Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 6. června 2020 Norbert

Klausovy nepodpisy

8. 07. 2011 10:21:59
Prezident Václav Klaus nepodepsal zákon o malé důchodové reformě, která zvyšuje princip zásluhovosti při výplatě penzí. Zároveň ale nevyužil svého práva vrátit zákon Poslanecké sněmovně.
Podpis prezidenta
Podpis prezidenta

Stejně prezident jednal v roce 2004, kdy nepodepsal zákon o zásluhách Edvarda Beneše. Obdobně i v roce 2005 nevrátil, ale ani nepodepsal zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie. V roce 2008 zase stejným způsobem ignoroval zákon upravující podmínky pro uzavření sňatku či registrovaného partnerství. Letos už předtím jednou se zachoval stejným způsobem u zákona o České národní bance.

Mnoho čtenářů mi často předhazuje – slušně řečeno – že jsem nějaký Klausův fanatický stoupenec. Není tomu tak. V naší politice sice není nikdo, s nímž by se natolik kryly mé názory, ale pokud jde o mě, určitě bych registrované partnerství a podporu obnovitelných zdrojů „vetoval“. Kdybych chtěl Klause parafrázovat, přivazoval bych se tehdy k rotačkám, kde se tiskly příslušné sbírky zákonů.

Myslím, že většina těchto zákonů zasloužila aktivní nesouhlas. A to i tehdy, jestliže je zřejmé, že by „veto“ prezidenta bylo přehlasováno. Pouhé nepodepsání považuji za plané gesto, které sice naznačuje osobní postoj prezidenta, ale na platnost zákonů nemá žádný vliv. Takové lavírování na způsob chytré horákyně považuji za licoměrné. Diplomacie se sice takových prostředků neštítí, ale chlap by měl za svůj názor bojovat, ne se jen distancovat.

Chápu, že prezident Klaus chce dát najevo, že není razítko. Nechce přisvědčovat těm vykladačům Ústavy (naposled Jiří Dienstbier z ČSSD), kteří rádi operují tím, že prezident MUSÍ připojit svůj podpis. Klaus se snaží přispět k tomu, aby prezident nebyl chápán jen jako protokolární nebo osvědčovací funkce. V tom má mé plné pochopení. Jenže když použije onoho triku s „nepodpisem“, neznevažuje zároveň hodnotu podpisu prezidenta, jestliže zákon platí i bez něj?

Pokud se týká zvýšení zásluhovosti v důchodovém systému, tady bych proti zákonu nic neměl, naopak. I po novele bude zákon více solidární než zásluhový. Ono zní pěkně, že důchodový systém není pojištěním a že by měl zajišťovat jen minimální jistotu pro přežití, aby se každý ještě v aktivním věku zabezpečil individuálně a svobodně. Jenže o tom není ani řeči! Svobodné rozhodnutí nám stát upírá a stále nás hodlá i podle připravované reformy regulovat vysokými odvody. Na druhé straně někteří dlouhá desetiletí do systému platili vysoce nadprůměrné částky. Není přijatelné jim říci, že jejich peníze stát utratil, a proto úplně rezignuje na princip zásluhovosti a bude vyplácet jen almužnu.

Jen jedenkrát bych prezidenta Klause za „nepodpis“ velebil. To bylo tehdy, když se vymezoval proti ratifikaci Lisabonské smlouvy. Tuto historickou šanci promarnil.

Autor: Dušan Streit | pátek 8.7.2011 10:21 | karma článku: 25.48 | přečteno: 2432x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Bartoň

Ricinová blamáž Respektu

Aston se ve svém úvodníku zabývá tak zvanou ricinovou aférou. Ptá se v titulku, čí je to vlastně blamáž, a dedukuje, že Respektu. Ten sice zprávu o ricinovém agentovi zveřejnil, ale získal bůhví jak.

6.6.2020 v 12:17 | Karma článku: 30.56 | Přečteno: 720 | Diskuse

Jiří Beránek

Jsem rád, že lidé spolu drží pohromadě?

V obecné rovině jistě ano, ale v normálním životě se nelze ubránit jistým pochybnostem. Když nás drží pohromadě strach, je to špatně. Ale v rámci předvolebního boje je to ta nejlepší taktika, která má úspěch po celém světě.

6.6.2020 v 11:44 | Karma článku: 6.89 | Přečteno: 131 | Diskuse

Jan Švadlenka

Jak se to má s českými bolševiky

Co kdyby někdo založil Nacionálně socialistickou stranu Čech a Moravy, předstíral, že nemá nic společného s Hitlerem, ale pak slavil výročí Pivního puče? Měl by být považován za demokrata? Podle mě nikoli.

5.6.2020 v 21:53 | Karma článku: 30.74 | Přečteno: 754 | Diskuse

Karel Trčálek

Mariánský sloup, či socha Koněva jako nástroj politické indoktrinace, polemika s p. Mertou

S neskrývaným zájmem jsem si přečetl poučený článek pana Merty a se stejným zájmem s veleváženým panem Mertou polemizuji

5.6.2020 v 20:18 | Karma článku: 31.34 | Přečteno: 1627 | Diskuse

Jaroslav Novák

Ruský agent, který nebyl

Potvrzeno. Velký blondýn s černou botou byl opět na scéně. Tentokrát v roli ruského agenta aka Muže s ricinem. Nyní odchází.

5.6.2020 v 20:11 | Karma článku: 23.35 | Přečteno: 538 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3934
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz