Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Automobilka VW nám chce zdražovat dovolené a znehodnocovat vklady

2. 07. 2008 9:12:59
Česká koruna posiluje, což je dobrá zpráva pro ty, kdož se chystají na zahraniční dovolenou. Je to dobrá zpráva i pro ty, kteří mají nějaké úspory v korunách, protože se dá předpokládat, že čím později přistoupíme k euru, tím větší budou mít hodnotu. Je to dobrá zpráva pro všechny zákazníky, již nakupují zahraniční zboží nebo služby. Kdyby nebylo posilující koruny, která kompenzuje částečně drahnoucí pohonné hmoty, tak by se už dávno ceny utrhly z řetězu.

Přesto tady je skupina podniků, které bijí na poplach. Pohříchu jsou to ty nadnárodní giganty, které tady přišly za nízkými náklady. Teď se mohou zjančit, že na mezinárodním trhu jim nikdo efekt posilující koruny nebude kompenzovat. Takže cena v eurech jim v Česku přinese menší zisk. Je tomu tak proto, že tržní kursy volně směnitelných měn postupně umazávají ten Klausův transformační polštář, který zajistil Česku onu komparativní výhodu nízkých nákladů. A je to tak správně. Nebýt tohoto polštáře, tak by už 19 let platil Komárkův kurs 5 korun za marku, tedy zhruba 10 korun za euro. Jak je vidět, ještě se máme k čemu přibližovat.

Proč tedy ty dominantní podniky tak řvou? Protože musí platit daně a hlavně mzdy v korunách. U daní se tento efekt částečně kompenzuje tím, že z nižšího zisku v korunách platí i nižší daně, navíc když převedou zisk matce do ciziny, dostanou v eurech další kompenzaci. Ale ty mzdy je strašně štvou. Oni stále kalkulují s cenou práce v eurech, jakou si naplánovali při investicích v Česku. Teď jim dělají kursy čáru přes rozpočet a jim se zdá, že financují v Česku zvyšování životní úrovně. Je jim třeba jasně říci, že v otevřeném hospodářském prostoru se ty nepodložené rozdíly v cenách, a to včetně cen práce, musí vyrovnávat. Jim by vyhovovalo, aby se tady fixoval existující stav, že tady budou prodávat dráž než třeba v Německu, ale nakupovat levněji. Aby jejich zisky, jichž by doma nikdy nedosáhli, financovali nevědomky všichni občané závislí na české ekonomice.

Takže, když to nejde okatě udělat se zaměstnanci (skryté rozdíly a finty se zřizováním zahraničních subdodavatelů s českými zaměstnanci se však uplatňují), chtějí svého dosáhnout na úkor dodavatelů. Protagonistou je v tom zejména automobilka Škoda. Podle ekonomického šéfa Holgera Kintschera (zdroj hn) chce Škoda brzy přejít se všemi domácími dodavateli na obchodování v eurech. Znamená to jediné: Jsi menší a jestli chceš pro nás dodávat, budeme ti platit v eurech, takže se tě posilování koruny týkat nebude, ale kursové ztráty poneseš ty. Tvoje chyba, pokud neumíš „pracovat" s eurem. Takže domácí podniky ponesou ztráty za exportéra. A to dokonce i tehdy, když podstatnou část produkce prodá na vnitřním trhu za posilující koruny. Měl by se na to podívat antimonopolní úřad, zda nedochází ke zneužívání dominantního postavení.

Je v tom i další vzkaz. Až nebudeme mít na kom kompenzovat, že se u vás zvyšuje životní úroveň tak, že už nebudeme moci dosáhnout naplánovaných zisků, přesuneme se zase do jiné Tramtárie. Vláda by si to při investičních pobídkách měla uvědomit. Ty montovny nám teprve bude čert dlužen.

Dokud u nás jsou, budou dělat - i s využitím kampaní ve sdělovacích prostředcích - nátlak od zaměstnanců přes dodavatele až po Českou národní banku. Ta už by jim měla zavřít pusu a zvýšit úrokové sazby, což rostoucí inflace vyžaduje. Posilování kursu koruny je žádoucím trendem. Dá-li mu ČNB přednost, dá přednost občanům před nenažranými monopoly. Navíc by měla dbát o to, že na vnitřním trhu se budou uplatňovat korunové ceny a platby.

PS Vědomě jsem vynechal některé makroekonomické argumenty, kterými by mohl být můj článek relativizován. Učinil jsem tak s klidným svědomím, že i když by se jimi protistrana mohla ohánět, čerta starého nadnárodní korporaci na makroekonomice ČR záleží.

Autor: Dušan Streit | středa 2.7.2008 9:12 | karma článku: 21.97 | přečteno: 1860x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Miroslav Křížek

Česká republika - silný a hrdý národní stát

Česká republika je suverénní a hrdý stát, který má právo na národní svébytnost a sebeurčení. Jsme zemí kde vznikly a působí skvělé a prestižní firmy. Příklady táhnou a proto je takových pozitivních příkladů článek plný.

6.4.2020 v 10:07 | Karma článku: 31.44 | Přečteno: 699 | Diskuse

Lucie Tůmová

Zrušení předkupního práva k 1.7.2020

Předkupní právo u nemovitostí bude s účinností od 1.7.2020 opět zrušeno, resp. vrací se v podstatě do stavu, který platil v letech 2014 až 2017. Konečné znění zákona v pátek 3.4. už podepsal i prezident ČR.

5.4.2020 v 18:11 | Karma článku: 12.74 | Přečteno: 642 | Diskuse

Lukáš Pelcman

Bitcoin jako pojistka v časech ekonomické nejistoty?

Navzdory aktuální situaci na trzích po celém světě může být investice do Bitcoinu možná (stále) dobrý nápad.

5.4.2020 v 17:17 | Karma článku: 4.75 | Přečteno: 154 | Diskuse

Jiří Václavík

Skryté formy zdanění

Přestože státy na daních vybírají více než kdykoliv v minulosti, nestačí to. Obzvlášť v posledních letech tedy přišly s takovými daněmi, kterých si lidé ani nevšimnou.

5.4.2020 v 9:54 | Karma článku: 20.26 | Přečteno: 611 | Diskuse

Tomáš Volf

Ropa koriguje a zlato opět roste, averze k riziku jde nahoru

Zlato je opět v kurzu. V těchto týdnech zažívá jakožto bezpečné aktivum zvýšený zájem a dostává se k silným hodnotám. Ještě v první polovině března se zlato podívalo k 1700 dolarům za unci.

3.4.2020 v 10:54 | Karma článku: 4.34 | Přečteno: 226 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3934
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz