Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ústavní soud se vyhnul odpovědi na podání Senátu

  Ve věci souladu Lisabonské smlouvy s naší Ústavou konstatoval ÚS splnění podmínky nutné, nikoliv však postačující.

 

Václav Klaus k obsahu usnesení ÚS v rozhovoru pro MF Dnes řekl: „Senát požádal o výrok o tom, jestli jsou naše ústava a Lisabonská smlouva v souladu. Nemyslím si, že je úplnou náhodou, že Ústavní soud ustoupil k výroku, že místo "není v souladu" řekl, že "není v rozporu". Neslovíčkařím, ale je to základní otázka, že to udělali. Tyto dva pojmy cítím jako neidentické. Tvrzení v právu typu, že co není zákonem výslovně zakázáno, je povoleno. Říkat, že je zakázáno vše, vyjma toho, co ještě zákon nezakázal, tak to všichni víme, že jsou velmi odlišné výroky. Podobně chápu slova v souladu a v rozporu. Kdybych byl Senátem, tak bych protestoval proti této metodě."

Prezident měl podle mě zcela stěžejní postřeh, který si dovolím blíže okomentovat a rozvinout, protože se mi zdá velmi případný, důvtipný a zásadní. Budu to ilustrovat na rozdílu mezi anglickým „I must" a českým „musím". V negaci - která byla použita soudem u „není v rozporu - však anglický zápor „nesmím" znamená něco jiného než český „nemusím". V anglické verzi pak mezi „musím" a „nesmím" je celý prostor pokrytý pojmy mohu a smím, který představuje koridor osobních svobod:

I must = musím, I must not = nesmím vs. nemusím, ale smím (smím, ale nemusím)

smím, není zakázáno vs. nesmím, není dovoleno

nemusím, není nařízeno vs. musím, nejsem osvobozen

je v souladu, není v rozporu vs. není v rozporu, nemusí být v souladu

Je třeba chápat rozdíl mezi podmínkou nutnou a silnější podmínkou postačující. Není-li něco v rozporu, je to podmínkou nutnou, nikoliv však postačující. Aby něco bylo v souladu, nesmí to být v rozporu, ale to nepostačuje. Musí se jednat o aktivní soulad, nestačí pasivní konstatování absence rozporu.

Pokud by měl Ústavní soud konstatovat soulad, musel by věc posuzovat vcelku a komplexně. Nestačilo by jen vyloučit nějaký dílčí rozpor. Konstatování souladu znamená, že je vyloučen jakýkoliv myslitelný rozpor a to je konstatování mnohem silnější, k němuž se ovšem soud nedobral. Provedl možná analýzu, leč před syntézou se polekal, k čemu by mohla vést.

 

Václan Klaus dále k politickému pozadí rozhodnutí ÚS řekl: „Je to špatně. Nejde o to, že by každý z ústavních soudců neměl právo na své občanské či, chcete-li, politické argumenty. Ale v momentu, kdy má shledávat, zda jsou v souladu ty či ony články ústavy České republiky a Lisabonské smlouvy, tak do toho nepatří interpretace toho, že se dnes nacházíme v éře globalizace a že díky tomu začíná být jinak chápána otázka suverenity státu. To přece Ústavnímu soudu v daném případě vůbec nepřísluší komentovat... Dobře vím, že právo je velmi měkké a dá se dokázat to či ono. Proto možná potřebovali tuto politickou argumentaci."

Níže zkompiluji z důvěryhodných zdrojů (Masarykova univerzita v Brně, Wikipedia), jak je definována svrchovanost státu: Svrchovaný stát, založený na státním území a státním občanství a disponující mocí vydávat zákony, není podřízen žádné jiné (státní) moci a to jak vnější, tak vnitřní. Svrchovanost státu lze rozdělit, stejně jako funkce státu, na vnitřní a vnější. Vnitřní svrchovanost státu znamená nezávislost státní moci uvnitř státu na jiném subjektu. Vnější svrchovanost státu je možno chápat jako právo jednat na mezinárodní úrovni, zcela nezávisle na jiném subjektu. Teorie svrchovanosti státu pochází od francouzského právníka Jeana Bodina ze 16. století. Podle něj je tato svrchovanost definována takto: je to neomezená moc vydávat zákony, je nezcizitelná a nedělitelná, je trvalá a stálá.

