Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. srpna 2021 Oskar

Bursík zatepluje a Slunce se na to odmítá dívat

24. 04. 2009 12:08:59
Sluneční aktivita je na padesátiletém minimu. V tomto světle - doslova - jsou zkazky o globálním oteplování absurdní.

Sluneční aktivita je pozorována jako skvrny na disku. Vznik nové sluneční skvrny souvisí s plazmovým tokem a s magnetickým polem Slunce. Má vliv na energii, která dopadá na Zemi. Přílišná aktivita může dokonce rušit přístroje, založené na přenosu elektomagnetického záření.

Známé sluneční cykly trvají 11, 22 a 80 let a astronomové začali uvažovat o dalším, 400-letém cyklu, kdy se na Slunci dle pozorování nevyskytovaly prakticky žádné skvrny. Letos zatím napočítali 200 dnů, kdy se na Slunci neobjevila jediná skvrna. Už nyní padl padesátiletý rekord. Pokud se sluneční aktivita do konce roku výrazně nezvýší, letošek překoná i rok 1954, kdy Slunce zůstalo klidné 241 dnů a mohlo by dojít k vyrovnání nebo překonání rekordu z roku 1913, kdy se na slunečním povrchu neobjevila žádná skvrna 311 dnů (85 procent času). Minulý rok bylo takových dnů 266 (73 procent času). Je zřejmé, že navzdory očekávání astronomů trvá stále hluboké minimum a nový 24. sluneční cyklus podle předpokladu nepřišel.

Nikdo neví, jak dlouho tento stav potrvá. Nenecházíme se na počátku dlouhodobého minima? Nelze přesně předvídat, jak rychle a jak výrazně zareaguje naše podnebí na pokles sluneční aktivity. Víme, že klima ovlivnilo Daltonovo minimum v letech 1790-1830, Maunderovo minimum mezi roky 1645-1715 a Spörerovo minimum v období let 1420-1570. Někteří vědci se domnívají, že by déletrvající snížení sluneční činnosti (srovnatelné s Daltonovým minimem) vedlo k poklesu průměrných teplot na Zemi asi o 0,4 až 0,5 stupně Celsia, podle jiných je třeba počítat s ještě větším ochlazením - přibližně o 1,5 stupně Celsia, možná i více. Je tedy více než pravděpodobné, že fluktuace sluneční aktivity způsobují klimatické výkyvy u nás na Zemi, přesto vědci stále ještě příliš nerozumí celému mechanismu. Blíže zde.

Jisté je jen to, že je mnoho důležitějších vlivů na zemské klima, než jen ty, které souvisí s činností člověka a které tak rádi vytahují a přeceňují „oteplovači", aby toto téma politicky zneužili. Může se klidně stát, že opačné vlivy převáží a naši potomci si budou ještě nějaké oteplování přát. Kromě donekonečna omílaného vlivu člověka na složení atmosféry mají na klima vliv i další aspekty, jako např. magnetické pole Země, sopečná činnost a právě i cykly sluneční aktivity.

Všechny tyto jevy nejsou jen jednoduše periodické. Jsou nepředvídatelné jako všechny složité nelineární disipativní systémy se zpětnou vazbou, které se nacházejí daleko od rovnovážného stavu. Navenek se mohou projevovat jako chaos, ačkoliv mají racionální podstatu. Další souvislosti viz zde.

Je zpupností člověka, že by dokázal klima zásadním způsobem ovlivnit. I kdyby jeho nějaký vliv byl spouštěčem změny, tak tato změna by byla nevratná bez dodání opačných sil, které by byly nesouměřitelné s těmi startovacími. Toto téma jsem už rozebíral zde.

Jestliže máte vázu na kraji stolu, tak stačí velice málo energie, abyste ji shodili a rozbili. Ale nikdy nebudete mít už dostatek energie, aby tato váza zase stála celá na stole. Říká se tomu efekt motýlích křídel a odborně to souvisí se zvraty v bifurkačních bodech i s nevratností asymetrického toku času. V kosmologickém kontextu je možné souvislosti nalézt také zde a zde.

Takže všechno je jen politika. Na tom zateplování mě iritují hlavně tyto vady na kráse:

1) Jde o sbírání politických bodů Zelenými, kteří se už dostatečně zdiskreditovali.

2) Jde o použití veřejných peněz, navíc v době krize.

3) Nikdo nespočítal, jak který způsob zateplení je globálně efektivní, jestliže započteme i energetické a surovinové náklady na výrobu a výměnu obkladů, oken a krytin, vč. likvidace odstraněných prvků.

4) Zdrojem dotací je prodej emisních povolenek, které někomu jinému umožní smradit do společné atmosféry o to více.

Tudíž já Zelené kvůli dotacím na zateplování tedy rozhodně volit nebudu.

PS V diskusi mě "slavekp" upozornil, že údaj o 200 dnech bez erupcí nemůže být správný. Omlouvám se, údaj byl převzat z loňských dat. O to je však období bez sluneční aktivity neobvyklejší, protože trvá ještě i letos.

Autor: Dušan Streit | pátek 24.4.2009 12:08 | karma článku: 29.61 | přečteno: 2312x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Josef Prouza

Pirát Bartoš se pral s Krpálkem v mladších žácích, já trénoval Čáslavskou

A chlubím se tím? Nechlubím. I když je to svatá pravda, kdežto u Bartoše čirá lež, z níž ho média s chutí hned usvědčila, že pěkně kecá. Kdepak, v předvolební době aspirant na premiéra něco plácne a už se veze.

1.8.2021 v 10:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 47 | Diskuse

Petr Borovec

Demokracie s pohledu zakladatelů.

Technologie se neustále zlepšují, přesto nás stále něco trápí. Můžeme vinit stále dokola jednotlivé poslance a co takhle se podívat na systém a to demokracii. Funguje tak jak se předpokládalo, když se na ní přecházelo???

1.8.2021 v 8:00 | Karma článku: 5.76 | Přečteno: 102 | Diskuse

Aleš Merta

Dělňas po očkování volno nepotřebuje

Volby se blíží, a většinu politiků tedy chytá amok. Ten slibuje to a ten zas tohle, a ti vládní rozdávají pro jistotu již před volbami. Samozřejmě ale že to není ze svého, ale ze státní kasy.

30.7.2021 v 12:35 | Karma článku: 27.35 | Přečteno: 747 | Diskuse

Jan Bartoň

Po cenzuře zavádějí „giganti“ povinné očkování

O tom, že západní svět ignoruje svobodu a demokracii a že tak zvaní „giganti“ započali s její cílenou likvidací, je dostatek důkazů. Ruší se účty politickým soupeřům a po zaměstnancích se vyžaduje povinnost očkování.

30.7.2021 v 11:31 | Karma článku: 34.07 | Přečteno: 874 | Diskuse

Jindřich Pilc

O CO2 jde?

Jde o centrální řízení společnosti a ekonomiky. O to jde. Jde o to zcela zničit kapitalismus, nahradit ho socialismem.

30.7.2021 v 10:56 | Karma článku: 24.58 | Přečteno: 505 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3935
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz