Paroubek namíchal toxický kokteil

8. 10. 2008 9:05:59
Ekonom RaJe a přilehlého Marsu se rozhodl krizi hasit benzínem.

V době, kdy nás dosud chrání před světovou krizí, v níž padají burzy, banky i celé státy, jen naše koruna, navrhuje:

- přijetí eura a tak i prostřednictvím evropských fondů přimknutí k EU v recesi

- více socialismu (progresivní zdanění, podpora bydlení, přidání státním zaměstnancům)

- populistická opatření (cena PHM, podbízení zemědělcům, zásahy proti řetězcům).

Ten člověk, nejenže pozbyl poslední zbytky rozumu a zcela se zdiskreditoval, on nechápe vážnost situace, jinak by si na děsivých poměrech světové finanční krize neohříval předvolební polívčičku. Zapomněl dodat, když teď chce podporovat drobné podnikání, že tady natahal prostřednictvím pobídek automobilky, které krize zasáhne především.

Musím se od něj co nejrozhodněji distancovat. On ve svém článku "Krize není papírový tygr", který vyšel včera 7. října v Právu, nepožadoval ještě vládní záruku vkladů. Já jsem tak učinil včera ve svém blogu "Došlo vládě, že jsme ve finanční válce?", protože je třeba si říci, že světová krize nezná hranic, důvěra střadatelů není nekonečná, hotovosti v principu není nikdy dost (v situaci, kdy peníze jsou generovány úvěry) a především proto, že některé okolní státy již k tomu přikročily. Další důvody jsem popsal právě v článku.

Je třeba si uvědomit, že státní garance, třeba jen verbální, neznamenají, že stát bude něco platit, naopak. Je to prevence před zhroucením systému, což by vyšlo mnohem dráž. Ne, nebyl by to v této chvíli socialismus, ale sebezáchovný reflex. Tady už přece nejde o jednotlivou banku, která hospodařila nezodpovědně. Krach první banky by vyvolal nezvládnutelnou řetězovou reakci. Tady jde o to, aby se právě ten požár nerozšířil k nám. Pak žádné úhrady státu nebudou zapotřebí. Naopak na troskách bankovního systému by došlo i ke zhroucení celého finančního systému, státní rozpočet nevyjímaje. Proto oprávněně kritizuji Kalouskovo lavírování. Čím později se vláda odhodlá učinit nevyhnutelné, tím méně škod vznikne.

Nechci vzbuzovat paniku, jen pomoci vyprovokovat předvídavé chování vlády v době, kdy je situace relativně klidná. Ale to se začíná měnit. Je to vidět i na tom, že se toho, ale až po napsání svého článku, chopil také Paroubek. Od jeho populisticko-socialistické medicíny se však musím s odporem distancovat.

Autor: Dušan Streit | středa 8.10.2008 9:05 | karma článku: 29.98 | přečteno: 2471x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Miroslav Hruška

Některé méně známé novinky v tarifu Českých drah (díl druhý)

Ve druhém díle článku bych Vás rád provedl světem novinek v tarifu Českých drah v nedávném období. Některé jsou k lepšímu a některé k horšímu. S čím novým tedy můžete při cestování s národním dopravcem počítat?

24.4.2019 v 14:45 | Karma článku: 14.25 | Přečteno: 742 | Diskuse

Miroslav Hruška

Některé méně známé novinky v tarifu Českých drah (díl první)

V následujících dvou článcích bych Vás rád provedl světem novinek v tarifu Českých drah v nedávném období. Některé jsou k lepšímu a některé k horšímu. S čím novým tedy můžete při cestování s národním dopravcem počítat?

24.4.2019 v 11:25 | Karma článku: 11.15 | Přečteno: 598 | Diskuse

Pavel Makovec

Inflace 3%. Na co čeká ČNB?

Roční míra inflace dosáhla v březnu 3% a dosáhla tak nejvyšší úrovně za posledních 6 let. Cenové indexy výrobců rostou ještě rychleji a je jen otázkou času, kdy se promítnou do cen spotřebního zboží a „zajistí“ další růst inflace.

24.4.2019 v 11:11 | Karma článku: 27.41 | Přečteno: 837 | Diskuse

Jindřich Švihel

Proč jsou nemovitosti v České republice tak drahé?

Bydlení je základní lidská potřeba, člověk jednoduše potřebuje někde složit hlavu, když je znaven. Ale kde? Když i drobný byt ve větším městě pod milion korun nepořídí? Na tuto otázku neexistuje úplně jednovětná odpověď...

21.4.2019 v 18:34 | Karma článku: 22.96 | Přečteno: 1125 | Diskuse

Jan Vašek

Vrchol hospodářského cyklu: smrtelné nebezpečí pro dodavatelsko-odběratelské vztahy

Vrchol ekonomického cyklu provázejí vyostřené obchodní spory. Chybí kapacity, nejsou lidi, rostou ceny, komplexita násobí chyby, banální selhání mají nedozírné následky, přepracovaní manažeři reagují nepřiměřeně. Co s tím?

21.4.2019 v 15:29 | Karma článku: 16.07 | Přečteno: 493 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3933
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz