Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. září 2021 Jaromír

Krize sešrotovala Římanovi mozek

5. 02. 2009 10:24:59
Chce platit lidem tisíc eur, když sešrotují své staré auto. Když s tím vylezl sexy mozek, nemohl jsem se divit. Ale od proklamativně pravicového politika jde o akt naprostého šílenství.

Proč?

1) I já bych svými daněmi přispíval na volební úspěch ČSSD v eurovolbách, protože oni už s takovým programem objíždějí republiku.

2) Tyto peníze by skončily v automobilkách, kterým jsme už několikrát pobídkami z daní připláceli.

3) Přineslo by to nepřirozený netržní kšeft firmám s licencí na likvidaci vozidel.

4) Zvýhodnilo by to sektory ekonomiky, které by jinak krize nutila racionalizovat.

5) Deformovalo by to tržní prostředí, v němž probíhá cenotvorba.

6) Fixovalo by to nezdravé zaměření české ekonomiky a oddálilo by to nezbytnou restrukturalizaci, kterou musíme projít, chceme-li se stát vyspělou zemí.

7) Nikdo nám nezaručí, že po vyčerpání tohoto dárečku se montovny tak jako tak nepřesunou do levnějších lokalit; je to nanejvýš pravděpodobné.

8) Vzhledem k tomu, že pouze asi 20% zde smontovaných automobilů zůstává v ČR, jde o nesmyslnou podporu.

9) Je to hloupé také z toho důvodu, že šrotovné už zavedly i země, kam exportujeme; zejména se můžeme přiživit na obdobné německé dotaci 71.000 korun a nikdo po nás nežádá reciprocitu.

10) Je absolutně nešetrné i neekologické likvidovat výrobky s vysokým vkladem energie a surovin, které by ještě mohly sloužit.

11) Je to chybný model chování, kdy spotřebiletele nabádáme, aby ve špatných časech nemysleli na uskrovnění, ale na zvýšení komfortu.

12) V honbě za šrotovným se může stát, že se nechají k nákupu nového auta strhnout i potenciální neplatiči dluhů.

Když to navrhuje Jahn, bývalý člen socanské vlády a nynější vedoucí zaměstnanec automobilky, tak to chápu. Zároveň mi je jasné, oč tu běží. Když totéž prosazuje - dokonce proti ministrovi financí vlastní vlády - člověk, kterého jsem znával jako pravověrného až rigidního pravičáka, tak mi to rozum nebere.

Římanův nápad, že navrhne Evropské komisi, aby dotovala všem Evropanům nová auta, to už je opravdu na úrovni autismu, který kdysi Špidlovi trefně přičítal. Chápejme to i jako slovní hříčku (diagnózu projevující se podporou aut). Nevím, jesti je to tím předsednictvím, že nám ministr průmyslu také zešpidlovatěl. Z EU se šíří nebezpečná nákaza.

Když auta, proč nedotovat potraviny a bydlení, jako kdysi komunisté? Třeba mléko, protože je zdravé, a to na rozdíl od aut. Proč nedotovat hromadnou dopravu? A sakra, co jesle? Nebylo už to tady jednou? Komunisté to přivedli k systémové dokonalosti, jak si pamětníci vzpomenou na zápornou daň z obratu.

Nevím jak Vám, ale mi se z toho v kapse rozezvonily klíče...

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dušan Streit | čtvrtek 5.2.2009 10:24 | karma článku: 32.04 | přečteno: 2695x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

České polosocialistické zdravotnické peklo

Vy jste si někdy mysleli, že bez kapitalismu může existovat prosperita? Že bez kapitalismu je možné zajistit fungující služby chudým? Že bez kapitalismu může fungovat vyspělé zdravotnictví? Tak tedy já tvrdím, že nemůže.

22.9.2021 v 8:00 | Karma článku: 46.07 | Přečteno: 13036 | Diskuse

Anna Kühnova

Úročení v bance? Na desetině hodnoty inflace

Když jsem v srpnu napsala, že program zajištění úspor vůči znehodnocení formou Protiinflačního dluhopisu Republiky je zásadním konkurencí pro spořící účty u bank, vyvolala jsem tím velkou odezvu a pro mne i trochu překvapivě...

21.9.2021 v 14:56 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 444 | Diskuse

Lucia Žárska

Jaké slavné celebrity ovlivňují akciové tituly?

Ve finančním světě plavou i „velké ryby“, jejichž vliv pocítilo několik společností. Nejznámějšími jmény, které mají vliv na vývoj různých společností, jsou hlavně Kylie Jenner, Elon Musk, Oprah Winfrey a mnozí další.

20.9.2021 v 15:04 | Karma článku: 4.69 | Přečteno: 104 | Diskuse

Lucia Žárska

Faang silně roste. Na pozici lídra má našlápnuto Apple

Společnosti Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Google (známý také jako Alphabet Inc.) jsou ve světě investování známé pod zkratkou FAANG.

20.9.2021 v 12:34 | Karma článku: 3.81 | Přečteno: 100 | Diskuse

Luboš Smrčka

Zrušme všechna omezení, už žádný lockdown!

I když rostou počty nakažených kovidem, nemocnice mají málo případů a úmrtí jsou (bohudíky!) sporadická. Nicméně občas se objeví varovné hlasy o další vlně nemoci a s nimi nutně i úvahy o nových restrikcích.

19.9.2021 v 8:43 | Karma článku: 15.45 | Přečteno: 417 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3935
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz