Kampaň „Vyměňte politiky“ nestačila. Tak VYMĚŇTE STRANY!

14. 08. 2013 12:01:59
Kroužkování poslanců mělo sice jako vzkaz opevněným politickým bafuňářům svůj symbolický smysl, ale jen vyneslo do Sněmovny ty méně schopné ze stran, veskrze prolezlých bezzásadovými prospěcháři a kšeftaři.

Chtěl bych se ohradit proti „názorům“, možná jen účelově vypouštěných, naposled třeba Petra Fialy, že s korupcí nejlépe zatočí silná vláda, a tak by se měly posílit prvky většinového systému.

Co to je za nesmysl? Čím bude vláda silnější, tím bude moci arogantněji a bez větších překážek prosazovat zájmy svých šíbrů, aniž by tomu někdo mohl zabránit. Dokonce by taková činnost mohla pohodlně probíhat úplně ve skrytu před veřejností. Čím silnější, tím nebezpečnější! To je krédo, odrážející personální mizérii parlamentních stran.

Nedávno jsem napsal článek „Poučení: Velké strany nasály největší lumpy“. Zamýšlel jsem se takto:

„Jediným řešením je zcela ignorovat všechny parlamentní strany, zejména ty velké, které stávající situaci navodily. V tomto systému jsme neměli nikdy vládu, jakou bychom si zasloužili. ... Prostě, kdybychom hlasy odebrali velkým a „tradičním“ stranám, které se našemu očekávání zpronevěřily, mohli bychom složit pestrý parlament, který by odrážel strukturu společnosti. ... Ale je v našem zájmu, aby vítěz bral vše a vládl nám pak tvrdou rukou? Myslím, že většině z nás nebude chybět, když nám parlament a vláda budou do života zasahovat méně. Vždyť se na nás od nich valí jen samé zlo: přemíra vzájemně nekonzistentních zákonů, v nichž se nemohou vyznat už ani profesionálové, natož bezbranní občané, ztráta svobod, stále vyšší daně a stále dražší nesmysly.“

Tyto myšlenky jsem poprvé představil před více než třemi a půl lety v článku „Můj recept II. (převratný návrh pro záchranu demokracie)“. Obsáhle jsem tam zdůvodňoval, proč pětiprocentní blokační klausule pro vstup do Sněmovny deformuje zastupitelskou demokracii a je třeba ji zrušit.

Dnes je jasné, že nic takového velké strany proti svým zájmům nepřipustí. Dokonce uvažují o opaku, jak se ještě více zabetonovat. Ale rozhodující sílu má stejně v rukou volič. Jakou má sílu si mohl ověřit právě při předchozím kroužkování. Je však třeba ztratit strach z propadnutí hlasu, kterým se nás tito manipulátoři snaží držet v šachu.

A tak pod heslem „Vyměňte strany!“ vyzývám voliče, aby nevolili dosavadní parlamentní strany, zejména ty velké, zavedené a zprofanované. Představte si, jak by to zatočilo s jejich rozmařilými sekretariáty. Jen tak by mohlo dojít k obrodě těchto stran, do kterých bylo nasáto tolik svinstva, že bez skutečného otřesu jsou nereformovatelné.

Dokud je budeme volit a hrát tu jejich hru na levici pravici, i když v zásadě pak dělají totéž (navyšují dluhy, zvyšují daně, omezují individuální svobody a zaprodávají státní suverenitu), bude jim volič dobrý jen k ohlupování před volbami. Jen se snaží těžit z jakési rivality bez účasti kůry mozkové, kterou diktuje první signální soustava a dá se přirovnat k zaslepenému (sportovnímu) fandovství.

Mnozí komentátoři straší zkušeností s Věcmi veřejnými, které byly první protestní vlaštovkou. Já tyto obavy nesdílím. Prostě tato strana jen potřebovala čas, aby se oddělily plevy (LIDEM) od zrna. Není to sice můj šálek čaje, ale musím sportovně uznat, že politici, kteří zůstali ve Věcech veřejných, neměli žádný skandál, že by „brali“, jen Vít Bárta „dával“, a to ze svého. Přitom řídil nejzkorumpovanější Ministerstvo dopravy. A nezapomeňme jim připsat k dobru, že vlastně stáli na počátku emancipace policie a státních zástupců, což nakonec smetlo Nečasovu nenáviděnou vládu.

Ve velkých stranách není co oddělovat, zůstaly tam s čestnými výjimkami (Kubera) jen plevy. O situaci v zoufalé ODS je zbytečné se rozepisovat. Ale neidealizujme si ani situaci v ČSSD, kde zuří boj mezi Sobotkovci a Haškovci, který režíruje Zeman.

Vadí vám některý s představitelů menších stran jako jsou Mach, Babiš, Okamura, Bobošíková, Dobeš, Bělobrádek, Štengl nebo vzpomínaný Bárta? Tak volte jiného, výběr je pestrý. V malých stranách se pak na rozdíl od velkých oddělí zrno od plev. Všechno je lepší než mít ve Sněmovně Kalousky, Schwarzenbergy, Sobotky, Hašky, Škromachy, Jandáky, Rathy, Jankovské, Peakové a podobné.

Dejme velkým stranám za vyučenou! Zaslouží si to. Už předvedly, že bez pořádného výprasku se nezmění. Teprve až ztratí podstatnou část moci, opustí je vyžírky.

Autor: Dušan Streit | středa 14.8.2013 12:01 | karma článku: 35.56 | přečteno: 1653x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Hanebný útok na přímou demokracii!

Když se předseda SPD Okamura podíval na průběh ankety na partajních stránkách, kde přes sedm tisíc lidí hlasovalo, zda máme či nemáme přijmout sirotky paní Šojdrové, zhrozil se.

22.2.2019 v 11:47 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 3 | Diskuse

Beata Krusic

Z jedné dědiny

Někdy stačí málo:-). Když se člověk podívá na níže uvedené foto......., tak slov netřeba:-). Recese a úlet- to je také ventil a únik z běžné každodennosti a stereotypu:-).

22.2.2019 v 10:53 | Karma článku: 7.52 | Přečteno: 158 | Diskuse

Pavel P. Kopecký

Islámský stát – když pták Fénix umírá

Islámský stát stojí nad hrobem. Nikoliv nad masovým hrobem, kterých na Blízkém východě rozesel, žel bohu, přehršel, nýbrž prý nad svým vlastním. Prý. Není to asi úplně tak.

22.2.2019 v 8:11 | Karma článku: 20.26 | Přečteno: 491 | Diskuse

Renata Pospiechová

Už jsme si zvykli

Už jsme si tak nějak zvykli. Zvykli jsme si na to, že máme trestně stíhaného premiéra. Komu to vadí ?

21.2.2019 v 21:04 | Karma článku: 22.60 | Přečteno: 550 | Diskuse

Michal Svoboda

Začíná Česko - Polská válka?

Jen v rovině medií a následných kontrol samozřejmě. My jim zkontrolujeme maso, oni nám pivo a při tom padne spousta silných obvinění na adresu druhé barikády.

21.2.2019 v 20:33 | Karma článku: 15.45 | Přečteno: 598 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3933
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Najdete na iDNES.cz