Majetkové daně – největší zhůvěřilost

15. 06. 2010 11:12:59
Potenciální povolební koalice velmi nemravně začíná koketovat s majetkovými daněmi. To si chce říkat „pravicová“?

Momentálně probíhá „dělostřelecká příprava“ pro zvýšení daní, které trestají zodpovědné vlastnictví a zejména právo držet nemovitý majetek a nakládat s ním. Je zcela nepřijatelné, aby strany, které se prezentují jako pravicové, podporovaly tuto zrůdnost.

Na tuto vlnu naskočili také analytici, naposled třeba David Marek z Patrie, kteří mudrují, že vidí prostor pro zvýšení majetkových daní. Po posledním zvýšení sazeb daně z nemovitostí na dvojnásobek spolu s pravomocí obcí koeficient zvýšit až na pětinásobek už tedy žádný prostor nevidím. Už tak jde o nemravnou daň.

Na rozdíl od těch, kteří bydlí v nájmech, si vlastníci bydlení zaplatili sami. Nejdříve museli zaplatit daň z příjmu, u staveb i DPH. Proč by jim měl proboha někdo zdaňovat už potřetí jejich zodpovědnost postarat se o své bydlení? Opakované daňové výměry pak mají charakter jakéhosi státního pachtu nebo přímo výpalného.

Totéž se týká i jiného nemovitého majetku. Také každý pozemek nese povinnost jej udržovat. A stát to také – třeba odbory životního prostředí – vymáhá. Do všech nemovitostí mají být vloženy již zdaněné příjmy, a tedy v jistém smyslu i odložená spotřeba vlastníků. Proto je daň z nemovitostí neetická.

Totéž se týká daně z převodu nemovitostí a dědické daně. Nechápu, proč by měl stát parazitovat na prodeji cizího majetku. Zvláště, když si nechává zvlášť zaplatit za správní agendu. Musíme si uvědomit, že tyto daně s sebou nesou také náklady na úřední odhady, které hradí prodávající, a kde stát opět ještě k tomu vybírá DPH.

Až nestoudné je to u dědictví. I když jsou nejbližší příbuzní zatím (?) osvobozeni od dědické daně, musí platit odhady a notáře. A znovu ze všeho stát inkasuje DPH, což je u notářů a advokátů novinka posledních let. A nelze říci, že bych se zde zastával boháčů. Právě naopak! Kolikrát se pozůstalý manžel dostane kvůli těmto nemravným nákladům v době smutku ještě do existenčních problémů. A to přesto, že třeba celý život v nemovitosti jako ve své bydlí.

Ještě nedávno se uvažovalo, že tyto daně, jejichž výběr je neefektivní, se zruší. Aspoň to vyplývalo z předchozích vyjádření politiků ODS. Bylo by to to nejrozumnější, co by mohli nyní udělat. Hned by také mohli v rámci vládního angažmá ušetřit na této agendě finančních úřadů i s příslušným snížením počtu uředníků.

Také by se místo této „drobné“ šikany vlastních občanů mohli soustředit na lepší odhalování skutečných daňových úniků, které po miliardách mizí z republiky. V této souvislosti je až „půvabně“ zvrhlé, že nezaplacené daně z převodu nemovitostí smí stát vymáhat na nevinném kupci. Znamená to, že stát klidně nechá lumpa běžet a zhojí se na poctivých.

Jestliže ODS svůj předchozí postoj k majetkovým daním staví na hlavu, jde o pokračující ideovou neukotvenost. A to nemluvím o TOP 09, která se verbálně cítí ještě více napravo. Kalouskova podpora Janotova tahu na zvyšování daní tomu však neodpovídá.

Ať nám nikdo nenalhává, že se zde formuje pravicová vláda. Pravice, zejména ta eurorealistická, v parlamentu schází. A to má přímý dopad i na postupné osekávání individuálních svobod občanů. A vlastnictví bez omezování mezi takové svrchované a nezadatelné svobody patří.

Autor: Dušan Streit | úterý 15.6.2010 11:12 | karma článku: 40.16 | přečteno: 4834x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Vladimíra Bošková

Kam vlastně naše pojistné zmizí?

Premiér a ministr zdravotnictví přihráli zdravotníkům další miliardy. Odbory, lékařská komora i další subjekty v resortu zůstávají nespokojené.

18.10.2019 v 14:43 | Karma článku: 9.57 | Přečteno: 289 | Diskuse

Jan Dvořák

Jen co prezident „vytáhl paty“…

Ještěže prezidenta Zemana nechali odříznout od informačních toků! Jeho dobrý zdravotní stav by se totiž mohl náhle zhoršit a rekondiční pobyt by se musel změnit na léčebný, pokud by se dozvěděl, co se v Praze děje za jeho zády.

18.10.2019 v 14:17 | Karma článku: 13.89 | Přečteno: 426 | Diskuse

Jan Ziegler

Nejen EU, ale i Česko ničíme šílenou byrokracií

Levice žije v představě, čím více úřadů, tím lépe. A bohužel tyto snahy se prosazují i v Evropském parlamentu. Tamní socialisté chtějí nový úřad pro boj s nezaměstnaností. Takové příšerné komunistické řešení.

18.10.2019 v 11:40 | Karma článku: 23.33 | Přečteno: 519 | Diskuse

Jan Hink

Nikoli pohlaví, ale lidská práva jsou sociální konstrukt! Šaría bude patřit do Evropy.

Co si to Evropský soudní dvůr dovoluje, vytvářet pro nás zákony? Máme prý do azylového zákona zapracovat "strpění" zločinců. Obětujeme životy blízkých, vítejte, vrazi, ochráníme vás, aby vás neoběsili tam, odkud pocházíte.

18.10.2019 v 10:17 | Karma článku: 38.34 | Přečteno: 1324 | Diskuse

Karel Januška

Justice je černou dírou ve státním rozpočtu

Legislativní rada vlády je prostředkem, jak v zákonných předpisech zajistit „občanům s právnickým vzděláním“ nevysychající zdroj příjmů.

18.10.2019 v 9:15 | Karma článku: 11.89 | Přečteno: 232 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3933
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz