Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Schwarzenberk má Iry za voly

21. 07. 2008 9:16:59
Latinským příslovím, jež použil, sice překryl sprostotu, nikoliv však urážlivý obsah. Hádejte, za koho budou v Evropské unii Češi.

V pátek jsem napsal: »Sarkozy si navíc už hraje na evropského monarchu. A jestli je pravda, že Kaczyński slíbil, že se pokusí umravnit Klause, tak to už by byl úplný vrchol. Aspoň vidíme, že v EU - hlavně po podpisu Lisabonské smlouvy - bude platit, že se dva nebo více velkých zemí domluví a potom bude ještě aktuálnější, že „co je dovoleno Bohovi, není dovoleno volovi". Koho budou hrát naši politici, je jasné.«

V sobotu jsem si v Právu přečetl velký rozhovor se Schwarzenberkem. Na otázku: Není pikantní, že repete (irského hlasování o Lisabonské smlouvě) navrhuje zrovna Francie, která odmítla v roce 2005 euroústavu? Tehdy nikoho ani nenapadlo navrhovat Paříži, aby plebiscit opakovala. Schwarzenberk odpověděl: „Quod licet Jovi, non licet bovi".

Nemyslím si, že Schwarzenberk ode mě opisoval, protože tento rozhovor měl proběhnout tři dny před jeho publikací. Jen to potvrzuje skutečný stav věcí, pokud se týká demokratických hodnot v Evropské unii. Se Schwarzenberkem bychom se tedy na podstatě mohli shodnout. Zajímavé jsou na tom dvě věci:

Zaprvé je paradoxní a zároveň tragické, že tak smýšlí náš ministr zahraničí, který může být považován za jednoho z největších stoupenců integrace. Na jedné straně má pragmatický názor, na druhé straně je až urážlivé, že to pouze konstatuje, aniž by jej to pohoršovalo.

Zadruhé je příznačné, že obě použití tohoto citátu se vztahují k aktivitám francouzského prezidenta Sarkozyho. Je to hyperaktivní tajtrlík, který už teď ukazuje, jak by se choval, kdyby prostřednictvím Lisabonské smlouvy získali takoví jako on ještě větší vliv. Pak by platilo s ještě větším důrazem, co už jsem také napsal: " Je to bianco směnka bruselským byrokratům. A ti zase budou vědět, které hegemony musí poslouchat. Už vidím, jak se zaleknou nesouhlasu z provinční Prahy. Když vyjdou do ulic Francouzi, to bude jiná!"

Ergo, nejen politici, nýbrž i občané lidnatých států si svůj vliv posílí, dokonce k tomu budou stačit národní volby - přesto budou ovlivňovat celou Evropu jako „národy boží". Voliči a dokonce i strany malých států už zůstanou jen těmi „voly". Nesmíme se divit, když se pak vyloupne nějaký samolibý novodobý Napoleon (nebo i Hitler), jenž neodolá pokušení si opravdu na toho Boha hrát. Časem zblbne natolik, že tomu sám uvěří. Příkladů bychom našli v historii dost a nic na tom nemění, že tento scénář se má odbýt bez skutečných válek. Ale nenechme se mýlit, taková studená válka právě zuří. A dojde-li k naplnění šílených představ o integraci na zádech lidí a celých národů, nedají na sebe bohužel čekat ani války opravdové.

Jak se zachovat, abychom se těmi voly skutečně nestali, nám vzkázal ve svém nadčasovém epigramu Karel Havlíček Borovský:

„Nechoď Vašku s pány na led, mnohý příklad známe, kdy pán sklouzne a sedlák si za něj nohu zláme."

Autor: Dušan Streit | pondělí 21.7.2008 9:16 | karma článku: 26.69 | přečteno: 2014x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Ivo Hnilica

"Vir". Hrozba i důvod pro politikaření.

Pro staré lidí co fakt pamatuji a zatím k nim patřím, je koronavirus v případě nákazy jak "hlásí" i celkem blízké evropské okolí Itálie, Francie a jiní docela fatální záležitostí! Naopak pro mladé, jak někde čtu, jde o

6.4.2020 v 18:27 | Karma článku: 9.16 | Přečteno: 116 | Diskuse

Jan Dvořák

Když promořit, tak promořit

V nejvyšších kruzích je dusno. Jenom pár hodin před úterním zasedáním početně omezené sněmovny, kde vláda by měla mluvit jednotným hlasem o tom, jak úspěšně dokončit boj s koronavirem, přišel plk. v.v. Prymula s novou taktikou.

6.4.2020 v 18:02 | Karma článku: 13.03 | Přečteno: 240 | Diskuse

Jan Lněnička

Petice proti nošení roušek, Pražákům a jiné...

Na facebook mně občas přijde žádost, abych podepsal nějakou petici. Uvádím některé z mnoha. Občas se mi zdá, že někteří z nás v urputném boji za zachování svobod v době pandemie přicházejí o rozum.

6.4.2020 v 17:03 | Karma článku: 17.57 | Přečteno: 324 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Jak odškodňuje Švýcarsko?

Švýcarům by se líbil náš mladý ekonom a vědec Filip Matějka, který politiky varuje před unáhlenými rozhodnutími. V korona-krizi lze pomáhat, ale je třeba se bránit podvodům a marnotratnosti.

6.4.2020 v 16:45 | Karma článku: 6.86 | Přečteno: 179 | Diskuse

Filip Vracovský

Čína je zločincem, nikoli dobrodincem koronavirové krize

Takhle jednoduché to prostě je a Roman Prymula to včera ve svém rozhovoru potvrdil. Nic víc, nic míň.

6.4.2020 v 12:13 | Karma článku: 31.41 | Přečteno: 873 | Diskuse
Počet článků 1144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3934
Nevěřím umělým celebritám a politikům. Hledám odpověď na otázku „Proč?“ a nedám pokoj, dokud si neudělám vlastní názor, většinou navzdory bolševicky přijímanému mainstreamu. Podporuji aktivní přístup k životu. Jsem konzervativním ateistou, pro kterého však je osobní svoboda nade vše. Chci se podělit o své obavy, že plíživě přicházíme jak o tradice, tak o stále větší část svobod. Není náhodou, že spolu s tím ztrácíme národní svébytnost. Bytostně odmítám všechny utopie jako je Evropská unie. Poslouchám hard rock, nejraději DEEP PURPLE. Mám v oblibě sport a považuji jej za součást hygieny. Hodně čtu, rád píšu a formuluji své názory. Pozor, jsou někdy otevřené a provokativní! Když 2x prokliknete mou fotku, uvidíte sami...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...