Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. dubna 2020 Vendula

ČEZ nám byl Evropskou unii dlužen

8. 03. 2008 18:52:56
Všichni, kdož hlasovali pro náš vstup do EU, měli by platit vyšší sazby za elektřinu.

Kdo by nechtěl vidět souvislost, nechť si položí před sebe růst zisků ČEZu a růst cen elektřiny od data data našeho vstupu do EU. Zisk se zvýšil od roku 2004 šestkrát na téměř 43 miliardy Kč, cena akcie dvacetkrát a růst cen elektřiny si každý můžeme ověřit na fakturách. Tato korelace se vstupem ČR do EU není náhodná.

ČEZ získal legální - z hlediska práva EU - argument, že nemůže a nesmí cenu utvářet nějakou regulací mimo rámec evropského trhu. Dokonce z nás dělá blázny v situaci, kdy většina našich plateb není tvořena cenou za silovou elektřinu, ale za její distribuci a za to, že nám „rezervuje" nějaký příkon. Velice rád se ČEZ ohání cenami na evropských trzích. Stát je po vstupu do EU i se svým regulačním orgánem jednak bezmocný, jednak není motivován ziskem občana, ale ziskem státu z divident ČEZu.

Trh je velice dobrý nástroj v antimonopolním prostředí bez regulace. Tam nemůže dodavatel cenu vyšroubovat do výše, kdy se už vyplatí dalšímu subjektu vstoupit na trh s nižší cenou. Také vede k tomu, že zvýšení ceny nad únosnou míru přivodí snížení poptávky, protože narazí na bariéru koupěschopnosti. Jenže:

- Trh s elektřinou je téměř monopolizován a odvíjí se od vlastnictví přenosové soustavy.

- Elektřina je nezbytnou součástí života každého dnešního občana, úspory mají své dno, naopak nároky rostou novými technologiemi (počítače, internet, satelity apod.).

- Evropská unie je vším jiným, než oázou volného trhu (nejrůznější regulativní zásahy směřují do všech odvětví produkce a služeb).

- Prostřednictvím tlaků z EU je blokován rozvoj levnější jaderné energetiky, samozřejmě v zájmu cizích dodavatelů. Jsem přesvědčen, že bez financí z Rakouska by Zelení u nás ve vládě nebyli.

- Stát ztratil možnost usměrnit tyto vlivy do rozumných mezí, když regulace, deformující trh EU, vymýšlejí velcí členové pro silné zájmové skupiny svých voličů.

- Stát nemůže zasáhnout ani v případě, kdy cena elektřiny se vyrovnává Německu, zatímco platy jsou čtvrtinové.

Tento poslední důsledek je krajně cynický, když nám je vtloukáno do hlavy, že ceny vytváří trh bez ohledu na státní hranice, zatímco mzdy jsou těmi hranicemi fixovány. Ať zkusí dělníci v nějaké nadnárodní firmě argumentovat evropskými mzdami. Přitom i ostatní životní náklady už nejen dorovnaly, ale v některých případech i předstihly třeba německé ceny, zejména v oblasti turistiky, elektroniky, kosmetiky a parfémů, luxusnějšího zboží a dokonce i některých druhů potravin. Zvlášť urážlivé je, že se vyplatí nakupovat třeba pivo Prazdroj v Německu, protože po vrácení obalů jej máme skoro za polovinu.

Nejhorší je kombinace tržní ekonomiky s regulací, pohříchu implantovanou EU. Pak to dopadá tak, že tržní podmínky působí vůči malým a bezbranným, zatímco „dobrodiní" regulace využívají velcí a mocní (státy, korporace, monopoly, lobbyistické struktury). Nahoře HUJ (tržní principy), dole FUJ (socialistické praktiky). Jen kombinací těchto principů je možné, že dochází tváři v tvář k bezostyšnému růstu cen energií k takovým ničím neodůvodnitelným excesům, jako jsou příjmy vrcholných manažérů ČEZ. Přitom, kdyby tento podnik řídila cvičená opice, s těmito nástroji by mohl neuspět opravdu jen nepravděpodobně nepodařený exemplář.

V socialismu platilo aspoň to, že když se někdo „přežíral", nesměl u toho příliš mlaskat. Teď se všechno vydává za úspěch tržní ekonomiky, i když jde právě v obdobných případech jen o parazitování na určitém typu obsazení zajmových oblastí, nepřístupných ostatním, na cíleném zasahování státu nebo dokonce nadnárodních struktur, prostě na kontrole „z vyšších míst". Vždyť motivací státu v případě ČEZu jsou co nejvyšší ziky a co nejvyšší dividenda.

Prostřednictvím tržně-ekonomického klacku z nás stát přes ČEZ ty miliardy vytříská, aby je potom mohl socialisticky neefektivně přerozdělovat. Je to stejné, jako by na nás uvalil další daň. Mohla by se jmenovat „příspěvek ke zvýšení průměrné mzdy v ČR", kdy ji budeme konzumovat prostřednictvím výplatních pásek manažerů ČEZu. Však v tržní ekkonomice platí, že peníze se neztratí, takže je vlastně jedno, kdo je do ekonomiky pustí. Hlavně, že se kola budou otáčet, to vše pod bedlivým dohledem pravidel z Bruselu.

Autor: Dušan Streit | sobota 8.3.2008 18:52 | karma článku: 29.00 | přečteno: 2868x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Miroslav Křížek

Česká republika - silný a hrdý národní stát

Česká republika je suverénní a hrdý stát, který má právo na národní svébytnost a sebeurčení. Jsme zemí kde vznikly a působí skvělé a prestižní firmy. Příklady táhnou a proto je takových pozitivních příkladů článek plný.

6.4.2020 v 10:07 | Karma článku: 31.44 | Přečteno: 695 | Diskuse

Lucie Tůmová

Zrušení předkupního práva k 1.7.2020

Předkupní právo u nemovitostí bude s účinností od 1.7.2020 opět zrušeno, resp. vrací se v podstatě do stavu, který platil v letech 2014 až 2017. Konečné znění zákona v pátek 3.4. už podepsal i prezident ČR.

5.4.2020 v 18:11 | Karma článku: 12.74 | Přečteno: 641 | Diskuse

Lukáš Pelcman

Bitcoin jako pojistka v časech ekonomické nejistoty?

Navzdory aktuální situaci na trzích po celém světě může být investice do Bitcoinu možná (stále) dobrý nápad.

5.4.2020 v 17:17 | Karma článku: 4.75 | Přečteno: 154 | Diskuse

Jiří Václavík

Skryté formy zdanění

Přestože státy na daních vybírají více než kdykoliv v minulosti, nestačí to. Obzvlášť v posledních letech tedy přišly s takovými daněmi, kterých si lidé ani nevšimnou.

5.4.2020 v 9:54 | Karma článku: 20.26 | Přečteno: 611 | Diskuse

Tomáš Volf

Ropa koriguje a zlato opět roste, averze k riziku jde nahoru

Zlato je opět v kurzu. V těchto týdnech zažívá jakožto bezpečné aktivum zvýšený zájem a dostává se k silným hodnotám. Ještě v první polovině března se zlato podívalo k 1700 dolarům za unci.

3.4.2020 v 10:54 | Karma článku: 4.34 | Přečteno: 226 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3934
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...