Jde o to, zda na koridor osobních svobod (mezi „musím" a „nesmím") a na svrchovanému státu vymezený prostor (dle definice v předchozím odstavci) si nečiní nárok nadnárodní subjekt, nově získávající právní subjektivitu, na nějž občané tyto kompetence nedelegovali. A zda se tak občanům tento prostor nezužuje. Že se zužuje svrchovanému státu, je nepochybné, ačkoliv to je v rozporu se samotnou definicí svrchovanosti.

Tak o čem je vlastně řeč? Ze strany Ústavního soudu zjevně o něčem jiném.

Mělo by se rozhodovat o onom souladu znovu. I proto, že soulad znamená, že Lisabonská smlouva jako celek je v souladu s Ústavou České republiky jako celkem, což by byla silnější a úplnější odpověď, která v takto osudové záležitosti je naprosto nezbytná. Odpověď je totiž zřejmá. Ale z té se Ústavní soud vyvlékl.

Autor: Dušan Streit | pondělí 1.12.2008 9:09 | karma článku: 24,45 | přečteno: 1750x
  • Další články autora

Dušan Streit

Další zákeřná sketa – Viktor Nárožný

Nevím, jestli se jedná o alter ego Leo Wolfa nebo o reálného zákeřného fízla, který pomlouvačně kydá špínu s cílem mě znevěrohodnit.

27.3.2014 v 14:12 | Karma: 11,77 | Přečteno: 5379x | Diskuse| Hyde park

Dušan Streit

Atomová Julia by z vozíčku ubránila Krym

Na Bělehrad! Tato scéna Švejka mávajícího berlí na kolečkovém křesle se mi vybavila poté, co byl zveřejněn odposlech telefonátu Tymošenkové s bývalým místopředsedou ukrajinské bezpečnostní rady Šufryčem.

27.3.2014 v 12:03 | Karma: 42,50 | Přečteno: 4003x | Diskuse| Politika

Dušan Streit

Totalita protektorátní byla ještě zrůdnější než komunistická

Německá okupace byla horší než sovětská. A člen KSČ, který z ní po Listopadu vystoupil, aby dělal politiku jinde, je hoden většího opovržení než dnešní člen KSČM.

26.3.2014 v 11:32 | Karma: 44,06 | Přečteno: 8113x | Diskuse| Politika

Dušan Streit

Ministryně Válková, omluva zdaleka nestačí!

Tato předlistopadová členka KSČ, trvale bydlící v bavorském Pasově, která byla ještě v roce 2011 vedoucí katedry na plzeňských právech, jež sama získala profesuru na tak „prestižní“ univerzitě, jako je trnavská, se nikdy neměla stát českou ministryní, navíc v resortu spravedlnosti.

25.3.2014 v 12:02 | Karma: 38,45 | Přečteno: 2540x | Diskuse| Politika

Dušan Streit

Divadelní ministr obrany vs normální pán. Vadí ještě komunista víc?

V jídelně máme televizi a já mám hloupý zvyk při obědě přes protesty svého staršího syna pouštět ČT 24. A tak v neděli většinou vidím kousek Otázek Václava Moravce. Nemám ho rád, nedívám se cíleně, takže nevídávám začátek ani konec.

24.3.2014 v 11:15 | Karma: 43,15 | Přečteno: 4594x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejdřív spor o Green Deal. Sliby politiků pak převrátila umělá inteligence

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  14:05

Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

USA a Čína musí být partnery, řekl Si. Blinken mu vyčetl podporu Ruska

26. dubna 2024  13:10,  aktualizováno  13:45

Ve vztazích mezi Čínou a Spojenými státy zůstává mnoho problémů. Musí ale být spíše partnery než...

KOMENTÁŘ: Byrokracie s vízy? Přitvrdíme. Jak Česko zařízlo studenty z ciziny

26. dubna 2024

Premium Nenápadná úřední klička zásadně zkomplikovala život zahraničních studentů v Česku. Stát ještě...

Podvodník prodával falešné vstupenky na koncerty i sport, naletělo mu 500 lidí

26. dubna 2024  12:50

Falešné vstupenky na kulturní a sportovní akce nabízel na internetu muž z Uherskohradišťska, který...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 1144
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3937x
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie.
Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní!
Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...