlostní Evropě? Už vidím krásný život na okraji Molocha.

O tématu jsem již psal zde, zde, zde a zde.

Autor: Dušan Streit | pátek 13.6.2008 10:43 | karma článku: 40.26 | přečteno: 5567x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Petr Borovec

Demokracie s pohledu zakladatelů.

Technologie se neustále zlepšují, přesto nás stále něco trápí. Můžeme vinit stále dokola jednotlivé poslance a co takhle se podívat na systém a to demokracii. Funguje tak jak se předpokládalo, když se na ní přecházelo???

1.8.2021 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 76 | Diskuse

Aleš Merta

Dělňas po očkování volno nepotřebuje

Volby se blíží, a většinu politiků tedy chytá amok. Ten slibuje to a ten zas tohle, a ti vládní rozdávají pro jistotu již před volbami. Samozřejmě ale že to není ze svého, ale ze státní kasy.

30.7.2021 v 12:35 | Karma článku: 27.35 | Přečteno: 747 | Diskuse

Jan Bartoň

Po cenzuře zavádějí „giganti“ povinné očkování

O tom, že západní svět ignoruje svobodu a demokracii a že tak zvaní „giganti“ započali s její cílenou likvidací, je dostatek důkazů. Ruší se účty politickým soupeřům a po zaměstnancích se vyžaduje povinnost očkování.

30.7.2021 v 11:31 | Karma článku: 34.07 | Přečteno: 869 | Diskuse

Jindřich Pilc

O CO2 jde?

Jde o centrální řízení společnosti a ekonomiky. O to jde. Jde o to zcela zničit kapitalismus, nahradit ho socialismem.

30.7.2021 v 10:56 | Karma článku: 24.58 | Přečteno: 505 | Diskuse

Karel Trčálek

O Řecku a Konstantinopoli, Izraeli a Jeruzalémě

Konstantinopol je sice řecká, ale protože si ji Řekové nedobyli zpět, zůstává formálně turecká, na rozdíl od Jeruzaléma, který nemůže nepatřit Židům

29.7.2021 v 18:07 | Karma článku: 15.36 | Přečteno: 374 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3935
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz