Neděle 29. listopadu 2020, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. listopadu 2020 Zina

Zvýšení DPH právě nyní by byl ekonomický zločin

16. 03. 2011 11:05:59
Byla by to kontraproduktivní hloupost. V původně navrhované výši lze hovořit o šílenství. A to nejen z hlediska občanů, ale i našeho hospodářství.

Vláda, která právě teď něco takového prosazuje, jen dokazuje, že neumí přemýšlet koncepčně a orientuje se jen na krátkodobé efekty a na ždímání občanů za každou cenu. I prezident Klaus nad tím povytáhl obočí a sdělil:

„Já nevidím veliký důvod pro nějakou radikální reformu daně z přidané hodnoty. O tom, že jsme se pokoušeli na začátku pomaličku o procentu sbližovat ty dvě daně je v pořádku. Že by zrovna teď byla ta nejlepší chvíle na to, abychom skokem ty daně sjednotili, tento pocit já nemám.“

Nad světem po finanční krizi, která ještě neodezněla, jen byla tiskem nekrytých peněz kamuflována, visí inflační hrozba. Může mít velmi dramatický průběh. Určitě bych doporučoval zdrženlivost, aby se lavina neutrhla.

Určitou inflaci totiž bude generovat i inflační očekávání, které visí ve vzduchu. A tak i bez zvýšení DPH se bude zvedat základ daně a tím i její nominální výběr. Ale pozor, nic se nesmí přehnat! Pokud by se zároveň zvýšily sazby, tak by to mohlo vést ke snížení obratu z důvodu úspornějšího chování obyvatelstva a snížení jeho kupní síly. A kruh by se uzavřel nižší výrobou a výkonností ekonomiky. Nižší výběr daní by byl jen předvídatelným důsledkem.

A to ještě není všechno. Zvýšení daní samotné je faktorem přispívajícím ke zvýšení inflace. Jinými slovy stát prostě zvýší ceny a znehodnotí částečně úspory. Tento vzkaz lidem, které chce vláda přesvědčit k ukládání peněz na stáří, jde opravdu proti tomuto cíli.

Navíc se tak děje ve velmi nepříznivé situaci. Nejen, že naše ekomomika ponese náklady jiného šílenství našich politiků, fotovoltaiky, což má multiplikační negativní dopad do celého hospodářství, svět bude navíc čelit téměř energetické krizi, která zdraží vstupy.

Na jedné straně už teď pociťujeme zvýšení cen ropy v důsledku situace v arabském světě. Jen na okraj, zase k tomu negativně přispěli naši politici bláznovstvím s biopalivy. A aby toho nebylo málo, přepískli spotřební daň natolik, že řidiči, kteří mají možnost, jezdí tankovat do ciziny. Nelze se divit, že už zazněly i úvahy o snížení spotřební daně. Jenže to by za svůj dáreček mohli vzít distributoři pohonných hmot. Ono se totiž špatně vrací zvýšené nepřímé daně a z toho by si měla vzít vláda poučení.

Na druhé straně ke zvýšení cen energií ještě negativně přispěje havárie jaderných elektráren v Japonsku. Více než tento fakt k tomu zase přispěje šílenství politiků. Merkelová se chová, jako by v příštích dnech Německo čekalo desetimetrovou vlnu cunami. Rakouští zelení z toho vytloukají politický kapitál. I u nás se vyskytl dostatek bláznů, kteří budou šířit poplašné zprávy. A tak místo, aby všem zpátečníkům rychle rozšířený Temelín draze prodával elektřinu, sami si budeme zvyšovat náklady nesmyslnými kontrolami.

A také je jasné, že i bez zvýšené DPH porostou ceny potravin. Zase k tomu přispívají biopaliva (řepka olejná) a solární elektrárny, zabírající zemědělskou půdu. A k tomu ještě to Japonsko...

Do toho všeho zvýšit DPH je sebevražedné. Napadnout to mohlo jen chemika Kalouska.

Autor: Dušan Streit | středa 16.3.2011 11:05 | karma článku: 45.00 | přečteno: 10620x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Pavel Kovařík

Piráti chtějí danit nejbohatší. Nová daň ale míří také na rodinné firmy

Piráti si došlápli na "supernejbohatší". Návrh poslance Ferjenčíka bude mít ale širší dopady. Míří proti investorům a je to klacek pod nohy i pro majitele rodinných firem. Berme to jako varování. Důsledky budou už teď nepříjemné.

27.11.2020 v 7:09 | Karma článku: 33.57 | Přečteno: 967 | Diskuse

Jakub Černý

Stížnost na ČT kvůli zamlčování: největší Babišův kriminální případ; jak se vyhnout EET

Utajované prověřování Babiše kriminální centrálou, chaos a vracení výher v EET, za Čapí hnízdo dal Babiš svým dětem pakatel, stamiliardové nesrovnalosti z Babišovy ministerské éry, vyšetřování Babišova poškozování české energetiky

26.11.2020 v 23:00 | Karma článku: 13.19 | Přečteno: 860 | Diskuse

Jan Adamec

Superhrubý chaos. O kolik klesne daň z příjmů?

Snížit daň z příjmů není nikdy špatně. Po více než deseti letech existence míří superhrubá mzda na smetiště dějin. V rodinných i firemních rozpočtech tak konečně zůstane více peněz. Kolik to přesně bude?

26.11.2020 v 15:15 | Karma článku: 14.38 | Přečteno: 397 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Dluh, který nám vláda vysekla, zaplatí každý

Mluvit o Řecku se možná může zdát vzdálené. Nás přeci zajímá, jak se máme my tady a teď postarat o naše peníze. Tak proč do toho tahat Řecko? Ale všechno souvisí se vším.

26.11.2020 v 8:00 | Karma článku: 45.89 | Přečteno: 10766 | Diskuse

Dalibor Uhlíř

Snížení daní je příležitost zvýšit svobodu a životní úroveň lidí a přimět stát šetřit

Nestává se často, aby poslanci schválili snížení daní o 130 miliard. Miliony zaměstnanců budou mít o 7 % vyšší čistou mzdu. Peníze z kapes lidí, kteří je vydělali, nebude utrácet politik ani úřadník, ale člověk, který je vydělal!

25.11.2020 v 21:01 | Karma článku: 22.72 | Přečteno: 518 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3934
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz