Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. září 2021 Jaromír

Drezura lidí

6. 01. 2010 11:39:59
Článek je další z volné série, v níž varuji před akcelerujícím trendem ztráty svobod jedince. Přiznám se, že titulek parafrázuje esej mého váženého kolegy Ivo Vašíčka o „chovu lidí“.

Pan Vašíček se vtipně i pragmaticky zamýšlí nad paralelou „plného žlabu" u zvířat a lidí. Ve volné interpretaci uvádí, že cíl organizované péče o člověka příliš jasný není, i když původně byl založen na péči o pracovní sílu. Doslova však namítá, že „žádný uměle vytvořený přerozdělovací systém nedokáže konkurovat přirozenému soupeření svobodných jedinců."

To všechno je pravda, včetně jeho úvahy, že postupně byla v mnoha regionech nahrazena odpovědnost za vlastní život poslušností, zajišťující „plný žlab" pro jedince a dokonce jeho potomky. Civilizace tak degeneruje, protože už nejde o společnost potomků vítězů, když bez možnosti prohry nejsou ani vítězové. Z toho dle pana Vašíčka musí zákonitě rezultovat krach přídělového systému.

S tím vším se dá souhlasit a převážně i se závěrem, že v této konstelaci se stávají rostoucím aktivem zbraně. Ale vraťme se k původní otázce: Co je cílem onoho kontraproduktivního chovu lidí? Za sebe odpovídám, že jejich drezura. A to kvůli ambicím krátkozrakých krotitelů.

Kdyby byl zvolen efektivní systém konkurence, nejenže by potenciální krotitelé z toho neměli nic, oni by nemuseli v konkurenci ani obstát a dokonce by mohli být „sežráni". A tak metodou stále většího biče, stále menšího dvorku a pravidelné dávky cukru pěstují a - stále trénují - u lidí preferenci jistot a „bezpečí" nad svobodou. Dokonce fixují v lidech strach ze svobody.

Tady vidím pozadí všech ponižujících a neefektivních procedur třeba na letištích. Dokonce nelze vyloučit ani provokaci některých excesů, aby mohla být zavedena do té doby neakceptovatelná opatření. Diskutér „jj" pod jedním z mých článků dne 3. ledna napsal tento příspěvek, s nímž se plně ztotožňuji: „Podstatou celé té záležitosti je vytvořit stav, kdy bude lidem jasné, že nemají žádná práva, že jsou jenom nesvéprávné ovce na placení daní a "autority" je mohou ponižovat a třeba i svlékat, kdy se jim zachce. Je potřeba zavést systematizované, v zákoně zakotvené bezpráví jakožto samozřejmou akceptovanou normu, jedině tak může být totalita dlouhodobě životaschopná a soudruzi to moc dobře vědí."

Lidé jsou trénováni, aby jak ovce stáli na přepážkách, a to bez vysvětlení a zjevného důvodu. Musí jen strpět všechna omezení, držet hubu a věřit, že se o ně někdo kompetentní právě stará. Kdyby to nevydrželi, budou policií třeba zkopáni, jako v Německu náš brazilský honorární konzul.

Už je vám jasné, k čemu slouží veškeré to utužování režimních nástrojů, omezování svobod a šikana? Vzpomeňme namátkou kromě těch skenerů a svlékacích rentgenů třeba odběr biometrických údajů, genetických vzorků policií (na koho v trestním řízení ukáže), nesmyslné a opakované výměny dokladů (občanských a řidičských průkazů a pasů), netolerance metabolického minima alkoholu u řidičů a jejich superplošná kontrola místo cíleného odchytu opilců, narušování soukromí monitorováním telekomunikačního provozu vč. internetu, kriminalizace samotného držení nejen drog, ale i elektronických záznamů, což vše vám může kdokoliv vč. policie podstrčit, kriminalizace tzv. extrémních názorů, náhubkový zákon, mýtné brány a elektronické sledování, trvalé posilování moci nových a nových úřadů a inspekcí, prolamování domovní svobody stále širším spektrem institucí vč. policie atd. atd.

Úplně mě dorazila nynější kampaň, aby přímo v domácnostech mohla Inspekce životního prostředí kontrolovat spaliny a popel. Pokud se týká kontroly odvodu odpadních vod, tyto kompetence jsou už de facto uzákoněny. Každá záminka je dobrá pro uplatnění moci krotitelů. A Lisabonská smlouva otevírá další prostor.

Pohříchu nejde jen o česká specifika. V Irsku byl zadržen Slovák s trhavinou, kterou mu do zavazadla nastražila slovenská policie. Tamtéž hrozí vysoké pokuty ateistům za verbální vyjádření, která by se mohla dotknout jakéhokoliv náboženství.

Když to krotitelé s drezurou přeženou, většinou to s nimi dopadne špatně. Udělejme však všechno proto, aby se nenaplnilo očekávání pana Vašíčka, že situaci vyřeší nový krotitel - v jeho pojetí chovatel - za pomoci zbraní. Vím, že mi námítne, že zákonitosti se prosadí bez ohledu na naši vůli. Ale já nejsem fatalista, cynik ani kapitulant, takže naši vůli považuji za faktor těchto přírodních a sociálních vztahů. Domnívám se, že vědomí jako nejvyšší forma organizace hmoty je prostě fyzikálním činitelem se zpětnou vazbou.

Ale ani v případě, že bych měl pravdu, nejeví se situace vůbec optimisticky. Ale prohrát chci až po boji, byť jen slovním.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dušan Streit | středa 6.1.2010 11:39 | karma článku: 34.62 | přečteno: 3944x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Vladislav Svoboda

Edvard Beneš - smlouva se SSSR

Nic tak nebudí emoce jako smlouva o přátelství, vzájemné pomoci a poválečné spolupráci mezi Československem a Svazem sovětských socialistických republik z 13.prosince 1943.

24.9.2021 v 8:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 1 | Diskuse

Tomáš Flaška

Vývojové stupně hnutí ANO

Personální politika je něco, v co každá firma musí vkládat hodně. Špatně to ale chodí, pokud ve firmě nefungují standardní mechanismy práce, ale vše řídí Deus ex Machina.

24.9.2021 v 7:10 | Karma článku: 11.36 | Přečteno: 113 | Diskuse

Vilém Barák

Afganistán, válka na „slepo“

Po 20 letech války v Afganistánu o něm zhola nic neví nejen západní veřejnost, ale ani armády a vládní složky. Příčinou odchodu je neschopnosti Západu, včetně Česka, nikoliv však vojenská, ale na poli poznání.

23.9.2021 v 17:09 | Karma článku: 13.94 | Přečteno: 202 |

Martin Braun

Jestliže má Okamura pravdu, něco není v pořádku

Ukázalo se ve volební debatě na TV Prima. Přestože je mi "rozkoš" volit v Česku upřena, předvolební boj sleduji se zájmem, místy pobavením, občas pak s bolestí kolem žaludku.

23.9.2021 v 16:29 | Karma článku: 21.07 | Přečteno: 1048 | Diskuse

Petr Bystron

Německo: Levicoví extremisté manipulovali TV-duel před volbou kancléře.

Hned tři levicoví extremisté vyškolení skalní komunistkou se tento týden dostali do dvou televizních duelů kandidátů na německého kancléře. Hráli „obyčejné občany“, přitom jejich cílem bylo „zničit Lascheta“.

23.9.2021 v 14:41 | Karma článku: 24.69 | Přečteno: 412 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3935
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz