Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. srpna 2021 Oskar

Drezura lidí

6. 01. 2010 11:39:59
Článek je další z volné série, v níž varuji před akcelerujícím trendem ztráty svobod jedince. Přiznám se, že titulek parafrázuje esej mého váženého kolegy Ivo Vašíčka o „chovu lidí“.

Pan Vašíček se vtipně i pragmaticky zamýšlí nad paralelou „plného žlabu" u zvířat a lidí. Ve volné interpretaci uvádí, že cíl organizované péče o člověka příliš jasný není, i když původně byl založen na péči o pracovní sílu. Doslova však namítá, že „žádný uměle vytvořený přerozdělovací systém nedokáže konkurovat přirozenému soupeření svobodných jedinců."

To všechno je pravda, včetně jeho úvahy, že postupně byla v mnoha regionech nahrazena odpovědnost za vlastní život poslušností, zajišťující „plný žlab" pro jedince a dokonce jeho potomky. Civilizace tak degeneruje, protože už nejde o společnost potomků vítězů, když bez možnosti prohry nejsou ani vítězové. Z toho dle pana Vašíčka musí zákonitě rezultovat krach přídělového systému.

S tím vším se dá souhlasit a převážně i se závěrem, že v této konstelaci se stávají rostoucím aktivem zbraně. Ale vraťme se k původní otázce: Co je cílem onoho kontraproduktivního chovu lidí? Za sebe odpovídám, že jejich drezura. A to kvůli ambicím krátkozrakých krotitelů.

Kdyby byl zvolen efektivní systém konkurence, nejenže by potenciální krotitelé z toho neměli nic, oni by nemuseli v konkurenci ani obstát a dokonce by mohli být „sežráni". A tak metodou stále většího biče, stále menšího dvorku a pravidelné dávky cukru pěstují a - stále trénují - u lidí preferenci jistot a „bezpečí" nad svobodou. Dokonce fixují v lidech strach ze svobody.

Tady vidím pozadí všech ponižujících a neefektivních procedur třeba na letištích. Dokonce nelze vyloučit ani provokaci některých excesů, aby mohla být zavedena do té doby neakceptovatelná opatření. Diskutér „jj" pod jedním z mých článků dne 3. ledna napsal tento příspěvek, s nímž se plně ztotožňuji: „Podstatou celé té záležitosti je vytvořit stav, kdy bude lidem jasné, že nemají žádná práva, že jsou jenom nesvéprávné ovce na placení daní a "autority" je mohou ponižovat a třeba i svlékat, kdy se jim zachce. Je potřeba zavést systematizované, v zákoně zakotvené bezpráví jakožto samozřejmou akceptovanou normu, jedině tak může být totalita dlouhodobě životaschopná a soudruzi to moc dobře vědí."

Lidé jsou trénováni, aby jak ovce stáli na přepážkách, a to bez vysvětlení a zjevného důvodu. Musí jen strpět všechna omezení, držet hubu a věřit, že se o ně někdo kompetentní právě stará. Kdyby to nevydrželi, budou policií třeba zkopáni, jako v Německu náš brazilský honorární konzul.

Už je vám jasné, k čemu slouží veškeré to utužování režimních nástrojů, omezování svobod a šikana? Vzpomeňme namátkou kromě těch skenerů a svlékacích rentgenů třeba odběr biometrických údajů, genetických vzorků policií (na koho v trestním řízení ukáže), nesmyslné a opakované výměny dokladů (občanských a řidičských průkazů a pasů), netolerance metabolického minima alkoholu u řidičů a jejich superplošná kontrola místo cíleného odchytu opilců, narušování soukromí monitorováním telekomunikačního provozu vč. internetu, kriminalizace samotného držení nejen drog, ale i elektronických záznamů, což vše vám může kdokoliv vč. policie podstrčit, kriminalizace tzv. extrémních názorů, náhubkový zákon, mýtné brány a elektronické sledování, trvalé posilování moci nových a nových úřadů a inspekcí, prolamování domovní svobody stále širším spektrem institucí vč. policie atd. atd.

Úplně mě dorazila nynější kampaň, aby přímo v domácnostech mohla Inspekce životního prostředí kontrolovat spaliny a popel. Pokud se týká kontroly odvodu odpadních vod, tyto kompetence jsou už de facto uzákoněny. Každá záminka je dobrá pro uplatnění moci krotitelů. A Lisabonská smlouva otevírá další prostor.

Pohříchu nejde jen o česká specifika. V Irsku byl zadržen Slovák s trhavinou, kterou mu do zavazadla nastražila slovenská policie. Tamtéž hrozí vysoké pokuty ateistům za verbální vyjádření, která by se mohla dotknout jakéhokoliv náboženství.

Když to krotitelé s drezurou přeženou, většinou to s nimi dopadne špatně. Udělejme však všechno proto, aby se nenaplnilo očekávání pana Vašíčka, že situaci vyřeší nový krotitel - v jeho pojetí chovatel - za pomoci zbraní. Vím, že mi námítne, že zákonitosti se prosadí bez ohledu na naši vůli. Ale já nejsem fatalista, cynik ani kapitulant, takže naši vůli považuji za faktor těchto přírodních a sociálních vztahů. Domnívám se, že vědomí jako nejvyšší forma organizace hmoty je prostě fyzikálním činitelem se zpětnou vazbou.

Ale ani v případě, že bych měl pravdu, nejeví se situace vůbec optimisticky. Ale prohrát chci až po boji, byť jen slovním.

Autor: Dušan Streit | středa 6.1.2010 11:39 | karma článku: 34.62 | přečteno: 3944x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Petr Borovec

Demokracie s pohledu zakladatelů.

Technologie se neustále zlepšují, přesto nás stále něco trápí. Můžeme vinit stále dokola jednotlivé poslance a co takhle se podívat na systém a to demokracii. Funguje tak jak se předpokládalo, když se na ní přecházelo???

1.8.2021 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Aleš Merta

Dělňas po očkování volno nepotřebuje

Volby se blíží, a většinu politiků tedy chytá amok. Ten slibuje to a ten zas tohle, a ti vládní rozdávají pro jistotu již před volbami. Samozřejmě ale že to není ze svého, ale ze státní kasy.

30.7.2021 v 12:35 | Karma článku: 27.35 | Přečteno: 745 | Diskuse

Jan Bartoň

Po cenzuře zavádějí „giganti“ povinné očkování

O tom, že západní svět ignoruje svobodu a demokracii a že tak zvaní „giganti“ započali s její cílenou likvidací, je dostatek důkazů. Ruší se účty politickým soupeřům a po zaměstnancích se vyžaduje povinnost očkování.

30.7.2021 v 11:31 | Karma článku: 34.07 | Přečteno: 866 | Diskuse

Jindřich Pilc

O CO2 jde?

Jde o centrální řízení společnosti a ekonomiky. O to jde. Jde o to zcela zničit kapitalismus, nahradit ho socialismem.

30.7.2021 v 10:56 | Karma článku: 24.58 | Přečteno: 505 | Diskuse

Karel Trčálek

O Řecku a Konstantinopoli, Izraeli a Jeruzalémě

Konstantinopol je sice řecká, ale protože si ji Řekové nedobyli zpět, zůstává formálně turecká, na rozdíl od Jeruzaléma, který nemůže nepatřit Židům

29.7.2021 v 18:07 | Karma článku: 15.36 | Přečteno: 374 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3935
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz