Neděle 1. srpna 2021, svátek má Oskar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 1. srpna 2021 Oskar

Práskač-kajícník a práskač–našeptávač: Prý boj s korupcí

18. 01. 2010 11:08:59
Únosy v kufrech aut, loupeže, vydírání, mučení, falešní policisté – to je dnešní realita. Místo toho se „bojuje“ s okrajovou straničkou a vymýšlejí se další nástroje buzerace.

Společnost ztrácí morálku. A jak se říká, ryba smrdí od hlavy. Kdo se podívá na naše politiky, přejde ho zápal pro mravní chování. Pro mě je takovým odstrašujícím případem ministr Pecina. Možná, že jsou i horší, ale on je totiž natolik nad věcí, že svůj cynismus prospěcháře na rozdíl od jiných ani neskrývá a považuje jej za normální. Jak by potom běžný občan měl vyznávat hodnoty jistého altruismu a společenského dobra?

Z jeho dílny je také institut korunního svědka a agenta provokatéra. Prý jde o odhalování korupce. Houby s octem. Jde o další krok k policejnímu státu, který místo výchovy k morálce používá - a může snadno zneužít - zcela amorálních metod. Pod heslem „účel světí prostředky" se už napáchalo hodně škod, jak dokládá historie.

Stát si nesmí dovolit odměňovat práskače a nastrkovat provokatéry. Také bychom si neměli nechat líbit, že za účelem „hrdinného boje" proti bezvýznamné straně se konají razie, aby se našly texty, symboly nebo dokumenty o tom, kdo se s kým stýká. Nedejme se mýlit, že nás se to netýká. Prostě jsme ještě nepřišli na řadu.

Vzpomeňme, že už je trestné nejen aktivní páchání trestné činnosti, ale také pasivní držení zakázaných věcí, u nichž už není nutno dokazovat, že pochází z trestné činnosti. A nejde jen o držení omamných látek pro vlastní potřebu, ale i o datové soubory. Představte si, jak snadno vás někdo může kriminalizovat, když vám nějaký hacker pošle do počítače pedofilní materiály, práskač pod pod patronátem státu vás udá a stále častější razie mu dá za pravdu. Pak vás i za účasti objednaných kamer odvedou nad ránem v poutech, aniž vůbec pochopíte, co se děje.

Momentálně se tak děje pod praporem boje proti extremismu a proti korupci. Mnoha občanům to zní bohulibě a nedomýšlejí rizika. Copak nechápou, že na Dělnické straně si vyvolení politici chtějí nacvičit, jak zatočit s choutkami nespokojených občanů se organizovat k protestům? Copak nechápou, že korupci si berou jako záminku ti, co sedí na samém vrcholu té korupcí a klientelismem prolezlé pyramidy?

Vzpomeňme na „upřímného" Grosse. Copak by ho někdo mohl chytnout s kufrem úplatků? Tady jsou sofistikovanější metody. Stačí obchody státu se spřízněnými subjekty, že pane Řebíčku a Kalousku? Stačí příbuzným a spřízněným osobám prodat lukrativní pozemky, že pane Fencle a Zgarbo? Stačí odkopnutou manželku vypořádat přes nadaci, že pane Paroubku? A předávání akcií, které později „zhodnocené" někdo odkoupí, až samozřejmě projde daňový test, to už je taková obehraná písnička.

Agent provokatér? Korunní svědek? K smíchu v amorální společnosti, jako je naše! Přesto je možno začít - hned pod svícnem. Nejlépe tím, že se bude omezovat moc exekutivy a úředníků. Když nebudou moci tolik ovlivňovat hospodářské záležitosti, korupce ztratí velký potenciál. Nejde přece o babičku, kterou by práskač nachytal, kterak dává svému lékaři bonboniéru, aby ji předepsal léky.

Bohužel, další stupeň přerozdělování napojený na EU rozšířil živnou půdu pro korupci a klientelismus. A kapři si opevňují rybník.

Autor: Dušan Streit | pondělí 18.1.2010 11:08 | karma článku: 35.65 | přečteno: 3140x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Petr Borovec

Demokracie s pohledu zakladatelů.

Technologie se neustále zlepšují, přesto nás stále něco trápí. Můžeme vinit stále dokola jednotlivé poslance a co takhle se podívat na systém a to demokracii. Funguje tak jak se předpokládalo, když se na ní přecházelo???

1.8.2021 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 44 | Diskuse

Aleš Merta

Dělňas po očkování volno nepotřebuje

Volby se blíží, a většinu politiků tedy chytá amok. Ten slibuje to a ten zas tohle, a ti vládní rozdávají pro jistotu již před volbami. Samozřejmě ale že to není ze svého, ale ze státní kasy.

30.7.2021 v 12:35 | Karma článku: 27.35 | Přečteno: 745 | Diskuse

Jan Bartoň

Po cenzuře zavádějí „giganti“ povinné očkování

O tom, že západní svět ignoruje svobodu a demokracii a že tak zvaní „giganti“ započali s její cílenou likvidací, je dostatek důkazů. Ruší se účty politickým soupeřům a po zaměstnancích se vyžaduje povinnost očkování.

30.7.2021 v 11:31 | Karma článku: 34.07 | Přečteno: 866 | Diskuse

Jindřich Pilc

O CO2 jde?

Jde o centrální řízení společnosti a ekonomiky. O to jde. Jde o to zcela zničit kapitalismus, nahradit ho socialismem.

30.7.2021 v 10:56 | Karma článku: 24.58 | Přečteno: 505 | Diskuse

Karel Trčálek

O Řecku a Konstantinopoli, Izraeli a Jeruzalémě

Konstantinopol je sice řecká, ale protože si ji Řekové nedobyli zpět, zůstává formálně turecká, na rozdíl od Jeruzaléma, který nemůže nepatřit Židům

29.7.2021 v 18:07 | Karma článku: 15.36 | Přečteno: 374 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3935
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz