Bastard ČSSD: Protikrizový balíček

29. 01. 2009 15:06:59
Bastard znamená křížence neboli hybrida, v tomto případě zplozeného z odkazů Špidly (B. Sobotka) a Stalina (J. Havel). Možná tam budou i geny RaJe (J. Paroubek).

Nejdříve okomentuji návrhy Jiřího Havla (JH), který je zveřejnil na svém blogu:

JH: Centrální banka musí poskytovat finančnímu systému dostatečný zdroj levných peněz.

ČNB dramaticky snížila úroky, dokonce před vypuknutím krize (čímž si zbůhdarma vystřílela prach) na nynější repo sazbu 2,25%, která nekryje ani inflaci. Důsledkem toho je pouze pokles kurzu koruny, což znehodnocuje úspory občanů podruhé. Je to dárek pouze bankám, které zlevnění peněz nepromítly do svých úvěrových sazeb, naopak, takže podnikatelské sféře to nepomáhá.

JH: Ohrožené finanční instituce mají být stabilizovány, aby nedošlo k řetězové reakci.

„Stabilizovat" banky pod dosavadními vlastníky je nesmyslné. Stabilizovat bankovní sektor je nutné. Ovšem tak, že nedojde ke krizi důvěry. Tu je možno posílit intenzivnějším uplatněním kontrolních mechanismů státu (bankovního dohledu), a to nikoliv pouze na základě zkreslitelného výkaznictví. Stát musí převzít pod kontrolu toky peněz od dcer k zahraničním matkám. Musí být jasná i trestní odpovědnost těch, co by chtěli krize zneužít k neoprávněnénu obohacení. Dále akcionáři musí vědět, že případná platební neschopnost kterékoliv banky bude znamenat její převzetí státem, chcete-li vyvlastněním. Pak budou i velcí vkladatelé vědět, že nemusí své peníze „vyvážet" do zahraničí, kde jsou 100% záruky.

JH: ...šetřit v tuto chvíli znamená krmit krizi.

Šetřit měly v době konjunktury vlády ČSSD, které ovšem rozhazovaly pošpidlovsku pod heslem „zdroje jsou" a zvyšovaly tak astronomicky schodek rozpočtu. Úroky za tento dluh v době krize podvazují investiční schopnosti státu, po nichž tak úpěnlivě JH volá.

JH: Shoda panuje v podpoře exportu.

Zasahovat do obchodu podnikatelských subjektů, navíc selektivně, je vždy deformující. Z daní se každému z nás sebere, aby někdo dostal dáreček. Nakonec vždy podporu nejvíce využije ten, co si ji nejméně zaslouží. A protekcionismus obecně je v globalizovaném světě přežitkem, byl by na místě jen jako odvetné opatření.

JH: ...povzbuzení domácí ekonomiky na úkor výrazného schodku veřejných rozpočtů.

Fuj! Skoro to vypadá jako by ten výrazný schodek byl cílem. Kdo bude platit úroky? Ještě naši pravnukové? Kdo nám půjčí? Jaký bude potom rating ČR? Nepochybně se zvýší i úrokové sazby. Mysleme na Singapur a Argentinu.

JH: ...investovat do sociálních systémů, protože tyto peníze zaručeně poptávku po domácích službách a zboží zvednou.

Vzít si další úvěrové peníze, rozdat je, aby je příjemci rozfofrovali, to je zvláštní přístup ke zvyšování HDP. Dělat to nějaká domácnost, tak by ji exekutor neminul.

JH: ČSSD doporučuje pobídkami a zrychlenými odpisy snižovat daně jen, když podnik investuje.

Když slyším pobídky, tak si vzpomenu na Philips, Flextronic nebo Hyundai. Je třeba nastavit daňový systém tak, aby pravidla byla pro každého stejná.

JH: ...obnovení běžné evropské daňové progrese.

Když to přeložíme, tak se jedná o zvýšení sazby daně z vyšších příjmů. Sobotka to upřesnil na 30% sazbu od 100.000 superhrubého měsíčního výdělku a vyšší slevy na dani, relativně snižující daň právě z nízkých příjmů. Nutno mít na paměti, co se populisticky neuvádí, že vyšší příjmy znamenají i tak větší daňový základ, takže i vyšší daně. ČSSD chce tedy zdanit úspěch.

JH: ...povzbudit poptávku dočasným snížením snížené sazby DPH.

Obchodníci už se těší, jak si smlsnou na tom dárečku, který konečný spotřebitel ani nepozná. A vzpomeňme, jak Havlův stranický kolega Špidla navážel do parlamentu nemocné poslance, dokonce na kapačce, aby přehlasovali ODS kvůli zvýšení snížené sazby DPH z 5 na 9%, přičemž byly do základní sazby přesunuty služby a některé další komodity. To je opravdu koncepční návrh ode zdi ke zdi (návrh snížení na 6%). Povede jen ke zvýšení schodku způsobeného výpadkem nepřímých daní.

Pokud se Vám zdá, že už to stačí k dovršení hrůzy, tak stínový ministr financí Bohuslav Sobotka (BS) se přihlásil i ke zpevnění tohoto socialistického závazku:

BS:...letos jednorázově vyplatit třináctý důchod starobním i invalidním důchodcům.

Krásný populistický návrh ve stylu: Když na to nemám, budu rozdávat. Protože chce i další stejně kontraproduktivní kroky (prodloužení podpory v nezaměstnanosti, zvýšení dávek nemocenského pojištění, dětských přídavků a příspěvku na bydlení), nevypadá to jako exces, ale jako pominutí smyslů. Připadá mi to, jako kdyby nějaká akciovka vyplácela podíly na zisku a tantiémy, ačkoliv by byla ve ztátě, na níž by čerpala úvěr.

BS:... podpora automobilového průmyslu.

To už si z nás snad dělá brusel. Montovny automobilek už v předvečet krize spolykaly tolik pobídek, že to mohli dopustit jen absolutní šílenci. Dávno před vypuknutím krize jsem dne 16. 5. 2008 na tomto blogu napsal:Nejhorší je, že tyto montovny svým dočasným rádoby efektem fixují nežádoucí zaměření české ekonomiky na nízkou přidanou hodnotu. Navíc je je zcela předimenzována orientace na automobilový průmysl, což tiká jako časovaná bomba, která vybuchne v okamžiku celosvětového poklesu poptávky. Zase jsme podcenili diverzifikaci." Teď chtějí žháři řešit jimi založený požár přiléváním benzínu.

Děsím se okamžiku, kdy se tato garnitura vrátí k veslu. Nadávám sice i na současnou vládu, protože i v ní jsou diletanti, ale co je moc, to je příliš. Daň za volby bude šílená. A bohužel ji nebudou platit původci.

Autor: Dušan Streit | čtvrtek 29.1.2009 15:06 | karma článku: 39.98 | přečteno: 4430x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Libor Závodný

Čínský systém sociálního kreditu z hlediska ekonomie informací

Možnosti k výraznému vylepšení fungování společnosti jsou na dosah ruky. Příliš se jich ovšem bojíme, proto budeme na globálním poli dost možná už jen relativně ztrácet.

24.3.2019 v 0:26 | Karma článku: 4.54 | Přečteno: 134 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Když revoluce začne požírat své děti

Z pohledu dějin to není vlastně zas až tak dlouho, co emigroval český zpěvák Waldemar Matuška z tehdejšího komunistického Československa. Důsledek na sebe nenechal dlouho čekat: Matuška byl vzápětí v televizi a rozhlasu zakázán.

22.3.2019 v 8:00 | Karma článku: 48.56 | Přečteno: 17831 | Diskuse

Jaroslav Chudáček

Dva spadlé Boeingy 737 MAX neměly nainstalované všechny bezpečnostní systémy

Vědecký a technický vývoj jde velmi rychle dopředu. Občas však žasnu, jak z ekonomických důvodů a z hlouposti manažerů se dělají obrovské chyby, které nakonec stojí nejen mnoho peněz, ale i životů.

21.3.2019 v 22:46 | Karma článku: 27.57 | Přečteno: 951 | Diskuse

Richard Neugebauer

Umění prodělat

Vždycky mě udivovalo, jak mohou být Dostihový spolek Pardubice, Česká pošta nebo České dráhy prodělečné? Když mají tak výhodnou pozici ...

21.3.2019 v 9:38 | Karma článku: 22.56 | Přečteno: 671 | Diskuse

Petr Šindelář

Proč Česko ještě stále nemá svou vlastní, státní síť obchodů?

Protože si ji po roce 1989 ve větších městech zřejmě již navždy včetně dovozu potravin převzaly zahraniční obchodní řetězce a na obnovení zašlé slávy družstevních venkovských prodejen Jednota nové markety Coop dodnes nestačí...

19.3.2019 v 9:52 | Karma článku: 27.38 | Přečteno: 1379 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3933
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz