Došlo vládě, že jsme ve finanční válce?

7. 10. 2008 19:23:59
Když kolem hoří, zodpovědný hospodář dělá opatření, aby se požár nepřenesl. A Kalousek chodí kolem s kanystrem benzínu a mumlá, že nechá dřevěnou střechu pokrýt terpapírem.

Vláda musí okamžitě garantovat vklady v bankách. Nejde o socialismus, ale o válečný stav. Poté, co Irsko, Řecko, Německo, Dánsko, Island a Rakousko to již učinily a další státy vč. Británie chystají, tak vláda mlčí, Kalousek lavíruje a ČNB čeká na měsíční výkazy bank. A naše banky, vlastněné investory ze zahraničí tají, zda pomáhají matkám.

V této situaci Kalousek udělal systému medvědí službu, když začal couvat ze svého furiantského přístupu, a navrhl dvojnásobné zvýšení pojištění vkladů. Ale jen tím ukázal, že si svůj názor nedokázal udržet ani půl dne a dále situaci vyhrotil, když zvolil ne polovičaté, ale percentické řešení. Jako by šel na slona se vzduchovkou. Raději ji měl nechat doma, aby zvíře nevydráždil.

Chápu, že krize nevznikla u nás a že asi jsou naše banky relativně zdravé. Ale bankovnictví je také věcí důvěry a psychologie a ta se spikla už nejen proti malým. Díky za korunu a lituji Slováky. Ale ani to nás před finančním hurikánem neuchrání. Vláda měla méně mluvit a v předstihu se předvídavě připravovat. Také ČNB místo směšných a protismyslných pohybů úrokovými sazbami měla zaktivizovat bankovní dohled a další nástroje.

Chápu, že Kalousek musel situaci uklidňovat, ale neměl ji zlehčovat jako Zápotocký před měnou. Mezitím měla ČNB poslat do každé banky svůj bankovní dozor k permanentním dohlídkám. Je třeba si uvědomit, že teď projdou nástroje, které by EU v normálních situacích nepřipustila. V sobotu si Francie předjednala u „mnichovské čtyřky“, že pro ni nebudou platit konvergenční kritéria.

Kdyby stát vydal garance za vklady a současně situaci kontroloval, tak by to vůbec nemuselo znamenat nějaké škody, ale jejich předcházení. V nejhorším případě by to znamenalo vyvlastnění nezodpovědných vlastníků. Ne, nebyl by to bankovní socialismus, ale válečné hospodářství. Znovu opakuji, že ani EU ani arbitráže by nemohly v této situaci být na překážku. Po uklidnění nejhorších následků by se mohly začít obnovovat principy důvěry v tržní ekonomiku a kapitalismus jako takový. Ten by nemohl být obnoven na troskách bank, protože krize by po pádu první z nich zasáhla všechny.

Místo, aby Topolánek s Tůmou vystoupili v televizi a dali jasnou a jednoznačnou záruku, tak Kalousek navrhuje z donucení vývojem směšné a zdlouhavé legislativní změny v pojištění vkladů, které v době schválení už nebudou mít žádný význam. Nejenže přijdou s křížkem po funuse, už teď jsou kontraproduktivní.

Fatální škody ještě nenastaly, ale jsme na hraně. Předsedo vlády, guvernére České národní banky a ministře financí, nebuďte krátkozrací. Už jednou Vaši předchůdci sledovali nečinně hroucení bankovního systému. Proto očekávám Vaše jasné vystoupení ve sdělovacích prostředcích.

Autor: Dušan Streit | úterý 7.10.2008 19:23 | karma článku: 23.12 | přečteno: 1869x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Miroslav Hruška

Některé méně známé novinky v tarifu Českých drah (díl druhý)

Ve druhém díle článku bych Vás rád provedl světem novinek v tarifu Českých drah v nedávném období. Některé jsou k lepšímu a některé k horšímu. S čím novým tedy můžete při cestování s národním dopravcem počítat?

24.4.2019 v 14:45 | Karma článku: 14.25 | Přečteno: 742 | Diskuse

Miroslav Hruška

Některé méně známé novinky v tarifu Českých drah (díl první)

V následujících dvou článcích bych Vás rád provedl světem novinek v tarifu Českých drah v nedávném období. Některé jsou k lepšímu a některé k horšímu. S čím novým tedy můžete při cestování s národním dopravcem počítat?

24.4.2019 v 11:25 | Karma článku: 11.15 | Přečteno: 598 | Diskuse

Pavel Makovec

Inflace 3%. Na co čeká ČNB?

Roční míra inflace dosáhla v březnu 3% a dosáhla tak nejvyšší úrovně za posledních 6 let. Cenové indexy výrobců rostou ještě rychleji a je jen otázkou času, kdy se promítnou do cen spotřebního zboží a „zajistí“ další růst inflace.

24.4.2019 v 11:11 | Karma článku: 27.41 | Přečteno: 836 | Diskuse

Jindřich Švihel

Proč jsou nemovitosti v České republice tak drahé?

Bydlení je základní lidská potřeba, člověk jednoduše potřebuje někde složit hlavu, když je znaven. Ale kde? Když i drobný byt ve větším městě pod milion korun nepořídí? Na tuto otázku neexistuje úplně jednovětná odpověď...

21.4.2019 v 18:34 | Karma článku: 22.96 | Přečteno: 1124 | Diskuse

Jan Vašek

Vrchol hospodářského cyklu: smrtelné nebezpečí pro dodavatelsko-odběratelské vztahy

Vrchol ekonomického cyklu provázejí vyostřené obchodní spory. Chybí kapacity, nejsou lidi, rostou ceny, komplexita násobí chyby, banální selhání mají nedozírné následky, přepracovaní manažeři reagují nepřiměřeně. Co s tím?

21.4.2019 v 15:29 | Karma článku: 16.07 | Přečteno: 493 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3933
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz