Fiktivní prohlášení vlády ČR a ČNB

8. 10. 2008 15:10:59
Protože současná vládní garnitura je jen o málo méně nekompetentní než Paroubek (čti zde), dovolil jsem si za ně připravit, co měli udělat už včera.

Vážení spoluobčané!

Finanční krize nevznikla u nás a samozřejmě, že na Českou republiku dolehne minimálně tím, že ukončila mimořádně dobré časy. Vláda spolu s ČNB okolní situaci sleduje a učiní vše, aby krize neinfikovala náš finanční systém a bankovní trh. Pochopitelně, že nelze vyloučit dílčí důsledky, které se tak či onak mohou dotknout každého z nás, zejména v problémech odbytu, zaměstnanosti, ale i v dostupnosti úvěrů, hlavně spotřebitelských. Ztráty pochopitelně nesou ve své většině i drobní finanční investoři.

Bankovní systém však je jako celek zdravý a nemáme žádné znepokojující informace. Je to způsobeno jednak korunou, která nás částečně izoluje od největších problémů, jednak nedávným vyčištěním bankovního sektoru a také díky spořivosti našich občanů, kdy banky mají dostatek likvidity. V neposlední řadě i naše banky se chovaly mnohem zodpovědněji a konzervativněji než v částech světa, kde došlo k větším problémům. Nemáme žádné informace, že by některá banka měla vážné problémy v důsledku znehodnocení zahraničních finančních instrumentů a současné situace. Samozřejmě, že bankovní dozor zintenzivní svoji preventivní činnost a ČNB se zaměří také na legálnost převodu peněz do zahraničí.

Tento stav je možné uchovat v případě, že zachováme klid u vědomí naší relativně silné pozice. Jako důkaz, že jsme si jisti, že stav české ekonomiky je zdravý, zaručujeme se za český stát, že subjekty, které svými bankovními vklady a zůstatky účtů podepírají bankovní systém a celou naši ekonomiku, nepřijdou ani o korunu. Stát má prostředky, včetně těch mimořádných v odůvodněných případech, aby situaci zvládl a nepřipustil žádný kolaps. Přičiníme se o to, aby stát stíhal případné nezákonné spekulace a případné nezákonné parazitování na současné situaci.

Tato situace je konzultována s EU i s jednotlivými členy. Mnohá striktní omezení pro časově omezené zásahy státu budou zcela jistě v zájmu stability uvolněna nebo tolerována tak, aby umožnila co nejúčinnější zvládnutí dopadů světové finanční krize. Uvědomme si však, že Česká republika i pro rok 2008 očekává růst, byť snížený.

Vážení spoluobčané, nepochybujeme, že nepříznivé vnější vlivy společně a v klidu překonáme.

Mirek Topolánek, c.r. předseda vlády ČR

Zdeněk Tůma, c.r. guvernér ČNB

Miroslav Kalousek, c.r. ministr financí

Dušan Streit, n.v.z. samozvaný ekonom ;-)

c.r. zkratka pro „cizí rukou"

n.v. z. zkratka pro „nikoliv v zastoupení"

Autor: Dušan Streit | středa 8.10.2008 15:10 | karma článku: 18.73 | přečteno: 2001x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Miroslav Hruška

Některé méně známé novinky v tarifu Českých drah (díl druhý)

Ve druhém díle článku bych Vás rád provedl světem novinek v tarifu Českých drah v nedávném období. Některé jsou k lepšímu a některé k horšímu. S čím novým tedy můžete při cestování s národním dopravcem počítat?

24.4.2019 v 14:45 | Karma článku: 14.25 | Přečteno: 742 | Diskuse

Miroslav Hruška

Některé méně známé novinky v tarifu Českých drah (díl první)

V následujících dvou článcích bych Vás rád provedl světem novinek v tarifu Českých drah v nedávném období. Některé jsou k lepšímu a některé k horšímu. S čím novým tedy můžete při cestování s národním dopravcem počítat?

24.4.2019 v 11:25 | Karma článku: 11.15 | Přečteno: 598 | Diskuse

Pavel Makovec

Inflace 3%. Na co čeká ČNB?

Roční míra inflace dosáhla v březnu 3% a dosáhla tak nejvyšší úrovně za posledních 6 let. Cenové indexy výrobců rostou ještě rychleji a je jen otázkou času, kdy se promítnou do cen spotřebního zboží a „zajistí“ další růst inflace.

24.4.2019 v 11:11 | Karma článku: 27.41 | Přečteno: 837 | Diskuse

Jindřich Švihel

Proč jsou nemovitosti v České republice tak drahé?

Bydlení je základní lidská potřeba, člověk jednoduše potřebuje někde složit hlavu, když je znaven. Ale kde? Když i drobný byt ve větším městě pod milion korun nepořídí? Na tuto otázku neexistuje úplně jednovětná odpověď...

21.4.2019 v 18:34 | Karma článku: 22.96 | Přečteno: 1125 | Diskuse

Jan Vašek

Vrchol hospodářského cyklu: smrtelné nebezpečí pro dodavatelsko-odběratelské vztahy

Vrchol ekonomického cyklu provázejí vyostřené obchodní spory. Chybí kapacity, nejsou lidi, rostou ceny, komplexita násobí chyby, banální selhání mají nedozírné následky, přepracovaní manažeři reagují nepřiměřeně. Co s tím?

21.4.2019 v 15:29 | Karma článku: 16.07 | Přečteno: 493 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3933
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz